«Зірка культури-2021»: у Миколаєві визначені імена володарів Почесного звання

«Зірка культури-2021»: у Миколаєві визначені імена володарів Почесного звання

9 листопада професійне свято відзначають працівники культури та майстри народного мистецтва України. І вже традиційно, початок листопада знаменується нагородженням Почесною відзнакою «Зірка культури міста Миколаїв» професійних діячів і аматорів, які протягом року зробили значний внесок у розвиток своєї справи. Проєкт був ініційований управлінням з питань культури та охорони культурної спадщини Миколаївської міської ради у 2017-му році.

Рішенням Художньої ради при управлінні з питань культури, засідання якої відбулося 21 жовтня 2021 року, за талант і самобутність, а також досягнення вагомих творчих результатів Почесну відзнаку «Зірка культури міста Миколаїв» у 2021-му році отримують:

Олена Маркитан ‒ викладачка вищої категорії, методистка, завідувачка методичного відділу ‒ 25 років працює в Дитячій художній школі міста Миколаєва. Тривалий час пов’язує професійну діяльність із творчою в жанрі «авторська лялька». У доробку мисткині персональні та колективні виставки, серед недавніх ‒ «Час янголів» в Одесі, «Усе моє, все зветься Україна» в Миколаївському обласному краєзнавчому музеї, сімейна виставка авторської ляльки та живопису «Між нами небо» у виставковій залі Миколаївського міського палацу культури і мистецтв, «Сни чорноморських лиманів» у бібліотеці-філії №18 ЦБС для дорослих. Роботи пані Олени завжди прикрашають експозиції Дитячої художньої школи підчас святкування Дня міста. Сама мисткиня скромно називає цей жанр «творчим захопленням». Однак створення авторських ляльок вже давно переросло «прикладне мистецтво» і стало одним із актуальних сучасних видів художньої пластики. Ще одне творче захоплення майстрині – витинанка. Ця зацікавленість виникла близько 10 років тому та стала двигуном у розвитку філігранного виду українського декоративно-ужиткового мистецтва в Дитячій художній школі. Витинанки учнів Олени Маркитан неодноразово брали участь у виставках і перемагали в міських, обласних і всеукраїнських конкурсах, а також використовуються для оформлення громадських приміщень і культурно-мистецьких заходів. Витинанці були присвячені три видання, підготовлені Оленою Маркитан власноруч на основі робіт її учнів: «Українські народні прислів’я», «Українські народні загадки» та методична розробка «Витинанка на уроках композиції в Дитячій художній школі».

Ганна Румянцева ‒ директорка видавництва «Іліон», більше 17 років займається розвитком та популяризацією книжкової справи у Миколаївській області. Яскрава творча особистість з активною громадянською позицією, постійна учасниця книжкових форумів, конкурсів і виставок. Очолюване нею видавництво друкує науково-популярну, художню, дитячу літературу та підручники для вишів, перебуває в активному зв’язку з університетами, інститутами та бібліотеками міста. Ганна Румянцева ‒ членкиня наглядової ради Миколаївського національного університету імені В. О. Сухомлинського. Протягом останніх років вона плідно працює над популяризацією творчості миколаївських літераторів та забезпеченням більш широкого доступу містян до краєзнавчих видань в межах міської комплексної програми «Культура». У 2020-му фірма «Іліон» стала лідером цього проєкту. Експертною групою було ухвалене рішення підтримати 15 нових книжок, представлених видавництвом Ганни Румянцевої. Дві з них визначені переможцями щорічного обласного конкурсу «Краща Миколаївська книга». Серед неординарної поліграфічної продукції підприємства – захоплюючі настільні ігри краєзнавчої тематики. Гучними культурними подіями останнього року стали нові презентації видавництва «Іліон»: книга «Сто слів про Андрія Антонюка» ‒ збірка спогадів друзів і родичів митця ‒ та літературно-художнє видання «З днів шалених» із непублікованою до того лірикою Дмитра Креміня. А до 30-річчя незалежності України було представлено літературний альманах «ЄТекстМиколаївщини».

Яна Мацеплюк-Ярчук ‒ 12річна солістка Муніципального театру-студії естрадної пісні для дітей, юнацтва та молоді під керівництвом Тетяни Ярової. На сцені Яна вперше з’явилася кілька років тому як учасниця всеукраїнського телевізійного фестивалю-конкурсу «Обрій». Із тих пір постійно бере участь в міських заходах. Яна – дівчинка з особливостями розвитку. Саме музика стала для неї джерелом життєдайної енергії, наповнила кожен день сенсом, радістю творчості. Яна володіє красивим і сильним голосом із широким діапазоном, мріє про сцену і постійно прагне досконалості. У свої юні роки вона із легкістю і задоволенням виконує складні твори, серед яких – українські народні пісні, хіти світової естради, уривки з класичних творів – арія Цариці Ночі з опери «Чарівна флейта», арія Діви з кінострічки «П’ятий елемент», «Пам’яті Карузо» тощо. Юна виконавиця співає українською, англійською, французькою, іспанською, німецькою, російською, італійською мовами. Завдяки музиці, участі в конкурсах, дівчинка стала більш відкритою, легше знайомиться та спілкується з людьми. Протягом 2020-го і 2021-го років Яна Мацеплюк-Ярчук взяла участь у кількох міжнародних і всеукраїнських конкурсах і фестивалях: «Хортиця ‒ серце Європи» (1-е і 2-е місця), «Зірки Європи» (1-е місце), «Чарівний світ» (1-е місце), «Талановиті діти України» (1-е місце). У травні цього року виступила у фіналі ювілейного концерту благодійного мистецького проєкту, присвяченого соціалізації дітей із особливостями розвитку «Дует із зіркою» в Києві, а у вересні в Миколаєві відбувся перший сольний концерт Яни.

Андрій Шинкаренко ‒ відеоблогер, краєзнавець, ініціатор створення та керівник інтернет-проєкту «Николаевский БазарЪ», започаткований у 2004-му році, фотогалереї «Капсула часу», співавтор проєкту «DREAM CITY», присвячених історії Миколаєва, техніці та подіям минулого і сьогоденню рідного краю. Нещодавно запустив надуспішний відеоблог «Просто Николаев – Николаев просто», у якого вже майже 20 тисяч підписників і сотні тисяч переглядів. Для регіонального YouTube-каналу історико-краєзнавчої тематики ‒ вражаючі показники. Більше 50 публікацій різноманітної тематики з вражаючими фактами та історичною достовірністю. Зіткані любов’ю та найдрібнішими подробицями розповіді про улюблене місто Миколаїв викликають жвавий інтерес і бурхливі обговорення серед користувачів. А сам проєкт став корисним ресурсом з популяризації туристичної привабливості регіону і формуванні шанобливого ставлення до міста, в якому ми живемо.

Олег Кошовий ‒ директор концерт-холу «Юність» Миколаївського міського палацу культури «Молодіжний», ведучий та організатор міських свят, сценарист і продюсер дитячого кіножурналу «Детки и Предки». Актор за фахом, Олег Кошовий із легкістю поєднує рутину адміністративної роботи з креативними експериментами на сценічному майданчику. Протягом останніх років виступав у ролі сценариста та режисера мюзиклу «Отель Санрайз», новорічного шоу «Поліцейська з ЮТЗ», вистав «Амур не промажет», «Мужчины на сносях», «Любовь с доставкой». Брав участь у якості актора у відеопроєктах «ТАЗ і компанія» ‒ «Город Николаев» і «Красный трактор», у комедійній виставі «Обережно, люди» та у новорічному телемюзиклі «Короновальная ночь».

Update

За рішенням засідання художньої ради (онлайн) при управлінні з питань культури та охорони культурної спадщини Миколаївської міської ради (Протокол № 1 від 18.10.2022):

«За співпрацю з окупаційною владою на тимчасово окупованій території України скасувати рішення художньої ради при управлінні з питань культури та охорони культурної спадщини Миколаївської міської ради від 21.10.2021 року (протокол №2) про нагородження колишнього директора концертної зали «Юність» ММПК «Молодіжний», ведучого і організатора свят, актора і режисера Олега Кошового Почесною відзнакою «Зірка культури» (м. Миколаїв) 2021 року».