2024-й рік є ювілейним для цілої плеяди талановитих людей нашого краю: Миколаївська обласна організація Національної спілки письменників України (МОО НСПУ) відзначає 50-річний ювілей. У далекому 1974-му десять літераторів-миколаївців заклали фундамент потужного напряму, значення якого складно переоцінити й сьогодні.
До найпершого загального складу письменницької організації увійшли: Михайло Божаткін, Леонід Воронін, Іван Григурко, Леонід Куліченко, Іван Луценко, Віктор Подольський, Борис Слободянюк, Валерій Юр’єв, Еміль Январьов, Борис Янчук. Кожне ім’я ˗ яскрава подорож у творчість. Їхні послідовники, натхненні любов’ю до життя, гідно продовжили почесну справу, ставши свідками вагомих історичних подій рідної України, талановито відображених у численних літературних творах.
Золотий ювілей Миколаївська обласна організація Національної спілки письменників України зустрічає також у потужному складі: Наталя Барбарош, Дарина Березіна, Наталя Білецька, Лілія Бондаренко, Катерина Голубкова, Олег Гордєй, Галина Запорожченко, Світлана Іщенко, В’ячеслав Качурін, Ксана Коваленко, Ганна Король, Олександр Лагошняк, Анатолій Маляров, Віра Марущак, Лариса Матвєєва, Віталій Рогожа, Тетяна Свірська, Ольга Сквірська, Аркадій Суров, Ольга Червякова (Славна), Людмила Чижова, Людмила Щетініна.
50 років! Якими ж вони були для миколаївських спілкарів? Про найяскравіші сторінки творчої історії організації, активне воєнне сьогодення та плани на майбутнє розповіла голова МОО НСПУ Віра Марущак:
«…За піввіковий відрізок майстри пера виявляли свій талант у прозі, поезії, драматургії, есеїстиці, перекладах. Книжки виходили тисячними тиражами.
Спілку очолювали достойні люди: Куліченко Леонід Васильович, Божаткін Михайло Іванович, Бойченко Валерій Петрович, Миронов Юрій Олександрович, Качурін В’ячеслав Тимофійович, Кремінь Дмитро Дмитрович. Із 2018 за всі роки існування вперше головою була обрана жінка.
При обласному відділенні СПУ діяв Кабінет молодого автора, яким у різні роки керували Валер’ян Юр’єв, Валерій Бойченко, Катерина Голубкова. Під своє крило брав молодих авторів Дмитро Кремінь,створивши дві авторські літстудії – «Джерело» та «Борвій».Він був редактором молодіжних збірників, де друкувалися твори молодих авторів.
Попри фінансові складності за ці роки видавалася антологія поезії «Миколаївський оберіг», виходив літературний журнал «Соборна вулиця».
Миколаївські митці отримали визнання на всеукраїнському рівні й відзначені державними нагородами України: Національною премією України імені Тараса Шевченка, званням заслуженого діяча мистецтв України ˗ Дмитро Кремінь; орденом княгині Ольги ІІІ ступеня ˗ Віра Марущак; званням заслуженого працівника культури України ˗ В’ячеслав Качурін; званням заслуженого журналіста України ˗ Володимир Пучков. Президентською премією «Українська книга року» відзначений Віталій Рогожа. Лауреатами Президентської стипендії діячам культури та мистецтва були Катерина Голубкова і Дмитро Кремінь. Грамотою Верховної Ради України нагороджені Віра Марущак, Людмила Чижова, Володимир Пучков. Медаллю «Почесна відзнака» НСПУ нагороджені Людмила Чижова, Віра Марущак, Анатолій Маляров.
Творчість членів МОО НСПУ відзначена численними престижними літературними преміями, серед яких: Міжнародна недержавна українсько-німецька літературна премії імені Олеся Гончара, Міжнародна літературна премія імені Івана Кошелівця, Міжнародна премія імені Арсенія та Андрія Тарковських, Всеукраїнська літературна премія імені Василя Симоненка, Всеукраїнська літературна премія імені Олександра Олеся, літературна премія імені Богдана-Ігоря Антонича «Привітання життя», літературна премія імені Леоніда Вишеславського «Планета поета», літературна премія імені Володимира Свідзінського, літературна премія імені Миколи Ушакова тощо. Наші літератори неодноразово ставали переможцями міжнародних та всеукраїнських конкурсів.
Миколаївські митці друкувалися у престижних українських журналах «Київ», «Дзвін», «Буковинський журнал» та інші. Твори наших письменників рекомендовані до вивчення у школах.
Майстри пера творять і популяризують українське слово. Розуміючи, що вивчення мови потрібно починати з дитинства, членами спілки, які пишуть для дітей, разом з дитячою бібліотекою імені Шури Кобера і Віті Хоменка була створена програма «Письменники дітям» і частково реалізована напередодні пандемії.
Письменники побували в дитячих садочках міста й області з україномовними творами. До програми плануємо повернутися після війни. Формуючи світогляд містян, запровадили просвітницьку вуличну програму, з якою приходили письменники разом з працівниками бібліотек та видавцями на вулиці, що носять імена письменників.
Заохочуємо людей заглиблюватися у культурний процес. Особливо ми зацікавлені в такій інтеграції з молоддю. Запрошуємо до співпраці студентів коледжу культури, будівельного коледжу, ліцеїв.
Залучаючи до певного контакту з письменниками, робимо це у форматі зустрічей просто неба. Наприклад, така зустріч була проведена на вулиці Еміля Январьова, біля будинку, де жив Михайло Божаткін. Планувалися такі зустрічі на вулицях М.Вінграновського, В.Бойченка. На заваді стала війна. Після неї, в результаті перейменування топонімів у Миколаєві, сподіваємося, що з’являться вулиці, які носитимуть імена наших письменників. А це означає, що у нас буде можливість розповідати людям про наших сучасників, які сприяли духовному відродженню нашого краю. Таким чином культурне поле буде наповнюватися українським словом.
За роки незалежності ми понесли велику втрату: подаленів у засвіти Дмитро Кремінь, український поет, публіцист, есеїст, перекладач, заслужений діяч мистецтв України, лауреат Національної премії України ім. Т. Г. Шевченка. Російські окупанти, які у 2022 році прийшли із загарбницькою війною на наші землі, забрали життя нашої колеги, поетеси Надії Агафонової.
Розпосторення тривожних часів стало ще більшим поштовхом до відтворення сучасної історії. У письменників Миколаєва народжуються нові вірші, пісні. Багато зроблено Ольгою Славною для культури міста. Вона, учасниця Тернівського народного хору, вокального ансамблю будинку вчителя «Візерунок», написала більше 20 пісень, серед яких: «Миколаїв-благословенний», «Рідний край-Миколаївська область», (2023 р.), «Іде, крокує перемога» (2023), «Україна-горлиця» (2024). Пані Ольга є автором поетичної збірки «Хорали Прибузького краю». Вона ˗ постійний член журі міського конкурсу читців «Нас єднає Тарасове слово».
У 2023 році вийшла в світ нова книга «Добрий вечір. Ми з України. Нескорений Миколаїв» про часи воєнного лихоліття, свідком яких є її автор Віталій Рогожа.
23 роки тому до Канади емігрувала наша письменниця Світлана Іщенко, але її серце належить Україні. Вона бере участь у зборі коштів на потреби українських військових. Так, під час проведення виставки «My Connections: Ukraine – Canada», The Polygon Gallery, Північний Ванкувер, Канада, 22 серпня 2023 було зібрано та відправлено в Україну на потреби військових, а також на поміч дітям і самотнім людям похилого віку $2500 доларів через організацію Canadian SUpport Ukraine Foundation (CSUF). В інтерв’ю в прямому ефірі на канадському національному радіо пані Світлана розповіла про авторську виставку картин і поезій «My Connections: Ukraine – Canada», організовану нею в Polygon Gallery в Північному Ванкувері для збору коштів на допомогу українцям в протистоянні російській агресії, The Early Edition CBC Radio.
Духовний опір агресору чинить наша поетеса Ганна Король. Вишукана лірична поезія Ганни після широкомасштабного вторгнення ворога на українську землю передала естафету поезії громадянського спрямування. В творах поетеси ˗ почуття любові до рідної країни, її історії, культури, захоплення героїчними подвигами захисників. Мужність та сміливість струмують з кожного рядочка цієї відважної жінки, котра на духовній передовій словом бореться за нашу незалежність, за українську державу, за збереження української нації, самобутньої культури, мовного надбання українців. Віршами Ганна закликає до перемоги над ворогом, доносить словом, що Україна ˗ наш острів у Всесвіті, і нам нікуди з нього тікати. Потрібно боротися і відстоювати свою землю. Донатить на дрони. Ганна Король разом з донькою Яною займаються волонтерством ˗ допомагають немічним та бідним продуктами, одягом. Своє дають, залучають знайомих для поповнення комори на роздачу. Поетеса має пісенний дар, адже її твори напрочуд мелодійні та лексично наснажені. З миколаївськими композиторами дружить давно. Її твори виконують солісти Миколаївської філармонії. На особливу увагу заслуговують пісні, написані в співавторстві з Олександром Сичовим, заслуженим артистом України, композитором та виконавцем: «Матерям захисників Вітчизни», «Дружинам захисників Вітчизни», «А весна з війною не змирилась». Ці твори є справжніми шлягерами та звучать на всіх заходах, у всіх концертах, особливо ˗ благодійних. Як багаторічна учасниця творчого об’єднання «Стапель» вона творчо працювала над випуском чергової збірки, була її головним редактором та коректором. За час повномасштабного вторгнення рашистів в Україну Ганною Король створено більше шестисот віршів, котрі закликають до перемоги нашої Вітчизни, до єдності та патріотизму.
Творить і популяризує різногранну і різнозмістовну українську літературу Дарина Березіна. Тільки за попередні роки її досягнення: стала лауреаткою Міжнародного літературного конкурсу романів, п’єс, кіносценаріїв, пісенної лірики та творів для дітей «Коронація слова-2022» у номінації «Вибір видавця» за психологічний роман «#безлюбові».
Роман «#безлюбові» було видано «пілотним» накладом за ініціативи ГО «ФемінізмУА», в рамках реалізації Проєкту за грантом швидкого реагування на безпекові ризики Urgent Action Fund for Women’s Human Rights (UAF). Наклад було розповсюджено бібліотеками українських міст, зокрема й Миколаєва.
Письменниця взяла участь в семінарі ГО «ФемінізмУА», де пройшла презентація роману «#безлюбові». Готується до друку основний наклад роману «#безлюбові» в одному з київських видавництв.
Вийшли друком переклади романів «Місяцеве дитя» К. Мак-Квесчин, «Самостійна дитина: як навчити дітей упорядковувати власне життя» В. Стіксрада і Н. Джонсона, «Служниця» Ф. Мак-Фадден, «Місто привидів» В. Е. Шваб. Перекладено й готуються до друку ще чотири романи.
Завершується робота над другим романом дилогії «#безлюбові».
Майстри пера, попри криваву війну, продовжують творчо працювати, випускати книжки, проводити культурологічну й просвітницьку роботу. До них належить письменниця Галина Запорожченко. Лише минулого року вона випустила книжки віршів для дітей «Ось такі дива у нас!», поетичну казку для дітей «Бобошок і Горошок», презентація яких для учнів початкових класів відбулася у Миколаївській обласній дитячій бібліотеці. Потужно звучить голос поетеси у збірці патріотичних творів «Нація мужніх», що вийшла у Миколаївському видавництві «Іліон», і яка була представлена широкому колу читачів у Центральній міській бібліотеці імені Марка Лукича Кропивницького.
Поезія Галини Запорожченко відома як в Україні, так і за її межами. Вірші автора увійшли до українських поетичних антологій: «Українська хвиля» (Вінниця), «Нескорена Україна» (Житомир), «Україна непереможна» (Лубни), «УКАЗ» (Польща, Лодзь). Нещодавно літературно-мистецький та громадсько-політичний часопис «ЛітТерА» Тернопільської обласної організації Національної спілки письменників опублікував цілу добірку її поетичних творів під назвою «І спечеться хлібина духмяна на честь перемоги». Готується до друку добірка поетичних творів і у львівському журналі «ДЗВІН».
Поетика віршів пані Галини привертає увагу композиторів і співаків. Тому минулий рік був урожайним на пісні «Ковила ти моя, ковила» та «Моя осене люба», які уже звучать на радіо та в медійному просторі.
У медійному форматі на допомогу освітянам, учнівській і студентській молоді зазвучали на каналі «Ютуб» і твори історичної тематики поетеси: «Дума про Пилипа Орлик», «Балада про Конотопську битву», «Спокій древніх гробниць» (художнє читання Ольги Банитюк, музичне оформлення В’ячеслава Павлова, відео Надії Бойко).
Галина Запорожченко брала участь: у творчих зустрічах із учнівською молоддю навчальних закладів м. Миколаєва, сіл Нечаяне, Благодарівка, Рибаківка Миколаївського району; у зустрічах із педагогами, бібліотекарями, творчою інтелігенцією Миколаївщини; у заходах зі вшанування пам’яті поета, есеїста, громадського діяча, лавреата Шевченківської премії Дмитра Креміня, з нагоди 70-річчя від дня народження: Міжнародній науково-практичній конференції «Особистість в культурно-освітньому просторі: Дмитро Кремінь. Закарпаття-Миколаївщина»; у заходах до ювілейних дат представників родини Миколи Аркаса, зокрема організовано та проведено засідання круглого столу «Сузір’я родини Аркасів». Брала активну участь у роботі журі обласних і всеукраїнських учнівських творчих конкурсів.
Лише минулого року Олександр Лагошняк став членом НСПУ, а вже сьогодні звітує про свою творчу роботу: опублікував твір «Табір» в журналі «Золота Пектораль», став лавреатом Всеукраїнської літературної премії ім. Михайла Коцюбинського за книгу «Південний Буг: від козацьких переправ до сучасних мостів», став дипломантом конкурсу «Українська мова – мова єднання», долучився до конференції «Історія, етнографія, культура»-2023, за підсумками якої презентував і опублікував статтю «Етапи становлення українського флоту»; взяв участь у двох засіданнях депутатських комісій Миколаївської міської ради, на яких схвалено рішення щодо встановлення пам’ятника «Торгівцям сіллю» і визначений план подальших дій.
Не поступається колегам у творчому завзяттій нова членкиня НСПУ Наталя Барбарош. Її збірки пронизані чіткою проукраїнською позицією, а гостре наступальне слово, адресоване читачам, вселяє віру у перемогу Збройних Сил України у боротьбі із запеклим російським ворогом.
До свого ювілею готується письменниця Людмила Чижова. Книжка її вибраних творів ˗вже в Миколаївській обласній дитячій бібліотеці. Поезія і проза авторки впливає на національне відродження, на формування світогляду дітей і молоді.
Не можна не сказати про нашого захисника Олега Гордія (Дороша), поета, який з перших днів війни пішов захищати Батьківщину, нас з вами. Відзначений почесною відзнакою «Хрест Святого Миколая» за особисту мужність, самовідданість та героїзм, у війні проти російського окупанта, пов’язані із ризиком для життя, за особливі заслуги у справі захисту населення та внесок у розвиток вітчизняної літератури. А також він нагороджений нагрудним знаком «За військову доблесть».
Коли окупанти ввірвалася у наші домівки, я не могла сидіти, склавши руки. Відразу ж прийшла до біженців з приміських сіл, які поселилися у одному з навчальних закладів, з волонтерською місією. Це була поміч продуктами, одягом мамам з дітьми, людям похилого віку.
В реаліях сьогодення нашому народові дуже тяжко. Війна вражає нервову систему, ламає психіку людей. Особливо тяжко дітям. Для того, щоб хоча б частково знизити напруження, читала казки і оповідання дорослим і дітям. Для того, щоб розширити аудиторію, читала і викладала їх у фейсбуці. Їх слухають малюки і дорослі, використовують на уроках літератури. Нехай казкові герої вселяють дух надії на перемогу і мирне небо!
Особливо моє слово потребували діти, які пережили не тільки потрясіння і психологічні травми від війни, а й тілесні. Стала частим гостем у таких дітей обласної дитячої лікарні, де проводила зустрічі у рамках програми «Світлі справи».
На передову нашим захисникам посилала власні книжки, допомагаю плетінням захисних сіток.
Цю роботу продовжила за кордоном. Для популяризації української літератури провела кілька зустрічей з молоддю та дорослими у Будинку літератури у німецькому місті Гайльбронн. Не залишила волонтерську роботу. Як в Миколаєві, так і в Німеччині разом з україночками плету захисні сітки. Приєдналася до української громади, проводимо мітинги, культурологічні заходи. Заробляємо гроші для військових. На різдвяному ярмарку провели продаж українських страв, приготовлених власноруч. На зароблені кошти купили два старлінки, одяг, взуття, ліки, біноклі, спальні мішки тощо.
Українська громада опікується дітьми. Виникла ідея про створення центру, головним завданням якого буде збереження ідентичності маленьких українців, які вимушено, внаслідок війни, нав’язаної росією, покинули разом з батьками рідну країну. Українська громада поставила завдання ˗ збереження етнічної та культурної приналежності нашої молоді до рідного народу. Є мета відкрити недільну школу.
Разом з тим не забуваю про Миколаїв, працюю як член журі обласних і всеукраїнських учнівських творчих конкурсів.
Готую матеріали про членів МОО НСПУ під рубрикою «Літературні портрети миколаївських письменників». На сторінці фейсбуку «Миколаїв і його письменники» започаткувала відеорубрику «Письменник про письменника», присвячену 50-річчю від дня заснування Миколаївської обласної організації Національної спілки письменників України. Матеріали взяті із сайту Міжнародного літературно-художнього інтернет-журналу «Миколаїв літературний».
За результатами відкритих мистецьких конкурсів Міністерство культури та інформаційної політики України випустило книгу «Пустеля. Голодомор. Український південь».
Взяла участь у спільному проєкті написання книги про війну. Видана незвична книга «Чи бачать небеса котів». Мова не про збірку новел, об’єднаних однією темою, а про цільний твір, який разом написали 36 авторів з різних міст України і навіть з-за кордону ˗ Польщі, Німеччини та США. Зараз працюю над випуском книги казок українською і німецькою мовами.
Оголошено збір коштів на дрон для нашого колеги Олега Дороша, поета, журналіста, блогера, військового, який захищає нас з вами з самого початку війни. Запропонувала (окрім власних коштів) зібрані внески перерахувати на рахунок Олега для купівлі Мавіка. Це вже вдруге письменники Миколаївщини перераховують внески для допомоги ЗСУ.
Попри складнощі, війну, спілчани продовжують відображати сьогодення, викристалізовуючи у мистецьких формах нашу українськість, високо тримаючи один із фронтів у боротьбі за незалежність».
Пані Віра також розповіла, що актуальною для членів МОО НСПУ залишається відсутність приміщення для роботи, в якому є велика потреба. Також до 50-річчя організації готується вихід книги.
Щиро вітаємо майстрів пера із ювілейним роком! Надихаємося вашим талантом, тонким відчуттям життя у найменших його проявах, влучним словом та неймовірною любов’ю до Батьківщини! Сьогодні ви втілюєте її історію, залишаючи свідчення для нащадків. Мирного вам неба на многая та благая літа! І нехай ніколи в душі не згасає вічний вогник натхнення!
2 р. А. Качан,А. Маляров, Д. Березіна, О. Поманська, В. Бойченко.