«…Кожна зустріч із ним збагачує…»: у Центральній міській бібліотеці імені М.Л. Кропивницького гідно відзначили Рік Миколи Троянова

«…Кожна зустріч із ним збагачує…»: у Центральній міській бібліотеці імені М.Л. Кропивницького гідно відзначили Рік Миколи Троянова

16 грудня 2021-го року культурна спільнота Миколаєва відсвяткувала 100-річчя від дня народження Почесного громадянина Миколаєва та видатного театрального діяча Миколи Олексійовича Троянова. Для українців він став легендарною особистістю, хоча народився в Росії, а перші успіхи на професійній сцені здобув у Грузії. Якось після спілкування з Майстром сцени миколаївський журналіст Юрій Скиба зазначив: «Знати його – радість, бути в колі друзів – гордість, бо кожна зустріч із ним збагачує…».

Із нагоди святкування ювілейного року Миколи Троянова Центральна міська бібліотека імені М. Л. Кропивницького провела низку заходів. Бібліотекарям вдалося записати відеоінтерв’ю з людьми, які близько знали Миколу Олексійовича, працювали з ним, були його учнями. Своїми спогадами про батька поділився син – Олексій Миколайович Троянов. Учениця майстра Ніна Шевченко – артистка театру Троянова у 60-70-ті роки та 2010-2014-ті роки – розповіла про спілкування з Вчителем під час творчого процесу. Серед співрозмовників був і директор миколаївського зоопарку Володимир Топчій. Пан Володимир розкрив подробиці процесу роботи Миколи Троянова над п’єсою «Завтрак у городского головы», її реалізацію та допрем’єрну презентацію в стінах Центральної міської бібліотеки імені М.Л. Кропивницького у 2004-му році. Своїми спогадами поділилася й керівниця аматорського колективу, що носить ім`я Миколи Олексійовича Троянова, учениця Майстра Тетяна Герман. До ювілею Наставника колектив поставив виставу за п`єсою Миколи Троянова «Шутка Вольтера». Її уривок аматори показали 14 грудня у Центральній міській бібліотеці ім. М.Л. Кропивницького під час презентації книги «Николай Троянов. Пересказанная жизнь». Свої враження залишив також і, власне, ініціатор Року Троянова у Миколаєві, режисер, актор театру і кіно Віктор Смірнов, який впевнений, що творчий шлях Миколи Олексійовича є прикладом для наслідування.  Аудіоверсії всіх інтерв’ю були розміщені на сторінках краєзнавчого аудіоблогу «Звуковий силует Миколаєва» (http://zvuk-mykolayiv.blogspot.com).

14 грудня у Центральній міській бібліотеці ім. М.Л. Кропивницького широкому загалу була презентована книга «Николай Троянов. Пересказанная жизнь». Авторка ідеї та упорядниця – Олена Жатько, театральна менеджерка, театрознавиця.

Спеціалісти Центральної міської бібліотеки ім. М.Л. Кропивницького також підготували бібліографічний покажчик «Микола Троянов: життя – сцена». https://ru.calameo.com/read/00510253383929d9fdf88.

Наразі у читальній залі бібліотеки розміщено документально ілюстровану виставку «Життя присвячене театру: Микола Троянов». У експозиції максимально повно представлені книги, статті, експонати з «Літературного музею на Потьомкінській», світлини, довідкові та бібліографічні видання. У зоні «Літературного музею на Потьомкінській» діє виставка світлин від учениці Миколи Олексійовича, учасниці Народного театру Ніни Шевченко «Присвячую учителю»

Між тим на сторінці бібліотеки у соцмережі Facebook триває  флешбук-акція «Микола Троянов. 100-річчя від дня народження». Саме там користувачі дізналися багато корисної, а іноді до цього часу маловідомої інформації про Миколу Олексійовича. Знайомство з біографією майстра, його книгами та статтями, відеоматеріалами, присвяченими творчості видатного театрального діяча, тривало протягом декількох місяців. Ці публікації дали можливість розкрити багатогранну особистість Миколи Троянова.

Вшанування пам’яті відомого земляка почесне для всіх миколаївців. Думки, ідеї, настанови та поради Миколи Троянова сьогодні є безцінним творчим надбанням культури міста. У відкритому доступі багато матеріалів, аналізуючи які, ми долучаємося до вічних цінностей життя!