Звіт управління з питань культури та охорони культурної спадщини за 10 місяців 2022 року

Звіт управління з питань культури та охорони культурної спадщини за 10 місяців 2022 року

Станом на 01.11.2022 року мережа закладів культури міста складається з п’яти будинків культури, чотирьох палаців культури, десяти мистецьких шкіл, двох централізованих бібліотечних систем для дітей та для дорослих (тридцять сім закладів), культурно-ігрового комплексу «Дитяче містечко «Казка», комунальної установи Миколаївський зоопарк, Муніципального театру-студії естрадної пісні, Міського методичного центру та клубної роботи.

На сьогодні відбувається процес втілення в життя рішення міської ради «Про реорганізацію бюджетної установи Миколаївської міської ради «Культурно-ігровий комплекс «Дитяче містечко «Казка» шляхом приєднання до Миколаївського міського палацу культури та урочистих подій.

Протягом 10 місяців 2022 р. заклади культури функціонували в умовах, коли 2 перших місяці року припали на мирний час і 8 місяців – на воєнний стан в Україні, пов’язаний з воєнною агресією рф.

Центральна міська бібліотека ім. М.Л. Кропивницького та її філії, Центральна міська бібліотека для дітей ім. Ш. Кобера і В. Хоменка з філіями в цей час працювали з урахуванням ситуації в місті та країні, наявності персоналу на робочих місцях та існуючих умов для надання жителям послуг. Відбулась переорієнтація бібліотек з соціокультурної функції на гуманітарну. Бібліотеками міста надавалась консультативна допомога мешканцям громади з питань пошуку пунктів видачі гуманітарної допомоги, питної води, про наявність бомбосховищ та пристосованих під них приміщень, оплати газопостачання, реєстрації пошкоджених будинків для відшкодування збитків, у реєстрації в мобільному додатку «Дія», консультування в оформлені Е-допомоги, заповненні Google-форм на отримання гуманітарної допомоги та ін.

Матеріально-технічна база бібліотек, яка частково постраждала внаслідок обстрілів міста російськими військами:

– ЦБС для дорослих – пошкодження різного характеру, від вибитих вікон до часткового руйнування будівлі, присутні в приміщеннях 30% бібліотек (ЦМБ, бібліотеки-філії № 6, 8, 9, 12, 17, 18, бібліотека-філія для юнацтва). З них бібліотека-філія №17 має пряме влучення ракети в будівлю, внаслідок чого отримані суттєві пошкодження. Пожежею, спричиненою обстрілом, знищено книжковий фонд бібліотеки-філії №16, що зберігався на складі підприємства. Власними силами робочого персоналу ЦБС ліквідовано пошкодження приміщень, а саме забито вікна плитами ОСБ, відремонтовано ділянки розбитих дахів. У ремонті даху б/ф№17 часткову допомогу надав читач – підприємець А. Колбасюк). Для ліквідації пошкоджень придбано ОСБ панелі на суму 49882,39 грн.;

– ЦБС для дітей – протягом березня-жовтня внаслідок обстрілів пошкоджень зазнали приміщення бібліотек для дітей №2, 5,7,8,10,11. Були виконані роботи з усунення пошкоджень встановлювали ОСБ, натягували плівки тощо.

Волонтерство стало пріоритетним напрямком роботи бібліотек. Майже кожен працівник та бібліотечний заклад стали надавачами добровільної безкоштовної допомоги жителям міста, ВПО, ЗСУ, ТрО. Працівники бібліотек долучаються до виготовлення окопних свічок, випічки здоби для воїнів ЗСУ, плетіння маскувальних сіток, збору і передачі теплих речей і взуття, постільної білизни для тероборони, збирання мішків для будування блокпостів, роботи на складах гуманітарної допомоги, доставки продуктів та речей маломобільним громадянам і людям, які цього потребували.

6 бібліотек ЦБС для дорослих (ЦМБ, б/ф № 3, 4, 11, 12, 15) та 3 бібліотеки для дітей (б/ф № 6, 7,8) разом з іншими закладами культури, освіти та соціальної інфраструктури міста з середини квітня стали учасниками проєкту з безкоштовної роздачі городянам хліба. Проєкт реалізується за підтримки Всесвітньої продовольчої програми ООН у координації з ГО «Тарілка». Щодня бібліотечні фахівці роздають містянам від 300 до 500 буханців хліба на кожній точці.

2 бібліотеки ЦБС для дорослих (ЦМБ, б/ф №2) беруть участь у видачі продовольчих карток містянам, їх реєстрації та перереєстрації в електронній базі даних.

У бібліотеці-філії №10 ЦБС для дорослих в Широкій Балці діє Центр волонтерської підтримки і допомоги мирним жителям. Туди з різних регіонів країни та зарубіжжя, зокрема Польщі, Туреччини, волонтерами доставляються гуманітарні вантажі (продукти харчування, питна вода, ліки, засоби особистої гігієни, одяг тощо) для роздачі миколаївцям. Центр також тісно контактує з військовими ЗСУ.

Активним учасником волонтерського руху є бібліотека № 16 в мікрорайоні Тернівка. Серед гуманітарних справ фахівців бібліотеки – чергування в укритті, роздача гуманітарної допомоги, консультування та інформування через соціальні мережі з нагальних питань соціальної допомоги.

Активізувалась діяльність бібліотек з опанування та підвищення рівня володіння містянами державною мовою. З липня бібліотеки міста приєдналася до всеукраїнського волонтерського проєкту «Єдині». Основними локаціями для реалізації психологічної та освітньої підтримки миколаївців у переході на українську мову стали Центральна міська бібліотека ім.М.Л.Кропивницького та бібліотека-філія № 2 ЦБС для дорослих, в яких організовано роботу розмовних клубів. За цей період відбулося 4 випуски учасників мовних 28-денних онлайн-інтенсивів з української мови. Члени розмовних клубів стали учасниками сюжетів Національної суспільної телерадіокомпанії України. Діяльність розмовних клубів у Миколаєві також висвітлювали іспанські і турецькі ЗМІ. До проєкту «Єдині» долучилася і бібліотека-філія для юнацтва, що провела до Дня української писемності та мови ютуб-акцію “Краса мови вустами поетів”.

Успішними офлайн заходами, організованими бібліотеками ЦБС в період війни, є такі:

  • зустріч, присвячена 145-річчю Червонохресного руху на Миколаївщині (ЦМБ);
  • музично-літературна зустріч “Бібліотека збирає друзів!” (б/ф № 13);
  • виставка художніх робіт Г. Молчанова “Побратими” (ЦМБ).

В Центральній бібліотеці ім. М.Л.Кропивницького продовжила діяти творча зона “Галерея на Потьомкінській”. На початку вересня стартував цикл творчих виставок «Берегині України», учасницями яких стали миколаївські майстрині культурно-мистецької асоціації «Арт-спокуса» (керівник – В. Кривцова). Мета нового культурного проєкту – ознайомити глядачів з творчістю жінок прифронтового міста-героя Миколаєва, розповісти про важливу роль жінки-Берегині під час війни, однією з головних місій якої стало відродження та збереження головних духовних цінностей України.

Значною подією культурного життя міста стало відкриття у Літературному сквері біля бібліотеки пам’ятного знаку поету, багаторічному головному редактору газети «Вечерний Николаев», заслуженому журналісту України В. Пучкову (скульптор І. Булавицький). Захід було приурочено до Дня міста і організовано спільно з управлінням з питань культури та охорони культурної спадщини Миколаївської міської ради.

У віртуальному форматі відзначила 50-річний ювілей філія для юнацтва. Було створено відеоролик “Нам 50 років”.

Центральна міська бібліотека для дітей ім.Ш.Кобера і В.Хоменка весь цей час функціонує цілодобово. Це, мабуть, єдина бібліотека в країні, яка працює в такому незвичному режимі. Від  самого початку війни  в бібліотеці відкрите бомбосховище, яким кожного дня користуються від 50 до 185 миколаївців. Діяльність бібліотеки у воєнний час була висвітлена на багатьох місцевих, українських та закордонних інформаційних ресурсах. Широкого резонансу ця діяльність набула на виставці в НБУ ім. В.Вернадського «Бібліотеки під час війни». Всі працівники дитячих бібліотек беруть участь у цілодобовому чергуванні в бомбосховищі.

Бібліотеки для дітей проводили он-лайн заходи і інформаційну роботу на сторінках бібліотек в фейсбуці, на сайті центральної бібліотеки, у блогах. Серед основних заходів: офлайн «Мій світе» з Марією Глушковою, ученицею дитячої художньої школи (ДХШ); офлайн «Коли оживають ляльки» з миколаївською мисткинею Наталією Рожковою; офлайн зустріч з авторкою книги Тетяною Вербою «Пригоди олівців в країні Літерок»; офлайн -презентація збірки казок «Мандрівний вітер» (Автори Наталя Гордун та Наталя Бурянчик ); офлайн. Майстер – клас з миловаріння (Майстер з миловаріння Катерина Круцило); офлайн зустріч з миколаївською ілюстраторкою Юлією Поліщук; Zoom зустріч «ЛітСвіт. Про літературу і не тільки з українською письменницею, поеткою – Ольгою Саліпою, організована ОУНБ м Миколаєва.

Заклади культури клубного типу міста – осередки ентузіазму і героїзму, які провадять свою діяльність на території громад, що знаходилися більше 6 (шести) місяців протягом поточного року в зоні активних бойових дій або у прифронтовій зоні.

Серед постраждалих закладів клубного типу:

– зруйновано міський палац культури «Корабельний». 05 липня 2022 року країною агресором було здійснено ракетний удар по закладу, частину будівлі зруйновано. Спільно з адміністрацією Корабельного району проведено розбір завалів, здійснені роботи з перекриття вцілілої частини будівлі, закриття вікон ОСБ плитами, дверей тощо. Було прийнято рішення у спробі визначити бачення післявоєнного відновлення Палацу. Адміністрація закладу взяла участь у подачі заявки в проекті «Дизайн для грантів миру», який передбачає відбір знакових місць, постраждалих від війни, для подальшої розробки під супроводом італійських архітекторів з відновлення та редизайном проектів;

– пошкоджень зазнав міський палац культури «Молодіжний». Відбулась заміна скла у вікнах будівлі палацу культури за адресою проспект Богоявленський, 39-А, повна заміна вікон фасаду будівлі палацу культури за адресою вулиця Космонавтів, 116, заміна скла у вікнах будівлі палацу культури за адресою вул. Театральна, буд.1 Загальна площа пошкоджень близько 50 кв.м.;

– у Кульбакинському будинку культури пробито уламком склопакет в одному з репетиційних приміщень;

– Миколаївський міський палац культури та мистецтв також зазнав пошкоджень. БОФ та виставкова зала неодноразово страждали від обстрілів російських загарбників, але колектив палацу привів все до ладу.

На потребу миколаївської громади з 01 березня всі клубні заклади були переведені на роботу в режимі часткового простою. За таких надскладних умов заклади швидко переналаштували робочі процеси, взявши на себе нові види і напрямки роботи, поява яких стала знаменням того особливого періоду, що його переживають зараз місто і вся країна. Сьогодні мінімальним складом працівників у клубних закладах Миколаєва забезпечуються:

1.облаштування та життєдіяльність центрів і штабів волонтерства і допомоги:

– адміністрація палацу культури «Корабельний» тісно співпрацює з благодійною організацією     «Корабельний край», надаючи гуманітарну допомогу жителям і військовим Корабельного району;

– відкрито волонтерський пункт на базі Тернівського будинку культури та центр по збору гуманітарної допомоги для військових, добровольців територіальної оборони та соціально незахищених громадян;

– з моменту російської агресії в Україні розпочав роботу гуманітарний та волонтерський штаб «ДОФ»;

– здійснення реєстрації та видача мешканцям міста карток і талонів на отримання гум допомоги, одягу, видача хліба відбувається у палаці культури «Молодіжний», палаці культури і  мистецтв (виставкова зала та філія палацу «ЦКтаД «Промінь»), Матвіївському будинку культури, у Малокорениському будинку культури, Тернівському будинку культури.

  1. організація прихистків для потерпілих від ворожої агресії громадян:

– будівля міського палацу культури «Корабельний» стала прихистком для населення Корабельного району (будівля має бомбосховище, де жителі району мали змогу ховатися під час повітряної тривоги).

– з 24 лютого по 1 липня було забезпечено цілодобовий доступ до підвального приміщення Тернівського будинку культури, яке є місцем тимчасового укриття людей у разі виникнення надзвичайних ситуацій. Здійснювалося цілодобове чергування у закладі працівниками будинку культури та волонтерами.

  1. Забезпечують функціонування водяної свердловини, що забезпечує питною водою мешканців мікрорайону Кульбакіне та частини мікрорайону Широка Балка.
  2. З 24 лютого 2022 року в будівлі міського палацу культури та урочистих подій по вул. Шевченка, 58 знаходиться штаб Миколаївської обласної організації Товариства Червоного Хреста України, яка спільно з колективом палацу забезпечують необхідним містян та осіб інших регіонів України, надали допомогу більш 1 мільйона громадянам, які постраждали у результаті військових дій, за наступними напрямками:

– видача гуманітарної допомоги,

– забезпечення питною водою містян,

– забезпечення гарячим харчуванням уразливих груп населення,

-допомога медичним закладам у передачі гуманітарної допомоги від небайдужого

населення,

– евакуація цивільного населення із зон бойових дій, та розміщення в центрах для ВПО,

-інженерна допомога під час відновлення пошкоджених об’єктів критичної інфраструктури.

З 6 березня на базі Тернівського будинку культури розпочало роботу відділення Миколаївської обласної організації Товариства Червоного Хреста України.

Співробітники закладів культури клубного типу залучаються за їх згодою до волонтерства, виконання робіт з благоустрою, ліквідації наслідків ворожих обстрілів; беруть участь у роботі благодійних організацій, муніципальної варти.

Палац культури «Корабельний» уклав з Миколаївським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки договір на спільне безоплатне користування нерухомим майном комплексом будівель, для розміщення захисників ТРО оборони, на яких покладались організація, підготовка та виконання оборони захисту міста.

Ще у мирний час заклади культури клубного типу працювали відповідно до затвердженого плану. Встигли відзначити знакові події. Так, 13.01.2022 у Миколаївському міському палаці культури та урочистих подій відзначили 5-річчя співпраці закладу з територіальними органами юстиції в рамках реалізації проекту «Шлюб за добу». У цей день було зареєстровано 4 шлюби, у т.ч. 2 – за участю громадян іноземних держав. Молодят привітали: міський голова Олександр Федорович Сєнкевич, перший заступник голови Миколаївської ОДА Георгій Олександрович Решетілов, заступник начальника Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) – Возняк Роман Іванович.

Життя триває навіть і у воєнний час і 12 березня 2022 року було проведено благодійний весільний обряд для волонтерів Червоного Хреста. Молодят привітав Миколаївський міський голова. Олександр Сєнкевич.

Дотримуючись плану роботи, заклади культури клубного типу проводять з використанням онлайн-форматів, соціальних мереж тематичні інформаційно-освітні та патріотично-виховні заходи, створюють вітальні музичні відеоролики до державних свят.

З початку війни багато працівників закладів культури клубного типу роз’їхались по всьому світу. Але і там вони організовували та проводили заходи на підтримку України. Так, за ініціативи директора палацу культури «Молодіжний» Захарової Ю.В., в Німеччині, в місті Бедбург, був організований «Фестиваль ремесел». Наші земляки ліпили вареників 5000 шт., пекли налисники, готували різні українські смаколики. З Миколаєва передали декорації, сувеніри для продажу  Протягом заходу вдалося зібрали близько 8000 € і всі ці кошти пішли на допомогу нашим воїнам.

Керівник зразкового ансамблю танцю «Бусинка» палацу культури «Молодіжний» на День незалежності України організувала святковий захід в столиці Румунії, в Бухаресті. За підтримки центру для дітей «Zi De Bine» в заході взяли участь понад 100 осіб, які теж приїхали з України. Вони півтори години співали, танцювали, декламували вірші. А в кінці був великий флешмоб на пісню «Ми з України». Були оформлені фотозони, виставки малюнків з українською символікою. На заході були присутні керівники міста. Зібрані кошти передали на підтримку нашихзахисників.

Художній керівник Великокорениського будинку культури Грищук Аліна та керівник вокального колективу Едельвейс Касянчук Людмила взяли участь у поетичній виставі «Все буде Україна!» в місті Калуш Івано-Франківської області, яку представили вже в багатьох залах Івано-Франківської області. Кошти, зібрані під час виступів перенаправили на допомогу ЗСУ.

Мистецькі школи міста у період воєнного стану в Україні працюють дистанційно заради майбутнього дітей України та продовжують роботу з формування мистецько-творчих компетенцій у дітей, що базуються на невичерпних надбаннях української та світової культури.

Пошкоджень від обстрілів зазнали дитячі школи № 1, № 2, художня школа.

З введенням воєнного стану в Дитячій музичній школі № 8 організовано цивільний прихисток населенню та створено для цього відповідні умови.

Викладачі школи, які тимчасово перебувають за межами України, беруть участь у благодійних концертних заходах (м. Лаварданс, Франція; м. Молде, Норвегія).

Зібрані кошти передають ЗСУ та у фонд «Допомога шпиталям та медичним закладам України».

У лютому учні Дитячої художньої школи брали участь у Всеукраїнському конкурсі «Для Бога я створю найкраще» (м. Івано-Франківськ), а у листопаді роботи учнів ДХШ з цього конкурсу поїхали до Барселони і Відня. Роботи учнів ДХШ представлені були також на конкурсах та фестивалях у Німеччині, Польщі та Грузії.

Персональна виставка викладача дитячої художньої школи Маркитан Олени Миколаївни «Дерево життя» відбулась у Центральній міській бібліотеці ім. М. Л. Кропивницького.

Продовжує свою творчу роботу Муніципальний театр-студія естрадної пісні для дітей, юнацтва та молоді. Талановита вокалістка Яна Мацеплюк-Ярчук, потрапила у фінал Міжнародного конкурсу «Талановиті люди світу». Директор муніципального театру-студії естрадної пісні для дітей, юнацтва та молоді Тетяна Ярова отримала грамоту від Міністерства оборони України (за краще висвітлення військової тематики у творах літератури та мистецтва, високі особисті досягнення у службовій діяльності.  Видано збірку вокалізів і пісень «Музика для юнацтва» за проектом Громадського бюджету.

Цей заклад також зазнав пошкоджень під час обстрілів.

Найбільш знакові міські заходи за звітний період:

–  12 січня  відбулося вручення нагород володарям Почесної відзнаки «Зірка культури міста Миколаїв – 2021». Двоє з переможців представляли міські заклади культури;

– 03 лютого в ошатній залі міського палацу культури та урочистих подій відбулась зустріч з журналістами місцевих ЗМІ та церемонія вручення пам’ятної відзнаки «Промінь культури» за якісне та професійне висвітлення культурного життя міста;

– 16 лютого на Соборній площі відбулися урочистості з нагоди Дня єднання в Україні. О 10:00 одночасно на всіх майданах країни урочисто здійнялися державні прапори. На центральній площі Миколаєва зібралися очільники міста, представники громадськості та ЗМІ для того, щоб висловити своє прагнення до єднання та надію на мирне майбуття;

– 28 березня було проведено покладання квітів до меморіального комплексу на честь 68-ми десантників-ольшанців з нагоди річниці визволення міста Миколаєва від фашистських загарбників;

– 23 квітня об 11:00 у фронтовому Миколаєві пролунали перші мелодії в рамках спільного творчого проєкту з міським радіо «Рідна вулиця» –  «З нами ‒ весна!». До музичного контенту увійшли переважно патріотичні пісні, написані Олександром Сичовим, Тетяною Яровою та Наталею Круміленко. У виконанні кращих миколаївських вокалістів ці пісні линули переможно, надихаюче та життєстверджуюче;

– з 10 по 14 червня було проведено у дистанційному форматі Відкритий міський конкурс дитячих вокальних колективів «Запали свою зірку»;

– Цикл тематичних онлайн заходів до Дня Держаного Прапора України та 31-ї річниці Дня Незалежності України: інформаційний марафон «Надбання тисячоліть», 24 серпня на сторінках управління та ММЦ у мережі Фейсбук було проведено арт-марафон #УкраїнаПереможе. Участь у ньому взяли 19 міських закладів культури;

–  організовано та проведено заходи до Дня міста:

9, 10 вересня на радіо Рідна вулиця було представлено спільний музичний проєкт «Миколаїв – місто-Герой». У ці дні в улюблених місцях відпочинку городян на вулиці Соборній лунали кращі музичні композиції місцевих авторів;

11 вересня завершив відзначення Дня міста онлайн-марафон «Миколаїв. Є життя». У спільному спецпроєкті Управління та телеканалу «Суспільне: Миколаїв» наживо відбулося спілкування з очільниками міста й області, цікавими гостями, які повідали українському загалу про життя прифронтового міста. У прямому ефірі глядачі мали можливість побачити і виступи популярних серед городян миколаївських виконавців. Родзинкою марафону стала філігранна взаємодія талановитих ведучих з кількох локацій.

– святковий онлайн-концерт “Музика звитяги” до Дня захисників і захисниць України;

– участь у церемонії покладання квітів до меморіалу жертвам Голодоморів з нагоди 90-х роковин Голодомору в Україні.

Гордість і візитна картка нашого міста, один з найстаріших, найбільших і найкращих в Україні зоологічних парків – Миколаївський зоопарк.

Зоопарк налічує 230 працівників. Колекцію тварин складають 400 видів, біля 4000 екземплярів. Більше половини колекції тварин занесено в Міжнародні Червоні Книги.

Перший місяць війни для зоопарку був найскладніший. Потрібно було організувати роботу зоопарку. Через проблеми з транспортом та комендантською годиною, багато співробітників перебралися жити в зоопарк для того, щоб рано вранці ставати до роботи. Головним завданням було зберегти колектив, людей, які мають великий досвід утримання тварин, їх годівлі і розведення.

Перед зоопарком постало питання евакуації тварин. Питання, для рішення якого адміністрація не була готова. Не було достатньої кількості транспортних кліток, при необхідності в 400 шт., потрібен був також і транспорт, супровід тварин, їх годівля. Також не було вирішено питання, куди везти тварин. Ця складна логістична задача здавалась не розв’язною. Вивезти слонів, жирафів, бегемотів, колекцію приматів, тропічних птахів, білих ведмедів, тигрів, левів, леопардів… Було вирішено відмовитися від евакуації, так як таке вже було в нашій історії під час Другої Світової війни. І зоопарк залишився у Миколаєві.

26.02.2022 року Миколаївський зоопарк ухвалив рішення про вихід із членства ЄАРАЗА та про вихід директора зі складу президії.

25 лютого на другий день війни зоопарк було закрито для відвідувачів. І, відповідно, у зоопарку зникли кошти, які отримуються від вхідної плати. Вкрай складна ситуація склалася у місті з фінансуванням комунальних установ. Крім того, багато постачальників, які постачали корми для тварин, опинилися на окупованій території. І тоді директор звернувся до громадськості, волонтерів, мешканців міста та України, а ще до добрих людей у всьому світі: «Допоможіть врятувати зоопарк та тварин! Купуйте квитки онлайн на нашому сайті для відвідування зоопарку».

Тут необхідно сказати про допомогу, яку організували польські зоопарки Лодзі та Варшави зі збирання та відправлення сублімованих кормів тваринам зоопарків України. Також отримували допомогу у вигляді ветеринарних препаратів та обладнання. Вдячні зоопаркам Чехії, Польщі, Німеччини, Естонії.

Особливу подяку хотілося б висловити Європейській Асоціації Зоопарків та Акваріумів, яка з перших днів війни створила фонд зі збирання коштів для зоопарків України. Їм вдалося зібрати близько півтора мільйона євро.

Миколаївський зоопарк знаходиться практично в центрі міста, і тому ракети під час обстрілів, яких зазнає місто, не пролітають повз. За час агресії ночами на територію Миколаївського зоопарку впало 8 реактивних снарядів. Це Гради, Урагани, Смерчі, кластерні ракети, заборонені міжнародними конвенціями. На щастя, жодна з ракет, що впали, не вибухнула на території зоопарку, і дивом не постраждали ні тварини, ні співробітники.

Місяць з 12 квітня по 13 травня місто взагалі опинилося без води. Питну воду у бочках привозили до зоопарку з підземних сховищ.

Особливо складно було там, де тварини мали басейни (бегемоти, білі ведмеді тощо). Воду привозили навіть із Одеси та Кропивницького. Зоопарк вдячний десяткам волонтерів, які рятували його цього місяця. Тоді було ухвалено рішення про створення та будівництво 2-х підземних свердловин для того, щоб водою з-під землі забезпечити зоопарк. Але, як з’ясувалося, ця вода також не зовсім придатна для пиття. Миколаївський зоопарк за допомогою міста встановив дві установки для очищення води за допомогою зворотного осмосу. Ці установки, а також великі пластикові ємності для забезпечення зберігання води місто передало зоопарку безкоштовно.

7 червня зоопарк відвідав мер міста Олександр Сєнкевич і вручив грамоти та грошові премії робітникам з догляду за тваринами, які особливо відзначилися у збереженні колекції.

11 червня місто дозволило працювати зоопарку по суботах та неділях. Які були вдячні наші відвідувачі! Зоопарк залишився єдиним місцем у військовому прифронтовому місті, де можна було відпочити і хоч не надовго забути про війну, нічні та денні обстріли ракетами. Але відвідувачів приходить мало. У місті залишилося менше половини мешканців. Однак зоопарк працює для них, це одне з наших головних призначень.

Незважаючи на війну, життя в зоопарку не зупинилося. З початку весни наші тварини розпочали розмноження. У зоопарку народились: самець далекосхідного леопарда, сервали, рисі, європейські видри, фенеки, кінкажу, сибірські козероги, гвинторогі козли, лами, Едипів тамарин, чорно-білі варі, японський макак, лебеді-шипуни, ари, білоплечий орлан, гуси-сухоноси та ін.

Стосовно підготовки до зими: підготовлена ​​та здана теплотраса, заготовлено корми. Тривають ремонтні роботи у зоопарку, повністю замінено стару огорожу у вольєрах для лам, верблюдів, зебр. І найдивовижніше, що вдалося завершити капітальний ремонт великого басейну для слонів із виготовленням сучасної гідроізоляції. Цей басейн більше 20 років не наповнювався. Усі виконані роботи проведені без залучення бюджетних коштів за рахунок коштів, отриманих від господарської діяльності.

З лютого зоопарк почав приймати домашніх тварин від людей, які змушені були виїхати з міста. До зоопарку надійшло і було розміщено понад 450 різних домашніх вихованців: поні, великі та малі папуги, кролики та морські свинки, акваріумні риби, ящірки та агами, єноти та тхори, удави і, звичайно ж, коти та собаки.

9 листопада ‒ професійне свято працівників культури та майстрів народного мистецтва України. Традиційно, на початку листопада, оголошуються імена найбільш яскравих діячів культури, які стали володарями Почесної відзнаки «Зірка культури міста Миколаїв». 2022-й рік не став виключенням, а навпаки – ще більше проявив небувалий творчий запал і значний професійний потенціал не лише працівників галузі, а й миколаївських діячів сфери культурних практик ‒ і тих, хто залишився вдома, і тих, хто поки що вимушено знаходиться за межами Батьківщини.

У листопаді 2022 року напередодні Всеукраїнсбкого дня працівників культури та майстрів народного мистецтва було оголошено про володарів Почесної відзнаки “Зірка культури”    (м. Миколаїв -2022). Ними стали:

Військовий оркестр 406-ї окремої артилерійської бригади ім. генерал-хорунжого Олексія Алмазова Військово-Морських Сил Збройних Сил України під керівництвом Віталія Мацюка;

Колектив Дитячої музичної школи №2 м. Миколаїв;

Катя Лелека (Катерина Суліменко) ‒ авторка й композиторка, засновниця та керівниця зразкової вокальної студії «Талант» Миколаївського міського палацу культури «Молодіжний».

– Творча команда музичного клубу «Рок-хата» на чолі з Віктором Жевнером;

Світлана Чебанова ‒ художниця-графік, ілюстраторка.

За ініціативою управління з питань культури і охорони культурної спадщини комунальними підприємствами міста було створено захисні споруди навкруг найбільш значних пам’ятників історії та культури України та Миколаєва, частину цінних скульптур та пам’ятних дощок було перевезено в сховища.

У квітні 2022 року відповідним Наказом Міністерства культури і інформаційної політики до Державного реєстру нерухомих пам’яток України занесено 120 об’єктів культурної спадщини  міста Миколаєва.

Відділом охорони культурної спадщини ведеться спільна робота  з балансоутримувачами і користувачами об’єктів культурної спадщини по обстеженню стану об’єктів культурної спадщини, які постраждали під час обстрілів. Наразі пошкодження зафіксовані на 23 пам’ятках культурної спадщини, які  взято на державний облік по місту Миколаєву чи внесені в Державний реєстр нерухомих пам’яток України.

На фінансування галузі «Культура» на 10 місяців 2022 року бюджетом було передбачено кошти в розмірі  227 134,033 тис грн.

З них:

  • загальний фонд – 196 782,297 тис.грн. (86,64%);
  • спеціальний фонд – 30 351,736 тис.грн.(13,36%) в т.ч.:

бюджет розвитку – 1 754,438 тис.грн. (0,77%),

власні надходження бюджетних установ – 7 714,298 тис.грн. (3,40%),

кошти, які планувалось отримати від господарської діяльності КУ Миколаївський зоопарк –    20 883,000 тис.грн. (9,19%).

У зв’язку з військовим станом виникла необхідність суворої економії. Касові видатки за 10 місяців складають лише 62,71% (123 397,236 тис.грн) від запланованих коштів на вказаний період по загальному фонду, бюджет розвитку не фінансувався взагалі. Таким чином, економія по галузі вже склала 73 385,061 тис.грн.

Касові видатки склали:

– по заробітній платі та нарахуваннях 68%,

– по поточному утриманню (КЕКВ 2210, 2240, 2282, 2800) 32%,

– по енергоносіях 65%,

– по КУ Миколаївський зоопарк 50%.

Основними видатками за 10 місяців були лише першочергові та необхідні для забезпечення функціонування галузі видатки: заробітна плата з нарахуваннями, оплата комунальних послуг, придбання ОSB-плит для зашивки вікон після обстрілів, охорона будівель, технічне обслуговування пожежної, охоронної сигналізації та комп’ютерної техніки, обслуговування програмного забезпечення, оплата кормів, оплата послуг з буріння та влаштування свердловини в Кульбакінському БК тощо.