6 липня відбулася установча онлайн-конференція проєкту «Дослідження гастроспадщини України: традицій гостинності та культури приготування страв як основи для розвитку креативних індустрій регіонів», який реалізується Українським центром культурних досліджень за підтримки Українського культурного фонду. Мета народознавчого форуму:
- допомога у проведенні прикладних досліджень гастрономічного ресурсу України;
- створення репозиторію даних й інтерактивної гастрономічної карти України;
- відкриття «смачної» України всьому світові.
Учасники заходу познайомилися з командою, напрямами реалізації проєкту та кращими практиками, пов’язаними з гастродослідженнями. Працівники бібліотеки-філіалу № 18 Централізованої бібліотечної системи також долучилися до процесу. Цього дня в Міжрайонному ресурсному центрі для громадських організацій, що діє в бібліотеці, зібралися миколаївці, які активно займаються проблемами збереження нематеріальної культурної спадщини нашого регіону. Серед присутніх були: голова Експертної ради зі збереження нематеріальної культурної спадщини Вітовського району Наталія Феник, голова громадської організації «Вітовське українське товариство» Віктор Мних, голова краєзнавчого інформаційного центру «КРАЙ» Ольга Ясько, завідувачка бібліотеки-філіалу № 18 Лілія Полковниченко.
Під час конференції доповідачі з різних регіонів України поділилися своїми напрацюваннями у дослідженні традицій гостинності у культурному розмаїтті історичних звичаїв українського народу, презентували варіанти систематизації гастрономічних ресурсів різних місцевостей та формування гастрономічних маршрутів. Також були продемонстровані найбільш вдалі кейси з досліджень гастроспадщини окремих населених пунктів і регіонів, приклади вдалого проведення гастрофестивалів, успішні практики використання локальних продуктів і рецептів страв у туристичній галузі. Обмін досвідом став додатковим інформаційним приводом, що розширив можливості розробки брендів нашого краю та їхньої популяризації. Бібліотека як інформаційний центр, що об’єднує однодумців, надихає їх на нові креативні ідеї, допомагає втілювати в життя цікаві проєкти. Процес активно набирає обертів, і на сьогодні деякі гастрономічні особливості Вітовщини вже зафіксовані як елементи нематеріальної культурної спадщини Миколаївщини. Це страви вітовських рибалок «Товченики», «Тюлька насторчак», «Вітовська юшка».
Дослідження та популяризація культурних надбань регіонів є одними з пріоритетних завдань для українського суспільства, а долучення до цих напрямів бібліотекарів лише посилить результативність процесу.