Рік Дмитра Креміня в Україні: як у закладах культури Миколаєва вшанували пам՛ять талановитого земляка

Рік Дмитра Креміня в Україні: як у закладах культури Миколаєва вшанували пам՛ять талановитого земляка

Підходить до завершення 2023-й календарний рік, який для галузі культури України пройшов під знаком вшанування пам՛яті нашого видатного земляка – поета, есеїста, перекладача, публіциста, педагога, заслуженого діяча мистецтв України, лауреата Шевченківської премії Дмитра Дмитровича Креміня. 21 серпня Майстру слова мало б виповнитися 70 років. З такої нагоди Постановою Верховної Ради України від 17 грудня 2021 року №1982-ІХ «Про відзначення пам’ятних дат і ювілеїв у 2022-2023 роках» цей рік був проголошений в країні Роком Митця.

Миколаїв став містом, де Дмитро Кремінь, виходець із Закарпаття, пережив одні з найбільш хвилюючих подій життя, що вилилися в нескінченні рядки поезій, глибоких за змістом, емоційно сильних, іноді – пророчих. Тут побачили світ понад 20 авторських збірок, тут плекалося Вчителем нове покоління наставників, митців і просто гарних людей.

Саме тому протягом року культурний простір нашого міста був насиченим заходами, присвяченими вшануванню пам՛яті Дмитра Дмитровича, зануренню у його літературний спадок, що буде вивчатися й досліджуватися майбутніми поколіннями українців протягом десятиліть.

Підбиваючи підсумки Року Митця, варто пригадати найбільш яскраві його сторінки.

26 квітня студенти Миколаївського фахового коледжу культури і мистецтв Катерина Артемова, Луїза Мироненко та Марія Мушена презентували учням ДМШ №2 літературно-музичну онлайн-доповідь про відомого українського поета Дмитра Креміня. Вихованці школи почули у виконанні доповідачок декілька творів Митця, написаних у співавторстві з миколаївською композиторкою Тетяною Яровою.

20 травня у ДМШ №3 відбувся онлайн-концерт «Смарагдовий букет». У програмі прозвучали уривки з творів видатного митця Закарпаття та Миколаївщини, фоном до віршів лунали музичні твори у виконанні юних музикантів. Чудовою окрасою програми стали пісні Тетяни Ярової на вірші видатного поета.

20 травня у ДМШ №8 учні школи зібралися на онлайн-лекцію «Творчість Дмитра Дмитровича Креміня», присвячену цікавим сторінкам біографії поета. Завідувачка музично-теоретичного відділу Тетяна Нікішина зацікавила підлітків маловідомими фактами з творчої біографії митця.

22-31 травня працювала виставка-перегляд «Ілюстрація до вірша Дмитра Креміня «Високі дерева» для вихованців ДШМ №3. Учні 3-7 класів відділу «Образотворче мистецтво» втілили у роботах своє бачення художніх образів з творів поета.

25 травня управління з питань культури та охорони культурної спадщини ММР та Міський методичний центр клубної роботи (ММЦтаКР) у мережі «Фейсбук» запросили бажаючих долучитися до онлайн-флешмобу «Від першого рядка і до останнього…». Більше 30 поціновувачів творчості митця з дописом «#Дмитро_Кремінь» поділилися відео чи світлинами з життя поета, цитатами з його творів, а також відеороликами з декламуванням улюблених віршів.

28 травня у Каштановому сквері ММЦтаКР організовано літературну сцену «Літа мої і зими» у форматі «Відкритого мікрофону». Миколаївці читали вірші Дмитра Креміня, ділилися думками, спогадами, враженнями. Хвилюючі почуття у римах незбагненного Дмитра Креміня лунали у виконанні Леоніда Ржепецького, Ольги Славної, Наталії Круміленко, Тетяни Даниленко ‒ відомих миколаївців, які працювали та спілкувалися з Майстром за його життя. Активними учасниками заходу також стали юні вихованці театральної студії філії ЦКтаД «Промінь» ММПКіМ.

7 червня відбувся вечір пам’яті та творчого спілкування у ДМШ №1. Онлайн і наживо учні та викладачі школи пригадували найяскравіші віхи творчої біографії Митця. Особливо яскравими були спогади про зустріч із Дмитром Кремінем у стінах школи у 2018 році під час літературно-мистецького проєкту «…А музика права у янгольськім диханні вокалізу».

15 червня учасники театрального колективу «Так» Великокорениського БК на сторінці фейсбук провели онлайн-захід «Сторінками життя Дмитра Креміня». Юні театрали запропонували до уваги своїх підписників найцікавіші фрагменти з життя Майстра.

23 липня на ювілейному творчому вечорі миколаївської композиторки, заслуженої діячки мистецтв України Тетяни Ярової «Сонце зійде» лунали пісні, написані на вірші Дмитра Креміня у виконанні відомих творчих колективів та виконавців закладів культури міста.

21 серпня в ДШМ №1 колектив закладу присвятив кілька онлайн-заходів, присвячених 70-й річниці з дня народження Дмитра Креміня. Цього дня вібулись:

– лекція «Шляхами Дмитра Креміня», викладач Веснова О.О.;

– музично-поетичне відео із читанням віршів та есе Дмитра Креміня, викладач Іванова Т.М.;

– творчі посиденьки у класі образотворчого мистецтва. Малюємо враження від вірша «Над лиманом», викладач Грабко А.Е.;

– презентація пісні «Земле моя кохана» (музика Т. Ярової, слова Д.Креміня), викладач Чернова І. П.;

– презентація літературно-музичної композиції у виконанні Єви Ласінської та Іллі Кіро, викладач Добріна О.В.

21 серпня до 70-річчя від дня народження Дмитра Креміня викладачі ДМШ №6 написали музичний твір на вірші поета DE PROFUNDIS та записали відеокліп у Лютеранській церкві Христа Спасителя. Пісню на музику Олександра Федотка та Олени Іщенко виконала Ксенія Шеремет. Концертмейстеркою виступила Олена Іщенко. Зйомка та монтаж – Валерія Чупини.

24 серпня на офіційній сторінці ютубу ДМШ №2 була представлена літературно-музична замальовка «Заклинаю – музикою й словом». У проєкті учні декламували відомі вірші поета «Коляда», «Впала музика з неба» у виконанні Драгоморецької Л.С., вірш С. Іщенко «Джерело», присвячений пам’яті поета у виконанні Гладковської О.О. Закарпатському миколаївцю були присвячені також і музичні вітання у виконанні учнів школи.

9 вересня на сторінці фейсбук учасники театральної студії філії ЦКтаД «Промінь» ММПКіМ підготували літературно-музичну композицію «Закарпатська зоря нашого лиману». У програмі лунали вірші Дмитра Креміня: «Камені Мигії», «Над лиманом», «Тільки ти…», «Музика із-за кадру», «AB OBO».

У вересні-жовтні на сцені Великокорениського, Матвіївського, Кульбакінського та Тернівського будинків культури містяни переглянули імерсивну виставу від МАХДТ за творами Дмитра Креміня «Земний монолог». Автор ідеї, режисер-постановник – директор-художній керівник театру, заслужений діяч мистецтв України Артем Свистун. Автором літературної композиції виступила Марина Васильєва. Основою постановки стали відомі твори поета. Під час вистави лунали пісні миколаївських композиторів Тетяни Ярової та Євгена Долгова на вірші Дмитра Креміня.

28 жовтня відкрилася виставка ілюстрацій учнів ДХШ до творів поета «Дмитру Креміню присвячується…». Юні художники створили серію малюнків за мотивами творів поета. У роботах представлено бачення творчості Майстра крізь призму світогляду молодого покоління майбутніх митців.

10 листопада у ММПКтаУП відбувся музично-поетичний вечір «Від першого рядка і до останнього». Захід прикрасили літературно-музична композиція з поетичних творів Дмитра Креміня «Закарпатська зоря нашого лиману», концертні виступи провідних миколаївських виконавців з народної оперно-вокальної студії імені Ніни Западинської під керівницвом І.Носика, творчих колективів ММПК «Корабельний» та інших колективів. Протягом заходу звучали пісні на вірші Дмитра Креміня миколаївських композиторів: Тетяни Ярової, Євгена Долгова, Наталі Круміленко.

02 грудня у Виставковій залі ММПКіМ відбувся концерт пам’яті Дмитра Креміня, де пісні на вірші поета виконали солісти народної оперно-вокальної студії ім. Ніни Западинської (керівник Іван Носик) та Муніципального театру естрадної пісні (керівник Тетяна Ярова). Також був продемонстрований уривок із літературно-музичної композиції «Закарпатська зоря нашого лиману».

16 грудня учні ДШМ №2 представили широкому загалу відеопроєкт «Поет на всі часи». Діти читали в онлайн-форматі вірші із різних збірок: «Лист на барвінковому сувої», «Еней», «Над лиманом», «Дощ над морем». Яскраві поетичні презентації учнів передали багатогранну атмосферу творчості поета. Учні художнього відділення, натхненні поетичним словом Дмитра Креміня, також підготували атмосферні роботи.

Протягом року в ЦМБ для дітей ім. Ш. Кобера і В. Хоменка та її філіях відбувалися літературні зустрічі, поетичні читання та книжкові виставки, присвячені видатному поету Дмитру Креміню. Серед найбільш яскравих: виставка «Слово і світ Дмитра Креміня» від філії №4, літературний портрет «Небесне і земне. Земне й небесне» у філії №2, поетичний батл «Дмитро Кремінь – The best» у філії №6, літературні замальовки «Життєві і творчі вертепи Дмитра Креміня» – філія №8, літературна композиція «Пророк нашого часу» у ЦМДБ ім. Шури Кобера і Віті Хоменка.

21 грудня у Центральній міській бібліотеці імені М.Л. Кропивницького в урочистій атмосфері пройшов заключний захід у межах Року Дмитра Креміня. У Центрі сучасного читання «Марко» зібралися друзі, колеги, поціновувачі творчості Майстра. На зустріч завітала також і кохана Муза Дмитра Дмитровича – його дружина Ольга Кремінь.

Розпочалося спілкування відеопрезентацією заходів, проведених у закладах культури Миколаєва під егідою Року творчості Дмитра Креміня. Працівники міської бібліотечної мережі для дорослих також прикрасили цю палітру своїми відтінками. Серед найбільш визначних заходів, що відбулися у Центральній міській бібліотеці імені М.Л. Кропивницького та її філіях:

– урочисте відкриття у Літературному сквері оригінальної художньої меморіальної дошки Дмитру Креміню (автор – заслужений діяч мистецтв України Іван Булавицький);

– загальносистемна бібліотечна акція відеопрочитань «Миколаїв читає Креміня»;

– ілюстративно-документальна експозиція «Дмитро Кремінь: Життя у Слові, Слово у Житті» у Літературному музеї ЦМБ;

– поетичний перформанс, присвячений пам՛яті Дмитра Креміня;

-фейсбук-акція «Пророк Степової Еллади»;

-пересувна книжково-документальна виставка «Дмитро Кремінь – зоряний код українства» (ЦМБ, б/ф №2, 5, 8, 9, 12, 14, 18, для юнацтва).

Центральною ж подією фінального заходу Року Майстра стала прем՛єра фільму «Небесне і земне» від ТРК «МАРТ». Проєкт реалізувався на виконання «Міської програми розвитку і функціонування української мови у місті Миколаєві на 2023-2025 роки».

У стрічці своїми враженнями від спілкування з Митцем щиро ділилися його друзі, знайомі, колеги й, звісно, рідні. Більшість з героїв фільму була присутня у залі, і від цього атмосфера заходу ще більше набувала сімейності, де цінують, люблять і пам՛ятають близьких серцю людей.

Щирості, душевного тепла і ошатності зустрічі також додавали творчі дарунки від заслуженого артиста України Олександра Сичова та педагога, поета і літературознавця Леоніда Ржепецького.

Рік вшанування пам՛яті Дмитра Креміня добігає до свого завершення, але не зачиняються на цьому віконця наших сердець, в яких зародилося зернятко любові до творчості нашого талановитого земляка. Протягом усього року у Миколаєві лунало слово величного Дмитра. І слово це лунатиме й надалі!