2021-й рік у Миколаєві присвячений пам’яті Почесного громадянина міста, актора, драматурга, засновника та багаторічного керівника драматичної студії при Будинку культури будівельників, народного артиста Грузинської РСР Миколи Олексійовича Троянова. Цю ідею, ініціатором якої став актор театру та кіно, режисер і громадський діяч Віктор Смірнов, підтримало управління з питань культури та охорони культурної спадщини ММР. До вшанування пам’яті талановитого земляка протягом року долучилася вся культурна громада Миколаєва. Серед найбільш знакових заходів варто пригадати:
15 травня у ММПК «Корабельний» шанувальники творчості Майстра завітали на прем’єру вистави «Шутка Вольтера» за однойменним твором М.О. Троянова. Це був перший публічний захід у рамках Року творчості митця, який відкрили учасники Аматорського театру М.О. Троянова. Колектив працює на базі ММПК «Корабельний» з 2015-го року, його очолює Тетяна Герман – учениця й продовжувачка творчих ідей свого талановитого Наставника.
14 червня на малій сцені Миколаївського академічного російського драматичного театру відбувся прем’єрний показ вистави «Миколаївська доля мічмана Даля» від студентів Миколаївського муніципального академічного коледжу. Керівницею та режисеркою проєкту виступила викладачка ММАК, відома акторка Марина Васильєва, яка запропонувала своїм вихованцям відтворити події, описані в п’єсі Миколи Троянова «В.І. Даль 1801-1872 рр.». Драматургічний матеріал зацікавив молодь історичною основою, пов’язаною з минулим Миколаєва і такими особистостями, як адмірал Олексій Грейг, віце-адмірал Микола Язиков, письменник і лексикограф Володимир Даль, 220 років від дня народження якого виповнилося у листопаді 2021-го року.
2 жовтня у Миколаївському міському палаці культури «Корабельний» відбувся «Вечір одноактівок» за творами Миколи Троянова.
14 грудня у Центральній міській бібліотеці імені М.Л. Кропивницького пройшла презентація книги «Николай Троянов. Пересказанная жизнь». Вона вийшла з друку наприкінці листопада. Авторка ідеї та упорядниця – Олена Жатько, театральна менеджерка, театрознавиця. Робота над виданням тривала протягом поточного року, а завершилась у вересні-жовтні 2021-го. У книзі «Николай Троянов. Пересказанная жизнь» докладно описана робота заслуженого артиста Грузинської РСР у Миколаївському російському драмтеатрі ім. В.П. Чкалова з переліком виконаних ролей.
16 грудня, у день 100-річного ювілею Майстра сцени, відбулося відкриття меморіальної дошки на честь М.О. Троянова на фасаді Будинку культури будівельників (Спаський узвіз, 13). Рішення було прийнято Виконавчим комітетом Миколаївської міської ради від 28.07.2021 № 665. Автором проєкту виступила миколаївська скульпторка Наталя Макаєва, дизайнерський супровід здійснив художник Андрій Іваницький.
16 грудня у затишній залі камерної сцени Миколаївського академічного художнього російського драматичного театру відбувся заключний захід Року Миколи Троянова. Це alma mater актора, адже прослужив він свого часу в Миколаївському російському драмтеатрі ім. В.П. Чкалова 14 років (1960-1974рр.). Саме тому творчий колектив закладу на чолі з директором-художнім керівником, заслуженим діячем мистецтв України Артемом Свистуном вирішили віддати шану Таланту видатного колеги. Під час привітальної промови начальник управління культури та охорони культурної спадщини Юрій Любаров подякував усім присутнім за увагу до пам’яті талановитого митця. За плідну співпрацю на ниві збереження та популяризації творчості видатного миколаївця, Майстра сцени Миколи Троянова, вагомий особистий внесок у підготовку і проведення культурно-мистецьких заходів з нагоди оголошеного у Миколаєві Року Миколи Троянова найбільш активним учасникам, друзям і партнерам творчого проєкту були вручені Подяки. За натхненність, відданість театральній справі, потужний особистий внесок у збереження та популяризацію творчого надбання видатного миколаївця, Майстра сцени Миколи Троянова також оголошено Подяку театральній менеджерці, театрознавиці, авторці ідеї та упорядниці книги «Николай Троянов. Пересказанная жизнь» Олені Жатько.
Під час вечора пам’яті до уваги гостей заходу були представлені унікальні фрагменти відеоінтерв’ю Миколи Троянова з фондів Миколаївської обласної державної телерадіокомпанії (реж. В.Завізіон), власного архіву режисера-документаліста Вадима Кірчева. Теплі слова спогадів лунали від сина Миколи Троянова – Олексія, учнів та сучасних діячів театрального мистецтва Миколаєва. Приємним фактом стала поява Почесної відзнаки імені М. Троянова, заснованої для професіоналів, які працюють з аматорськими колективами. Першою лауреаткою відзнаки стала відома акторка МАХРДТ Марина Васильєва.
У Центральній міській бібліотеці імені М.Л. Кропивницького протягом року було проведено багато заходів різних форм і жанрів, про які піде мова у наступній статті.
Вшанування пам’яті справжнього Лицаря театру не завершиться 2021-м роком, адже творчий спадок Миколи Троянова надихатиме ще не одне покоління прихильників театрального жанру! Заради розвитку мистецтва, заради увічнення пам’яті Таланту кращих його носіїв!