Волонтерська діяльність працівників галузі культури міста Миколаєва під час війни: бібліотеки

Волонтерська діяльність працівників галузі культури міста Миколаєва під час війни: бібліотеки

Завдяки активній волонтерській діяльності співробітників бібліотечної системи Миколаєва у місті вже з перших днів війни працювала велика мережа гуманітарних пунктів. Навіть у найспектоніші дні ворожих обстрілів, часом ризикуючи власним життям, колеги турботливо надавали допомогу миколаївцям.

Центральна міська бібліотека ім. М.Л. Кропивницького м. Миколаєва (ЦМБ) та її філії протягом повномасштабного вторгнення РФ в Україну, попри складну ситуацію, і понині продовжують виконувати соціокультурну функцію в миколаївській громаді. Колектив бібліотеки вже наприкінці першого місяця війни частково відновив обслуговування читачів. Проте головним напрямом діяльності працівників мережі у цей період стало волонтерство. Майже кожен працівник та бібліотечний заклад долучились до надання добровільної безкоштовної допомоги жителям міста, ЗСУ, ТрО.

6 бібліотек (ЦМБ, б/ф № 3, 4, 11, 12, 15) разом з іншими закладами культури, освіти та соціальної інфраструктури, з середини квітня 2022 р. по березень 2023 р., стали учасниками міського проєкту з безкоштовної роздачі городянам хліба та консервів. 2 бібліотеки (ЦМБ, б/ф №2) брали участь у видачі продовольчих карток містянам, їх реєстрації та перереєстрації в електронній базі даних. Проєкт реалізовувався Миколаївським хлібзаводом № 1, за підтримки Всесвітньої продовольчої програми ООН у координації з ГО «Тарілка». Щодня бібліотечні фахівці роздавали від 300 до 550 буханок хліба переважно людям літнього віку.

Справжнім гуманітарним серцем громади стала філія № 10, що у мікрорайоні Широка Балка. У перші дні війни працівниками бібліотеки Людмилою Астаховою і Тетяною Мельниченко разом з активними містянами було організовано волонтерський пункт допомоги військовим. Згодом він перетворився у центр волонтерської підтримки і допомоги мирним жителям, який діє спільно з ГО «Південний штаб». У невеличку бібліотеку щодня доставляли продукти харчування, питну воду, ліки, засоби особистої гігієни і речі; привозили гуманітарні вантажі не тільки з міста, а й з різних регіонів України та зарубіжжя, зокрема Польщі та Туреччини. Робота на Перемогу міцно об’єднала бібліотеку з БО МБФ (Volunteer UA), БО Катаріс, Гуманітарним штабом Народного депутата України Олександра Гайду, місцевими депутатами. Серед партнерів бібліотеки – депутат Вінницької міської ради Андрій Дручинський, волонтери-волиняни Віталій Базельчук і Петро Сорока, миколаївці – читачі бібліотеки. У 2023 р. у партнерстві з ГО «Миколаївський дослідницько-аналітичний центр», за підтримки Міжнародного комітету порятунку (IRC) у філії працював центр з надання безоплатної юридичної допомоги особам, що постраждали від війни. Активним учасником волонтерського руху у Миколаєві стала філія №16, розташована в мікрорайоні Тернівка. Активність завідувачки бібліотеки Тетяна Скуратової є одним з багатьох прикладів самовідданої волонтерської діяльності миколаївців. У 2023 році колектив ЦМБ виступив партнером БФ МЕТА «Від спільного бачення – до спільних дій» і на волонтерських засадах, за підтримки IT-компанії ЕПАМ Україна, допоміг організувати гуманітарну допомогу 50 сім’ям з числа соціально вразливих категорій населення.

Протягом 2022-2024 рр. бібліотеки інформували містян про пункти гуманітарної допомоги, порядок отримання статусу «ВПО», правила евакуації з міста, пункти видачі води тощо. Найбільш яскраво волонтерська місія бібліотек проявилась також і у зміцненні україномовного середовища в місті. З метою опанування та підвищення рівня володіння державною мовою миколаївцями та ВПО у ЦМБ та 14-ти філіях системно працюють 23 розмовні клуби української мови, гуртки, мовні студії, читацькі клуби спілкування. 5 бібліотек долучились до Всеукраїнського волонтерського проєкту «Єдині». У ЦМБ діє розмовний клуб для жінок та дівчат за Всеукраїнським проєктом «Вільна». Модераторами напрямів є фахівці бібліотек і волонтери. Найбільший досвід діяльності за цим напрямом має Світлана Божко, яка викладає курси української мови в ЦМБ 8 років.

У волонтерському доробку працівників бібліотек – виготовлення окопних свічок, плетіння маскувальних сіток, випікання смаколиків, в’язання шкарпеток, збір одягу, засобів гігієни для військовослужбовців, пластикових кришечок на виготовлення деталей для дронів тощо. Зокрема, тільки протягом 2023 р. технічним персоналом ЦМБ виготовлено 2750 окопних свічок, на які витрачено 825 кг парафіну.

Спільно з ГО «Миколаївський Буго-Чорноморський козацький округ» та Миколаївським осередком ВГО «Товариство українських офіцерів» бібліотекою-філією № 8 організовано збір теплих речей і килимів для воїнів ЗСУ. Філія № 18 долучилась до збору речей для підопічних Херсонського дитячого будинку.

У більшості бібліотек організована діяльність з онлайн-реєстрації на гуманітарну допомогу постраждалим під час війни від благодійних фондів «Щедрик» та «Світлі справи». Активним партнером ЦМБ ім. М.Л. Кропивницького у волонтерській роботі є ГО «Культурно-мистецька асоціація «Арт-спокуса». Результатом творчої співпраці є численні художні виставки, що мають патріотичний та арттерапевтичний зміст. Щотижня відбуваються творчі майстерки, в т.ч. з виготовлення оберегів для воїнів ЗСУ, в межах Всеукраїнського проєкту для дівчат та жінок «Вільна».

У бібліотеці експонувалась благодійна фотовиставка робіт військовослужбовця Михайла Митрохіна «Carpe diem», організована ЦМБ також спільно з ГО «Арт-спокуса». Спільна діяльність з ГО «Українська волонтерська служба» покликана популяризувати серед молоді волонтерство. Громадська організація надає допомогу бібліотеці у транспортуванні окопних свічок до місця їх призначення.

Працівники ЦМБ та її філій регулярно збирають донати на допомогу ЗСУ та постраждалим під час війни. У 2022 р. центральною бібліотекою було передано 5425 грн. благодійної допомоги на відновлення будівлі Херсонської бібліотеки ім. О. Гончара, постраждалої під час обстрілів. У 2023 р. колектив передав 2400 грн. на допомогу Херсонській обласній бібліотеці для дітей імені Дніпрової Чайки. У 2023 р. бібліотекарі активно долучились до челенджу Миколаївської міської ради зі збору коштів для військовослужбовців ЗСУ, загалом було зібрано 16000 грн.

З лютого 2022 року Центральна міська бібліотека для дітей ім.Ш.Кобера і В.Хоменка та ії філії пеорієнтували свою діяльність – стали гуманітарними штабами, волонтерськими та консультаційними центрами, шелтерами, де мали можливість отримати допомогу як представники громади, так і сособи зі статусом «ВПО».

З 2022 року й понині працівники мережі дитячих бібліотек міста є активними волонтерами у різних напрямах: плетінні маскувальних сіток, зборі та передачі теплих речей і взуття, роботі на складах гуманітарної допомоги тощо. Співробітники неодноразово ставали донорами крові, переказували власні кошти на потреби ЗСУ.

Центральна міська бібліотека для дітей ім. Ш.Кобера і В.Хоменка з кінця лютого 2022 року працювала цілодобово. Із самого початку воєнних дій в бібліотеці було відкрите тимчасове укриття, яким щодня користувалось від 50 до 185 миколаївців. У бібліотеці-філії №8 було організовано гуманітарний пункт, де жителі Корабельного району мали можливість за картками отримати безкоштовний хліб і консерви. Бібліотека-філія №6: працював осередок з видачi хлiба і консервів вiд Всесвітньої продовольчої програми  ООН та ГО  «Тарілка». Тут також найбільш вразливі категорії миколаївців щоденно отримували більше 300 гарячих обiдiв за проєктом World Central Kitchen. Завдяки роботі фахівців бібліотеки-філії №7 щодня отримували продовольчі набори від 400 до 450 людей. У бібліотеці-філії №9 проводились заняття з інтегративної арттерапії з дітьми дошкільного та шкільного віку від Волонтерського центру арттерапії «Ластівка» для осіб зі статусом «ВПО» та постраждалих від війни.

Співробітники мережі активно брали участь у пакуванні продуктових наборів, реєстрації ліків у Миколаївському обласному товаристві Червоного Хреста України, консультаційній допомозі мешканцям громади з питань пошуку пунктів видачі гуманітарної допомоги, питної води, про наявність бомбосховищ та пристосованих під них приміщень, оплати газопостачання, реєстрації пошкоджених будинків для відшкодування збитків, у реєстрації в мобільному додатку «Дія» тощо.

Велика вдячність і доземний уклін усім колегам, які у важкі дні війни стали для багатьох миколаївців прикладом великої сили духу, професіоналізму, виваженості та стійкості. Разом – до Перемоги!