Шануймося на традиціях: на головній вулиці Миколаєва свято творчості зібрало багато поціновувачів української культури

Шануймося на традиціях: на головній вулиці Миколаєва свято творчості зібрало багато поціновувачів української культури

19 травня 2023 року на мить здалося, що немає війни, і ми живемо, як раніше, адже у Каштановому сквері свято творчості, присвячене Всесвітньому дню вишиванки, зібрало багато гостей. Спілкування наживо, за яким так усі скучили, перетворилося на зустріч добрих друзів, а чудове багатобарв’я вишитих сорочок, у які вбралися присутні, ще більше згуртувало людей і поєднало серця.

Захід відбувся за підтримки управління культури національностей та релігій Миколаївської обласної військової адміністрації та управління з питань культури та охорони культурної спадщини Миколаївської міської ради.

Ще до початку святкового концерту увагу гостей привернула експозиція від Дитячої художньої школи міста Миколаєва, де була представлена нова виставка робіт викладачки закладу Олени Маркитан «Козацькому роду нема переводу». Спеціально до Всесвітнього дня вишиванки відома миколаївська мисткиня створила колекцію із 10 величезних витинанок на основі кращих учнівських робіт, присвячених українським прислів’ям. Роботи учнів були спочатку зроблені з традиційного для витинанки матеріалу – паперу. Пані Олена їх творчо переосмислила і несподівано виконала у сучасному білому ізолоні, а червоний, чорний, коричневий кольори деталей композицій додали особливої художньої виразності роботам. Колекція витинанок «Козацькому роду нема переводу» отримала неабиякий інтерес у гостей, і на згадку про свято у багатьох миколаївців залишаться чудові світлини із роботами Олени Маркитан.

У межах вуличної акції Центральна міська бібліотека ім. М.Л. Кропивницького у співпраці з ГО «Культурно-мистецька асоціація «Арт-спокуса» запросили містян і гостей Миколаєва на книжково-ілюстративну виставку «Українська вишиванка: традиції і сучасність». Експозиція розгорнула добірку яскравих фотоальбомів, каталогів, методичних розробок із технік вишивки, книги з історії української культури, декоративно-ужиткового мистецтва і, зокрема, традиційної вишивки. Ці видання зацікавили як досвідчених вишивальниць, так і початківців ‒ людей, закоханих у рідний край та шанувальників українських традиції. Виразним доповненням експозиції були ляльки-мотанки з творчого доробку миколаївської майстрині Світлани Бойкової-Калюжної. Нещодавно у бібліотеці відбулася персональна виставка майстрині, що отримала широкий резонанс.

Миколаївський фаховий коледж культури і мистецтв під час свята дивував знавців виставкою унікальних рушників і вишиванок із фонду етнографічного музею навчального закладу. І, звісно, студенти подарували жителям Міста-Героя чудову концертну програму, яку відкрив хореографічний номер «Квітка душа» від ансамблю народного танцю МФККіМ, хореографія – заслуженої працівниці культури України Ольги Дорошиної. Присутні насолоджувалися українською народною музикою та українськими народними піснями у виконанні малого складу оркестру народних інструментів «Південна рапсодія» (керівник Інна Морозинська) та гурту народної пісні «Бузький гард» (керівник ‒ заслужена працівниця культури України Надія Жадик). Музиканти подарували гостям інструментальні обробки народних пісень, світових хітів класичної та сучасної музики, попурі, що охопило велику палітру музичної культури. А маленьких глядачів ігровою програмою розважали здобувачі освіти спеціальності «Видовищно-теаралізовані заходи».

Родзинкою свята творчості стала презентація незвичайного декоративного виробу «Код нації в стилі «війна»…», автором ідеї якого є директор Обласного палацу культури Денис Акманов. А реалізували задум викладачі спеціальності «Образотворче мистецтво, декоративне мистецтво, реставрація» МФККіМ Ірина Покиданець, Вікторія Цимбал та Олена Блажко-Вовк, які з глибоким почуттям любові до рідної країни виплели на маскувальній сітці давній український потужний символ ‒ восьмипелюсткову Квітку-Алатир, що сьогодні має стати оберегом для кожного захисника нашого краю.

Останні звуки свята стихли, а у душах присутніх залишилися теплі спогади про красу українських традицій. Це надає наснаги і зміцнює нашу віру у найшвидшу Перемогу! Єднаймося і шануймося на кращих дарунках спадщини від наших пращурів, що безцінним скарбом сяють на тлі української культури!