Слово про лицаря театру: 16 грудня виповнюється 99 років від дня народження режисера, актора і драматурга Миколи Троянова

Слово про лицаря театру:         16 грудня виповнюється 99 років  від дня народження режисера, актора і драматурга Миколи Троянова

Друзі називали його «театральним чарівником», актори і колеги по сцені – Вчителем, а у миколаївців він закарбувався в пам’яті славетною особистістю, залишивши по собі яскраву сторінку в історії театру нашого міста.

Микола Олексійович Троянов – режисер і актор, драматург, публіцист, педагог, громадський діяч, заслужений артист Грузинської РСР, Почесний громадянин Миколаєва, Почесний член Миколаївського Пушкінського клубу, добре відомий мешканцям міста як справжній корифей театральної сцени.

Народився Микола Олексійович 16 грудня 1921 року в с. Косицьке, Новгородської області. З дитинства захоплювався читанням і декламуванням віршів. Саме любов до поетичного слова стала тим рушійним важелем, що привів юний талант до театрального мистецтва. Після закінчення середньої школи, відвоювавши на фронті, Микола Троянов у 1946 році вступає до Театрального училища ім. М. С. Щепкіна при Малому театрі в Москві, яке закінчує у 1950 році з відзнакою. Навчання сценічному мистецтву у видатних артистів – Костянтина Зубова, Євдокії Турчанінової, Миколи Анненкова, Віри Пашенної, Варвари Рижової прищепило йому любов до театру на все життя.

Театральну кар’єру М.Троянов розпочав у Тбілісі. Перші кроки на сцені, перші незабутні враження від роботи у театрі, перші ролі: Ніколка у «Дні Турбіних» М. А. Булгакова, Треплєв у «Чайці» А. П. Чехова. 10 років роботи у Тбіліському російському театрі ім. О. С. Грибоєдова дали змогу йому проявити себе і як актору, і як драматургу. Саме тут, у Тбілісі, ним була написана перша п’єса «Мост», яку високо оцінили театральні фахівці. У 1957 році Микола Троянов як провідний актор театру  був удостоєний звання «Заслужений артист Грузинської РСР».  У 1960 році сім’я Троянових переїхала жити до Миколаєва. Історія успіху молодого актора і драматурга в нашому місті розпочалася з Миколаївського російського драматичного театру  ім. В. П. Чкалова. Працюючи у державному театрі актором, Микола Олексійович  створює у 1964 році аматорську театральну студію при Будинку культури будівників, де він реалізує себе як режисер і сценарист. Пізніше колективу  буде присвоєно статус Народного драматичного театру.  У 1975 році Микола Олексійович іде з  професійної сцени, аби повністю присвятити себе народному театру, який невдовзі став головною справою і сенсом його життя.Під керівництвом М. О. Троянова театром було створено більше 100 вистав: драми і комедії Софокла, В. Шекспіра, А. Франса, О. Островського та А. Чехова. Поряд з цим, значну частину репертуару колективу складали спектаклі, в яких йшлося про історію нашого південного краю: «Магда», «Ольвія», «Гнів», «Мічман Даль». Режисер  відбирав найбільш цікаві п’єси для постановок на сцені, такі, що мали зацікавити молодь і виховували любов до театрального мистецтва.  Більше півсотні акторів-аматорів з народного театру Миколи Троянова згодом стали  професіоналами. Окрім країн колишнього СНД його учні  плідно працюють  сьогодні в театрах Чехії, Німеччини, Аргентини.

Далеко за межами Миколаєва  відома письменницька праця нашого видатного земляка.  Ним написано два десятки п’єс, видано шість книг з драматичними творами, мемуарами, віршами, баладами. Висока вимогливість до себе, постійна робота над  самовдосконаленням – ось ті якості, які були притаманні йому протягом всього життя.

Відзначаючи численні заслуги Миколи Троянова, міська громадськість визнала його «Городянином року-2000» в номінації «Мистецтво», а в 2001 році він став Почесним громадянином Миколаєва.

У 2015 році Миколаївською обласною державною телерадіокомпанією було створено фільм «Троянов. Доля», а невдовзі,  25 березня 2016 року, Миколи Олексійовича Троянова не стало.

Життєвий  шлях та  творча діяльність митця  висвітлені  в багатьох книжкових та електронних виданнях – рецензіях, нарисах, есе, статтях.

З 2015 року на базі ММПК «Корабельний» під керівництвом учениці Миколи Олексійовича – Тетяни Герман, працює аматорський художній колектив – театр М. О. Троянова. В репертуарі театру є  вистави, створені за  класичними творами драматургії, і є вистави, більш співзвучні новітнім формам театрального мистецтва.

У прийдешнім 2021 році виповнюється 100 років від дня народження Миколи Олексійовича Троянова.  Для  вшанування непересічного значення творчої спадщини майстра сцени, управління з питань культури та охорони культурної спадщини Миколаївської міської ради оголошує 2021 рік у Миколаєві – роком пам’яті Миколи Троянова. У закладах культури міста відбудуться культурно-мистецькі  заходи, соціокультурні та просвітницькі акції, де всі охочі зможуть долучитися до  всього найціннішого з  творчого надбання Лицаря театру, Вчителя, Майстра – Миколи Троянова.