Бібліотеці імені Шури Кобера і Віті Хоменка – 100 років: вітаємо з чудовим ювілеєм

Бібліотеці імені Шури Кобера і Віті Хоменка – 100 років: вітаємо з чудовим ювілеєм

2023-й рік став знаковим для мережі дитячих бібліотек Миколаєва, адже Центральна міська бібліотека для дітей імені Шури Кобера і Віті Хоменка зустріла своє 100-річчя!

17 листопада з чудовою датою у затишній атмосфері ювілярів вітали друзі, партнери та численні користувачі, адже за віковий період тисячі маленьких миколаївців за ручку з дорослими колись вперше переступили поріг будинку, де живуть їхні улюблені книжки.

Під час заходу «День друзів», з нагоди ювілейної дати, заступником Миколаївського міського голови Анатолієм Петровим та начальником управління з питань культури та охорони культурної спадщини ММР Юрієм Любаровим колективу закладу було вручено Почесну відзнаку «Зірка культури міста Миколаїв». На честь ювілярів лунали чудові слова вітань і побажань, прикрашені творчими дарунками від кращих виконавців міста.

З історії закладу

Перша згадка про бібліотеку з’явилась в документах архіву за 1923 р. Це був невеликий список книг дитячої читальні №1 (так називалася тоді бібліотека). Список складався з 33 книг для молодшого і 53 книг для середнього віку.

Знаходилась бібліотека в приватному двоповерховому будинку по вулиці Плеханівській, 205 (Одеська, 93), який належав Руденко Д.В. На першому поверсі будинку розташовувалася бібліотека з 5 кімнат загальною площею 71 кв.м. Орендну плату бібліотека платила господині будинку щомісяця аж до 1973 р. Керувала читальнею Гроссман Любов Абрамівна.

У 1926 році дитяча читальня №1 вже фігурує як дитяча бібліотека №1, це з’ясовується із заяви в окрполітпросвіт завідуючої бібліотекою Гроссман Л.А. У ній йдеться про важкі умови роботи бібліотеки, про необхідність ремонту, про те, що бібліотека обслуговує велику масу читачів віддаленого робочого району. Станом на 1 лютого 1926 р бібліотека мала 1200 читачів. Читальна зала обслуговувала 100-120 читачів на день, а абонемент – 250-300. Завідуюча бібліотекою просила кошти на поліпшення матеріального становища бібліотеки.

У 1927 році були знесені перегородки в кімнатах, в результаті чого була організована читальна зала, абонемент для учнів 1-4 класів, абонемент для учнів 5-10 класів, книгосховище і кабінет завідуючої бібліотеки. Після війни, в 1945 році, завідуючою бібліотекою стала Шустова Олена Онуфріївна.

У 1952 році завідуючою була призначена Валентина Василівна Павлюченко. Почався збір матеріалів про життя і подвиг Шури Кобера і Віті Хоменка. Велику допомогу надали рідні хлопчиків, члени підпільної організації «Миколаївський центр», вчителі шкіл №12 та №5, однокласники героїв. В результаті проведеної роботи було зібрано достатню кількість документів і експонатів, що дало право просити райвиконком надати бібліотеці ім’я Шури Кобера і Віті Хоменка.

Рішенням Сталінського райвиконкому від 15 жовтня 1959 року бібліотеці було присвоєно ім’я піонерів-героїв. На мітингу на честь цієї події були присутні: мати Віті Юлія Іванівна Хоменко, племінниця Шури Світлана Кобер, поети Михайло Владимов і Еміль Январьов.

У 1973 році бібліотека переїхала. Для неї виділили просторе приміщення на першому поверсі новобудови на проспекті Леніна, 173 (нині проспект Центральний).

1976 став роком створення однієї великої централізованої системи бібліотек. Міська дитяча бібліотека №1 стає Центральною, а до неї приєдналися ще 7 дитячих бібліотек. Трохи пізніше в місті відкрилися ще 3 філії.

Першим директором Централізованої бібліотечної системи стала Гришкова Людмила Олексіївна. З 1991 року директор бібліотеки – Семілєт Наталія Вікторівна.

У 1992 році в бібліотеці з’явилися перші комп’ютери. Ця подія кардинально змінила життя закладу. Комп’ютеризація бібліотеки розпочалася з видавничої та оформлювальної діяльності. У 1993 році в бібліотеці з’явилася програма «АБІС МАРК», за допомогою якої почалося створення першого електронного каталогу книг. А в 1996 році бібліотека (за допомогою модемного з’єднання) підключилася до всесвітньої мережі «Інтернет».

1999-й став ще однією важливою віхою в житті бібліотеки. Співробітники бібліотеки написали проект і виграли свій перший грант. Програма «Ти не один у світі», що спонсувалась фондом «Відродження», дозволила провести велику роботу з навчання роботі на комп’ютері дітей з обмеженими фізичними можливостями. Діти отримали комп’ютери, оргтехніку та можливість підключитися до Інтернету, а бібліотекарі допомогли їм налаштувати техніку і навчили, як з нею поводитися.

2001 рік став роком створення офіційного сайту, за допомогою якого бібліотека заявила про себе всьому світу.

У 2003 році в бібліотечну практику впровадили інформаційну систему «АБІС Ірбіс». На даний момент електронний каталог налічує понад 123 000 записів і включає в себе бази даних «Книжковий фонд», «Періодика», «Читачі», «Електронні ресурси». Зараз електронний каталог бібліотеки представлений в Інтернеті.

У 2009 році з’явився блог «Бібліотека міста N», а в 2011році створено мікроблог в Твіттері. Зараз працюють ще два бібліотечні блоги – «Віконце в Америку» та  «Vbiblioteke».

2011рік приніс бібліотеці дві перемоги: друге місце в конкурсі Української бібліотечної асоціації «Бібліотека року» та перемогу в Першому національному конкурсі блогів «3іркі бібліотечної блогосфери» в номінації «Кращий блог бібліотеки». В цьому ж році в бібліотеці була створена Абонементна служба книжкової навігації (АСКН). В кінці року було урочисто відкрито Залу електронно-інформаційних ресурсів. Крім книг і комп’ютерів, в ньому з’явилися електронні книги (з доступом до Інтернет) і айпади.

У 2012 році бібліотека виграла третій раунд конкурсу «Організація нових бібліотечних послуг з використанням вільного доступу до інтернету і отримала грант на суму 85000 грн. В результаті був відкритий «Центр вільного доступу до Інтернет «Web@кваріум».

У 2017 році двері відчинили одразу дві оновлені бібліотеки: бібліотека для дітей №2 («Колоbook») на вул. Соборній і бібліотека для дітей №4 «Читай-city») на Бузькому бульварі. В обох бібліотеках був оновлений інтер’єр та створений креативний простір.

Навесні 2018 року бібліотека приймала пересувну виставку «Дитяча література Швеції», привезену до нашого міста співробітниками Посольства Швеції в Україні,  після чого в бібліотеці відбувся  круглий стіл «Розмова про головне. Читання підлітків. Відлуння шведської пересувної виставки» за участю відомих миколаївських письменників.

У 2018 р. після капітального ремонту відкрилась бібліотека для дітей №8 («БібліоВулик») на проспекті Корабелів. Восени 2018 року Центральна бібліотека відзначила 95-річний ювілей.

В липні 2021 року директором бібліотеки стала Таїсія Олегівна Белібова.

Сучасне життя бібліотеки

З перших днів війни Центральна міська бібліотека для дітей працювала в цілодобовому режимі, виконуючи для миколаївців функції гуманітарного центру. У закладі обладнали бомбосховище, де прихисток могли знайти до 180 людей одночасно. Для охочих відкрили книгосховище.

Нині бібліотека імені Шури Кобера і Віті Хоменка та її філії поступово перетворюються на мультимедійні центри активного дозвілля для юних миколаївців. Впроваджуються нові, цікаві та перспективні, напрями і форми роботи.

Наразі заклади працюють над реалізацією проєктів «Інтерактивний інклюзивний простір «Казка» (бібліотека для дітей №2) та проєкту «МедіаLab на Проспекті», що фінансуються за рахунок «Громадського бюджету м. Миколаєва». У квітні 2023 року у мережі відкрито осередок дитячого простору «Спільно» від ЮНІСЕФ.

Щиро вітаємо команду досвідчених фахівців на чолі з Таїсією Олегівною Белібовою з чудовою датою! Нехай перші сто років стануть потужним стартом майбутніх великих проєктів, де співатимуться гімни Книзі та Знанням! Мирного неба, насиченого життя, допитливих читачів, активного та плідного майбуття!

З ювілеєм!