Волонтерська діяльність працівників галузі культури міста Миколаєва під час війни: заклади клубного типу

Волонтерська діяльність працівників галузі культури міста Миколаєва під час війни: заклади клубного типу

Внесок у волонтерську діяльність працівників міських клубних установ важко переоцінити. Завдяки їх роботі у такий складний час допомога багатьом миколаївцям надійшла вчасно й у достатньому обсязі.

Вже з перших місяців війни працівники Великокорениського будинку культури поєднували основну роботу з волонтерською діяльністю, виготовляючи маскувальні сітки та бутерброди для тероборони. В.о.директора закладу Тетяна Тимошенко, спільно з Християнською церквою «Сіль Землі» міста Миколаєва, регулярно брала участь в організації та доставці гуманітарної допомоги із-за кордону та із західних регіонів України для міста Миколаєва. Завдяки цій діяльності мешканці мікрорайону Велика Корениха та інших районів міста щотижня отримували продуктові набори. Пані Тетяна також стала координаторкою з евакуації у БО «Миколаївський центр соціальної реабілітації «Відновлення», завдяки чому за воєнний час з Миколаївської та Херсонської області було евакуйовано близько 2 тисяч жінок і дітей. У 2022 році заклад став пунктом видачі гуманітарної допомоги мешканцям Великої Коренихи та вимушено переміщеним особам. Завдяки тісній співпраці з БО «Миколаївський центр соціальної реабілітації «Відновлення»» та з Християнською церквою «Сіль Землі» волонтери будинку культури долучились до роботи так званого гуманітарного хабу, допомагаючи з одягом для жінок та дітей мікрорайону.

До Дня міста Миколаєва у 2023 році, під час концерту «Просто неба», був влаштований ярмарок зі збором коштів для ЗСУ. 8 березня 2024 року, у межах концертної програми до Міжнародного жіночого дня, відбувся збір донатів на зарядну стацію для 3 ОШБ, Авдіївський напрямок. Сьогодні кожен працівник БК робить свій внесок на шляху до Перемоги: організаторка дозвіллєвої діяльності Аліна Грищук та керівниця вокального колективу «Едельвейс» Людмила Касянчук взяли участь у поетичній виставі «Все буде Україна!» в місті Калуш Івано-Франківської області. Зібрані під час виступів кошти направлені на допомогу ЗСУ. Учасники творчих колективів, яких розкидало по світу, також активно долучаються до виступів у концертних програмах зі збору коштів для ЗСУ.

З початку повномасштабного вторгнення РФ Кульбакінський будинок культури перетворився на гуманітарний штаб. Зокрема, почав працювати пункт збору допомоги для тероборони, військових підрозділів на блокпостах, а також пункт евакуації населення. З червня 2022 року у приміщенні закладу запрацював осередок Миколаївського обласного товариства Червоного Хреста України, у команді небайдужих людей-волонтерів були й працівники закладу. Тут надавалися харчові продукти, побутова хімія, одяг, лікарські засоби тощо. Згодом біля БК було пробурено артезіанську свердловину, а у приміщенні встановлено систему очищення води – зворотній осмос та резервуари для її накопичення. У такий спосіб у жителів Кульбакіного та сусідніх мікрорайонів з’явилась можливість отримувати очищену питну воду. З 1 вересня 2024 року БК повернувся до своєї професійної діяльності, проте працівниками закладу й понині здійснюється нагляд за системою очищення води, що наразі забезпечує питною водою весь мікрорайон. На базі будинку культури відкрито Пункт Незламності, а також продовжується співпраця з ГО «КРИЛА» з різних питань, тому числі й гуманітарних.

Війна не зупинила активність і працівників Малокорениського БК. З перших днів повномасштабного вторгнення колеги долучились до суспільно корисних робіт, що виконувалися для задоволення потреб правоохоронних органів, сил цивільного захисту, забезпечення життєдіяльності населення (збір речей, продуктових наборів, плетіння маскувальних сіток, приготування гарячих страв добровольцям ТрО на блокпости, військовим, пошук житла для ВПО). З травня 2022 року по лютий 2023 року на базі будинку культури працював пункт видачі та обміну гуманітарних карток на хліб. Розвантаження автівок з хлібом, з гуманітарною допомогою від ГО «Тарілка» для жителів мікрорайону та допомога з роздачею – це теж працівники БК. У зимовий період учасники клубних формувань, гуртківці, працівники будинку культури другий рік поспіль долучаються до виготовлення окопних свічок, до збору пластмасових кришечок для виготовлення протезів пораненим військовослужбовцям.

Співробітниками закладу була організована участь жителів мкрн. Мала Корениха у Всеукраїнській благодійній акції «Солдат – захисник Батьківщини» (вересень-жовтень 2023); також долучились до волонтерської акції Всеукраїнського благодійного фонду «Діти – наше майбутнє» на підтримку дітей, постраждалих внаслідок військової агресії РФ. У період з 2022 року й понині творчими колективами Малокорениського БК проведено низку благодійних концертів та акцій, покликаних підтримати воїнів ЗСУ. Зібрані під час заходів кошти були направлені на військові частини, з якими тісно співпрацюють працівники закладу:

  • на автівку для 8 роти 22 ОМБр на Бахмутський напрямок;
  • на дрон для 56 ОМБ;
  • на придбання РЕБ (системи подавлення, протидроновий купол)
  • для 123 бр. (Миколаївське ТрО);
  • донати для в/ч А1890;
  • смаколики до свят для вищезазначених частин.

Наразі триває співпраця з командою БФ «СпівДія», за підтримки Представництва Дитячого фонду ООН ЮНІСЕФ в Україні та Міністерства молоді та спорту України в Миколаєві «СпівДія. Діти. Миколаїв».

З початку воєнних дій Тернівський будинок культури перетворився на центр допомоги та захисту. На той час це було фактично єдине в мікрорайоні громадське приміщення, у підвалі якого люди ховались під час обстрілів, сюди зносились продукти, пляшки для суміші, матраци, ковдри… Вже на другий день воєнних подій розпочалося цілодобове чергування працівників БК та бібліотеки філії № 16 ЦМБ для дорослих. На кошти, зібрані працівниками і мешканцями Тернівки, придбали бензопилу для військових 36-ї бригади. З квітня 2022 року на базі Тернівського БК запрацював осередок Миколаївської обласної організації Товариства Червоного Хреста України, де велика кількість мешканців мікрорайону отримала гуманітарну допомогу. Працівники закладу долучилися і до роботи пункту підтримки тернівчан від болгарського товариства ім. Івана Вазова. Останнім надходженням з Республіки Болгарія до України взагалі і до Тернівки зокрема стала гігієнічна продукція, зібрана та передана у межах проєкту Міністерства освіти Республіки Болгарія «Діти Болгарії – дітям України».

Працівниками закладу були сформовані списки для отримання гуманітарної допомоги, організованої міською владою та безпосередньо адміністрацією Центрального району Миколаєва. У квітні на базі волонтерського центру Тернівського БК отримали, сформували та розвезли по домівках жителям, а також волонтерським організаціям і фондам 350 пайків. У серпні 2022 року у будинку культури, у межах співпраці з релігійною організацією «Громада «Незалежна помісна церква християн Нового Заповіту» у місті Миколаєві», запрацював центр соціальної адаптації, психологічної, духовної та лікувальної реабілітації переселенців, родин загиблих, а також інших верств населення. Тут люди отримали від громади й волонтерську допомогу у вигляді продуктових наборів. Співпраця триває й понині. У квітні 2023 року представники БФ «Щедрик» у співпраці з міським територіальним центром соціального обслуговування в приміщенні будинку культури роздали пайки мешканцям Тернівки, надали юридичну та психологічну допомогу переселенцям. Співпраця тривала до вересня 2023року.

З вересня 2023 року Тернівський БК запрацював у звичайному режимі. Тут Наразі тут представлено різноманітні напрями діяльності, серед яких і заняття з основ психологічних знань, що проводяться щоп’ятниці. Олена Малинчик із Катериною Вербицькою створили проєкт з ментальної допомоги, спрямованої в першу чергу на соціально незахищену категорію дітей. Задум був підтриманий Швейцарським благодійним фондом «Bar und Leu», і результатом стали ще й три святкових заходи.

Тернівський будинок культури веде активну волонтерську діяльність і всебічну підтримку підрозділів військової частини А4567, на зібрані кошти було придбано монокуляр для спостереження, а також утеплювачі для бліндажів, за що 5 грудня 2023 року колектив отримав подяку від командування.

З самого початку повномасштабного вторгнення Матвіївський будинок культури став одним із пунктів видачі гуманітарної допомоги, а саме продуктових наборів від БФ «Щедрик», за підтримки гуманітарної організації WFP World food program. Завдяки вчасній підтримці люди відчули турботу, що допомогло багатьом вижити в складних мовах під час обстрілів і активної фази бойових дій у передмісті Миколаєва. На даному пункті видавалося по 150 булок хліба, з часом додалися і консерви гарної якості. Були продумані схеми видачі для охоплення більшої кількості жителів та для раціональної допомоги всім категоріям населення, а особливо – вразливим. Наразі колектив БК повернувся до основної творчої діяльності, беручи активну участь у загальноміських і обласних проєктах.

Миколаївський міський палац культури і мистецтв. На базі основної будівлі палацу – БОФу (вул. Артилерійська, 7) з початку російської агресії працює гуманітарний штаб «Центр волонтерів «ДОФ», де надається допомога жителям міста та області, біженцям, вразливим верствам населення, а також лікарням. У БОФі підтримуються контакти із великими благодійними організаціями та іншими групами волонтерів. У такий спосіб вдається координувати та закривати нагальні питання. Також проводяться різноманітні благодійні творчі заходи.

У Виставковій залі (вул. Нікольська, 54) з березня 2022 р. працює громадське об’єднання «Кікімора». З квітня по жовтень 2022 року на базі закладу та філії палацу ЦКД «Промінь» для жителів міста та переселенців працівники палацу роздали гуманітарні набори від БФ «Щедрик». Солісти народної оперно-вокальна студії ім. Ніни Западинської, у співпраці з БФ «Сила України», виступають з концертами на підтримку ЗСУ та ВПО в Миколаївській та Херсонській областях.

На базі філії палацу ЦКД «Промінь» (вул. Веселинівська, 23) щомісяця жителі міста Миколаєва отримують гуманітарні набори від БФ «Щедрик», волонтери Миколаївської обласної організатії Товариства Червоного Хреста України проводять майстер-класи для дітей. З грудня 2023 року почалась співпраця з БФ «Голоси дітей», працівники якого надають психологічну допомогу та індивідуальну гуманітарну підтримку родинам, постраждалим внаслідок бойових дій.

Співробітництво з волонтерськими, гуманітарними установами та особиста волонтерська діяльність колективу Миколаївського міського палацу культури та урочистих подій розпочалась також буквально з перших днів війни. У приміщені закладу (на вул. Шевченка, 58) був розташований Гуманітарний штаб допомоги. З часом штаб розпочав співпрацю із Миколаївською обласною організацією Товариства Червоного Хреста України. До волонтерської роботи були залучені й працівники палацу. Гуманітарний штаб охопив великий спектр підтримки населення (роздача пайків, гарячої їжі, одягу, ліків, води, кормів для тварин), тут надавалась первинна медична та психологічна допомога для ВПО. У 2024 р. у приміщенні закладу розпочав свою роботу Центр аврійно-рятувальної служби Миколаївської обласної організації Товариства Червоного Хреста України. Серед основних напрямів роботи: попередження, запобігання, реагування на надзвичайні ситуації та їх ліквідація, а також усунення наслідків військової агресії. Тут також продовжує надаватися психосоціальна підтримка уразливим верствам населення.

За волонтерську діяльність під час військового стану працівники Палацу урочистих подій Любарова О.І., Скуповська Н.К. були нагороджені грамотами Миколаївської обласної військової адміністрації. Також Любарова О.І. нагороджена відзнакою Миколаївської обласної організації Товариства Червоного Хреста «За вагомий особистий внесок у гуманітарну діяльність під час збройного конфлікту».

Протягом 2022-24 рр. колективом ММПКтаУП було організовано і проведено 7 культурно-мистецьких, тематичних і розважальних заходів для працівників, волонтерів Центру аврійно-рятувальної служби Миколаївської обласної організації Товариства Червоного Хреста України, сімей ВПО та мешканців евакуаційних центрів. У 2023 році було організовано і проведено цикл новорічних розважально-ігрових програм «Вогник добра» для вихованців Центру дитячої ортопедії та реабілітації  «Мрія». Протягом звітного періоду для волонтерів і військовослужбовців ЗСУ було проведено понад 30 благодійних весільних церемоній.

Волонтерська діяльність колективу Миколаївського міського палацу культури «Молодіжний» шириться далеко за межі України.

За ініціативи представників закладу німецьке місто Бедбург стало містом-партнером, і 2 листопада 2022 року був підписаний Меморандум про співпрацю.

Фестиваль культур Fest der Kulturen. Уперше у проєкті взяла участь делегація від творчого колективу ПК «Молодіжний» у 2022 році. Український павільйон став одним із найбільш відвідуваних на заході. А виступ зразкового ансамблю танцю «Сувенір» із традиційним «Гопаком» запамʼятався присутнім як найяскравіший концертний номер. У 2023 році павільйон із синьо-жовтим прапором вже мав своїх поціновувачів. Цього разу крім народних танців гостей фестивалю частували українським борщем, рецепт якого визнано нематеріальною культурною спадщиною ЮНЕСКО і знайомили з петриківським розписом. Також великий резонанс викликало відкриття у 2022 та 2023 році щорічного фестивалю ремесел і гастрономії Rikarda-Markr у старовинному туристичному районі Бедбурга Альт-Кастері. На заході були представлені культури інших країн, діаспори яких проживають у Бедбурзі.

У 2022 році, за підтримки БО Malteser, учасники Палацу провели свято Івана Купала, родзинкою якого було приготування 70 літрів борщу на відкритому вогні та традиційне стрибання через вогнище. За підтримки мерії Бедбурга для українців, що знайшли прихисток у Німеччині, «Молодіжним» організовано святкування Дня Незалежності України та Різдвяну зустріч у 2022 році. У цей період також було започатковано БФ співпраці і допомоги Städtepartnerschaftaverein Bedburg e.V. (с/o Wladimir Hoffmann, Brunnestr.10,  50181 Bedburg ). Українська спільнота Бедбурга за участі представників ПК представила місто на щорічному літньому фестивалі Sommer fest у Бергхаймі.

Особливою подією, що символізувала підтримку українців німецьким народом разом із Генеральним консульством України у Дюссельдорфі, була участь нашої делегації в щорічному карнавалі в місті Бедбург. Представленість миколаївців у події світового масштабу – 200 ювілейному Карнавалі у Кельні – стала знаковою, оскільки вперше до складу карнавального потягу ввійшла іноземна делегація.

За підтримки мерії Бедбурга «Молодіжним» була організованафотовиставка «Обличчя біженства», покликана познайомити містян з життєвими історіями українців, які знайшли прихисток від війни у Бедбурзі. Окремо варто згадати участь представників Палацу в Українському Дні ( Ukrainisch Tag ) у 2022 і 2023 рр., організованому БФ Blau-Gelbes Kreuz Deutsch-Ukrainischer Verein e/V ( Unter Taschenmacher 2, 50667 Cologne). Також протягом 2022-2023 років «Молодіжним» проведено 7 благодійних ярмарків з художніми виробами миколаївських майстрів і майстринь.

У напрямах волонтерської діяльності у Миколаєві слід відзначити наступні:

налагоджені раніше стосунки з громадськими організаціями, підприємствами, волонтерськими структурами дозволили продовжити надання допомоги біженцям, переселенцям та евакуйованим. Під керівництвом директорки Палацу Юлії Захарової з березня 2022 р. з Німеччини були організовані поставки гуманітарної допомоги, що розміщалась у приміщенні «Молодіжного», тут же був налагоджений процес її видачі.

З березня 2022 року до весни 2023 року (до кінця роботи програми) на базі Палацу практично щодня керівниками творчих колективів Ольгою Щербиною та Іриною Лісовою-Іозіс забезпечувалась роздача хліба, що надходив для мешканців району від Всесвітньої продовольчої програми ООН. Наразі продовжується співробітництво з Гуманітарним штабом ДОФ (Центром волонтерів), а також з ГО «Південний захист».

Керівником народного ансамблю танцю «Аліски» Юлією Цукановою постійно організовуються збори коштів і проводяться закупівлі на запити військових. За допомогою батьків учасників колективів неодноразово збиралися речі для передачі у населені пункти, що постраждали після трагедії на Каховській ГЕС. Співробітниками Палацу були зібрані кошти, на які придбано ударний дрон для ЗСУ.

30 березня 2024 року під час благодійної вистави частину зібраної суми передано на придбання пікапу для ЗСУ. Підвальне приміщення Палацу культури з 24 лютого 2022 року цілодобово було доступним як бомбосховище. З перших днів війни в закладі відкрився волонтерський пункт: ММПК «Молодіжний» став центром роздачі гуманітарної допомоги від Миколаївської міської ради та волонтерських організацій.

Сьогодні п’ять працівників закладу захищають Україну у складі ЗСУ.

Щира вдячність, повага і шана кожному працівнику галузі, нашим дорогим колегам, які у складний час випробування війною проявляє велику людяність, мужність й зібраність. Разом – до Перемоги!