До 100-річчя Миколи Троянова: у Центральній міській бібліотеці імені Марка Кропивницького презентували книгу «Николай Троянов. Пересказанная жизнь»

До 100-річчя Миколи Троянова: у Центральній міській бібліотеці імені Марка Кропивницького презентували книгу «Николай Троянов. Пересказанная жизнь»

14 грудня Центральна міська бібліотека ім. М.Л.Кропивницького запросила поціновувачів театрального мистецтва на презентацію книги «Николай Троянов. Пересказанная жизнь». «2021-й у Миколаєві був оголошений Роком Миколи Троянова. І ми раді, що змогли таким чином долучитися до цього проєкту. Також радіємо з того, що першими презентуємо широкому загалу книгу, ідея написання якої народилася далеко за межами Миколаєва й України. Це й не дивно. Адже постать Миколи Троянова заслуговує на увагу театрознавців всього світу. Я особисто мала змогу спілкуватися з Миколою Олексійовичем, бачила його вистави. Це колосальна можливість торкнутися неймовірного досвіду. Знаєте, бувають люди, які світяться. Таким був Микола Олексійович Троянов», – зазначила директорка Центральної міської бібліотеки імені М.Л. Кропивницького, заслужена журналістка України Інга Хоржевська.

Книга, створена до ювілею Миколи Олексійовича Троянова, вийшла друком наприкінці листопада. Її авторка й упорядниця – театрознавиця, театральна оглядачка Олена Жатько. «Я з Миколою Олексійовичем була знайома. Щоправда не так довго, як більшість його учнів. Познайомилися ми наприкінці 2012-го року. Ймовірно, я найменше право маю називатися його ученицею, бо не була задіяна у його виставах. Але мені дуже поталанило бути присутньою на декількох зустрічах Миколи Олексійовича з акторами-аматорами. Втім нас пов`язувало дещо інше. Про це я намагалася написати в книзі. Звичайно це – література, театр. Той світ високого, дійсно ідеального мистецтва, який для мене відкрив Микола Олексійович. Мені здається, що краще за нього цього ніхто б не зробив. Тому, коли прийшов 2021-й рік і разом із ним ювілей, сторіччя Миколи Олексійовича, стало очевидним, що вкрай необхідно підготувати щось суттєве аби зберегти пам`ять про цю унікальну людину. Книга в житті Майстра – особлива категорія. Він їх порівнював з людьми, ставився до них з такою ж повагою. Ось так і народилася ідея написання книги»,- розповіла Олена Жатько. Робота над виданням тривала протягом поточного року. Розпочався процес із лютого, коли у Санкт-Петербурзі пані Олена зустрілася із Сергієм Рускіним, учнем Миколи Троянова, який сьогодні є провідним актором Санкт-Петербурзького академічного театру комедії ім. Миколи Акімова. Навесні Олена Жатько побувала з творчою експедицією на Батьківщині майстра – у Грузії. Згодом був цілий період спілкування з учнями. Повністю робота завершилась у вересні-жовтні. «Така особистість, як Микола Троянов, потребує систематичного вивчення. Тому що аматорське мистецтво, аматорський театр на Миколаївщині та на Півдні України – одне з важливих явищ. Микола Олексійович створив Народний театр у місті у 60-ті роки. Такий пласт для вивчення неможливо реалізувати однією книгою. Тому я сподіваюся, що ця книга стане першою, але далеко не останньою», – поділилася сподіваннями авторка. У книзі докладно описано про роботу заслуженого артиста Грузинської РСР у Миколаєві з переліком виконаних ним ролей. Вивченням творчого доробку Миколи Троянова у російській драмі Миколаєва займалася Марина Васильєва, актриса та історик театру.

Протягом вечора у атмосфері дружнього спілкування лунали теплі спогади про Наставника від його учнів. Своїми думками про роль особистості Миколи Троянова для культури Миколаєва поділилися ініціатор Року пам’яті Миколи Троянова в Миколаєві, актор і режисер Віктор Смірнов, а також актриса Марина Васильєва. Наприкінці зустрічі до уваги гостей був запропонований уривок із вистави за твором Миколи Троянова «Шутка Вольтера» від акторів Аматорського театру М.О. Троянова. Режисерка – Тетяна Герман, учениця й продовжувачка творчих ідей свого талановитого Наставника.

Микола Олексійович Троянов – приклад служіння Театру, улюбленій справі життя. Його творчий доробок дорогоцінним скарбом залишився у спадок нащадкам!