28 травня у Каштановому сквері миколаївці читали вірші видатного земляка, поета, есеїста, перекладача, публіциста, педагога, заслуженого діяча мистецтв України, лауреата Шевченківської премії Дмитра Дмитровича Креміня.
Чотири роки тому, 25 травня 2019 року, перестало битися серце Поета. А 21 серпня виповниться 70 років з дня його народження. Саме з нагоди пам’ятних дат за Постановою Верховної Ради України 2023-й оголошено в Україні Роком Дмитра Креміня. Цьогоріч у Миколаєві запланована ціла низка мистецьких і просвітницьких заходів. До одного з них миколаївці долучилися сьогодні.
Чудовий майданчик у затишному Каштановому сквері на деякий час перетворився на літературну сцену «Літа мої і зими», де у форматі вільного мікрофона кожен бажаючий читав вірші Поета. Дуже символічно збіглися нині у творчому серці нашого міста дві події. Це проведення чергового мовного інтерактиву з циклу «Кольорових тижнів з рідної мовою», де щонеділі всі бажаючі у творчій атмосфері опановують знання з української мови. І «Літературна сцена» пам’яті Дмитра Креміня, справжнього Майстра слова. До уваги учасників мовних інтерактивів працівники філій Центральної міської бібліотеки для дітей імені Шури Кобера і Віті Хоменка підготували презентацію книжкової виставки «Поетичний ноктюрн» до 70-річчя від дня народження Дмитра Креміня. А під час літературних читань на вибір бажаючих було підготовлено близько 30-ти віршованих творів Поета, які присутні могли почитати наживо.
Хвилюючі думки і почуття у римах великого поета лунали сьогодні на Соборній вулиці у виконанні звичайних містян, тих, з ким жив поруч Дмитро Дмитрович, сучасників, друзів, однодумців і тепер вже нащадків творчої спадщини.
Проникливими спогадами про спілкування з Дмитром Кремінем, роздумами про його творчий і філософський доробок з присутніми поділився педагог, громадський діяч, письменник і поет, Член Національної спілки журналістів, автор більше 30-ти книг і трьохсот статей Леонід Ржепецький. Читала вірші поета та ділилася спогадами й Ольга Славна ‒ письменниця, заступниця голови Миколаївської обласної організації Національної Спілки Письменників України, лауреатка Міжнародної літературно-мистецької премії імені Пантелеймона Куліша. Неймовірно чуттєвим був виступ відомої миколаївської журналістки Тетяни Даниленко, яка, цитуючи твори Поета, зазначила, що творчість Дмитра Креміня ‒ це не для всіх. Його мудрість зашифрована і лише з часом стане зрозумілою для нащадків. Твори Майстра примушують людей думати, аналізувати, працювати над собою. Це справжній інтелектуальний скарб.
Дмитро Кремінь ‒ автор близько 500 пісень, покладених на музику відомих миколаївських композиторів: Тетяни Ярової, Олега Нежигая, Євгена Долгова, Олександра Сичова тощо. Нещодавно відома композиторка Наталя Круміленко, яка написала музику до більше двохсот пісень, подарувала мелодію одному ліричному твору поета. Пані Наталя зі сцени заходу поділилася враженнями від творчого процесу, а гості послухали у записі пісню композиторки «Божественна» на вірші Д. Креміня у виконанні Івана Носика.
Молодь також долучилася до літературних читань. Вихованці філії Миколаївського міського палацу культури і мистецтв ‒ Центру культури та дозвілля «Промінь» подарували присутнім декілька творів Поета, додавши до них оновленого звучання: від нащадків Майстру. На знак великої шани, вдячності і поваги!
Адже творчість Великого Поета ‒ це яскрава візитівка нашого славного Міста-Героя. Нам є чим пишатися, і є що зберігати для нащадків! Пам’ять про Дмитра Дмитровича Креміня завжди буде жити у серцях сучасників та в його безсмертних творах. А наше священне покликання і гордість у тому, щоб і в прийдешніх поколіннях шанувати, розуміти й берегти велич українського поетичного слова, дарованого нам Майстром.