«Художці – 50!»: у Миколаєві відсвяткували ювілей  відомого мистецького закладу

«Художці – 50!»: у Миколаєві відсвяткували ювілей  відомого мистецького закладу

10 травня у Виставковій залі ММПКіМ відбувся головний урочистий захід з нагоди 50-річчя Дитячої художньої школи м. Миколаєва – закладу мистецької освіти, який є однією з культурних візитівок міста-героя. Старт діяльності ДХШ було покладено 1 вересня 1972 року, а до зустрічі золотого ювілею готувались у 2022-му. Війна зруйнувала всі плани, проте святкування перетворилось на низку заходів, кульмінація яких відбулась саме цього травневого дня.

Велика родина з вихованців, викладачів і випускників «художки» запросила гостей на святкову програму, під час якої відбулось відкриття виставки робіт учнів і педагогів під назвою «Художці – 50!».

До експозиції увійшло близько 300 кращих художніх робіт учнів ДХШ, створених протягом 10 останніх років. Серед них – чимало академічних екзаменаційних робіт, натюрмортів і творчих завдань: сюжетних і станкових композицій, декоративних живописних і графічних переробок натюрмортів, сучасних композицій з цитатами робіт майстрів мистецтва, портретів, пейзажів, колажів, батиків, ляльок, килимків, витинанок. Також частково представлені фрагменти артоб’єктів закладу, рекламних плакатів шкільних виставок, фотографій учнів і викладачів, історичні фото.

У затишній залі, прикрашеній кольорами й сюжетами з життя alma mater миколаївських художників, лунали численні слова поздоровлень на адресу колективу на чолі із заслуженою діячкою мистецтв України Євгенією Кручиніною.

Творчі вітання для ювілярів пролунали також від колективів ММПК «Молодіжний», Миколаївського академічного обласного театру ляльок, Миколаївського фахового коледжу культури і мистецтв.

Насолодитися творчими роботами ювілейної виставки миколаївці та гості нашого міста зможуть до 24 травня за адресою: вул. Нікольська, 54(вхід з вул. Соборної). Там же можна залишити свій відгук зі словами поздоровлень!

Щиро вітаємо всіх, для кого Дитяча художня школа міста Миколаєва стала рідною домівкою й відкрила шлях до неосяжного світу Мистецтва! Зичимо яскравого творчого життя й на наступні 50, сповнених цікавих ідей і задумів, вагомих результатів та досягнень! Нехай скарбниця переможних виступів щороку лише збільшується, а у стінах закладу завжди лунає веселий дитячий гомін.

З ювілеєм!

Цікаво!

ДХШ – це єдина художня школа м. Миколаєва, де учні отримують якісну початкову професійну образотворчу освіту. Це заклад, що має свою історію, багаторічні традиції, здобутки і особисте творче обличчя.

Рішенням міської Ради депутатів трудящих № 782 від 01.08 1972 р. в користування Дитячій художній школі була надана будівля-особняк по вул. Спаська, 20. Спроєктована архітектором Євгеном Штукенбергом у стилі «неомодерн», вона увійшла до історії архітектури старого міста під назвою «Будинок Ерліха» або «Будинок з Меркурієм».

Перший директор ДХШ м. Миколаєва – Колодяжний Борис Васильович (з 15.06.1972 р. по 26.08.1986 р.). Директорами також працювали: Дорошенко С.М. (1987-2001 рр.) та Здіховська Н.І. (2001-2011 рр.).

З 2011 року роботу колективу очолює Євгенія Іванівна Кручиніна, випускниця закладу 1979 року, заслужена діячка мистецтв України, володарка почесних звань «Вчитель року» (2004р.), «Городянин року» (2013), «Зірка культури міста Миколаїв» (2018р.), лауреатка Миколаївської обласної премії ім. М. Аркаса (2017р.).

Протягом першого року роботи закладу в ДХШ здобували освіту 75 учнів, з якими працювали 6 викладачів. З 1972 року отримали початкову образотворчу освіту біля 3000 учнів, 400 учнів вступили у вищі та середні навчальні заклади образотворчого напрямку України, Європи, Америки. На сьогоднішній день у Європі навчається 20 вихованців закладу (Польща, Італія, Чехія, Нідерланди, Словаччина).

Педагогічний колектив школи – це 17 викладачів з базовою вищою художньою освітою, з них 7 – зі стажем роботи в ДХШ від 40 до 50 років. Зокрема, заступниця директора з навчально-виховної роботи Наталія Іванівна Махова обіймає цю посаду 40 років. Всі викладачі закладу – творчі талановиті митці, які ведуть активну виставкову діяльність і беруть участь у виставках та конкурсах дитячої творчості різного рівня, інтернет-конкурсах, міських культурних заходах, благодійних акціях.

Серед випускників Дитячої художньої школи м. Миколаєва є видатні особистості:

 • живописці: Я. Булавицький, С. Завтура, Р. Мирзоєв, Д. Молдаванов, О. Колбанов, І. Андражевська, О. Артим;
 • талановиті графіки: І. Покиданець, Ю. Поліщук, Р. Дорошенко, С. Чебанова, Л. Ніколаєва, П. Дорошенко;
 • модельєри: Р. Панкратов, Д. Багачук, О. Лістунова;
 • художники театру та сцени: С. Пантелейчук, Б. Поліщук;
 • ювелір: С.Дорошенко;
 • членкиня Національної спілки майстрів народного мистецтва України: Л. Лістунова.

Випускниця ДХШ Поліна Дорошенко – відома ілюстраторка. Книга Лесі Українки «Лісова пісня», де представлені роботи художниці, увійшла до одного з найбільш престижних світових каталогів дитячих книг White Ravens 2014. Екземпляр видання є у Міжнародній молодіжний бібліотеці м. Мюнхена.

Почесні відзнаки управління з питань культури та охорони культурної спадщини ММР «Зірка культури міста Миколаїв» у різні роки отримали викладачі закладу:

 • Агхахова Наталія Володимирівна (2019 р.);
 • Маркитан Олена Миколаївна (2021 р.);
 • Годулян Інна Юріївна (2023 р.).

Серед учнів ДХШ також є переможці конкурсу «Городянин року» в номінації «Надія року»:

 • Мартинюк Аркадій (5 кл., 2014 р.)
 • Косигін Олексій (3 кл., 2019 р.)
 • Калинюк Кіра (4 кл., 2020 р.)

Вихованці та педагоги Дитячої художньої школи м. Миколаєва ведуть активну виставкову діяльність, беруть участь у багатьох художніх виставках і конкурсах різного рівня. У найпрестижнішому Всеукраїнському конкурсі учнівської творчості «Об’єднаймося ж, брати мої!» юні миколаївські художники заявляли про себе 20 разів та отримали 22 Почесні грамоти від Міністерства культури та інформаційної політики України. У скарбниці закладу 9 золотих медалей:

 • Японія м. Канагава – 4 шт. (1991 р. – 2 шт., 1993 р. – 2 шт.);
 • Міжнародний конкурс малюнку «Ілюстрація до народної казки» Навчально-естетичний комплекс «Художня школа» м. Херсон – 5 шт. (2014 р. – 2 шт., 2021 р. – 3 шт.);

За останні 20 років учні школи отримали 20 Гран-прі художніх виставок і конкурсів різного рівня.