16 травня у Центральній міській бібліотеці імені М. Л. Кропивницького розпочала роботу персональна виставка «Берегиня символів» вишивальниці Жанни Семененко-Руських, присвячена Всесвітньому дню вишиванки.
Це восьма виставка з творчого циклу «Берегині України», спрямованого ознайомити глядачів із творчістю жінок Міста-Героя Миколаєва. Його учасницями є майстрині ГО «Культурно-мистецька асоціація «Арт-спокуса».
Напередодні Всесвітнього дня вишиванки, що традиційно відзначається у третій четвер травня, учасниці проєкту запропонували миколаївцям зануритися у традиції давнини. Вишиванка завжди мала для наших пращурів сакральне значення, служила потужним оберегом, своєрідним кодом нації. І серед яскравої творчої когорти міста Миколаєва та області, що зберігає та примножує скарбницю вишивальницьких традицій, окреме почесне місце справедливо належить Жанні Семененко-Руських.
Для персональної виставки «Берегиня символів» майстриня підготувала експозицію, до якої увійшли вишиванки й рушники, створені як самою майстринею, так і її кращими ученицями. За основу авторських візерунків, що оздоблюють вироби, взято старовинні символи-обереги та методи їхнього компонування. Це надає роботам особливої винятковості, і кожен виріб стає по-своєму унікальним. На жіночих і чоловічних сорочках наче застигли найніжніші відтінки нашого південного степу та неба. Кожен стібок зроблено бездоганно, а у роботах «білим по білому» вимальовуються дивовижна філігранність і, водночас, простота. Сама майстриня каже, що зовнішній вигляд виробу ‒ то обличчя вишивальниці, а внутрішній ‒ її душа. Кожній жінці, яка сідає творити, радить поринути у вир кращих емоцій, а ще ‒ настійно рекомендувала відповідально ставитися до вишитої символіки, оскільки це сакральна інформація, що активно працює.
Жанна Семенівна родом із міста Первомайська Миколаївської області. Після закінчення у 1971-му році філологічного факультету Одеського державного університету ім. І. Мечнікова працювала кореспондентом, а згодом – завідувачкою відділу Первомайської газети «Прибузький вісник». У своїх публікаціях багато уваги приділяла культурі рідного краю, звичаям і обрядам. Це надихнуло жінку на заняття вишивкою, а також спонукало до дослідження автентичної орнаментики регіону Побужжя-Посинюшшя. Так було створено першу авторську колекцію рушників «Узори рідного краю». Протягом багаторічної дослідницької роботи майстриня розробила каталог-посібник «Мій вишиваний край Побужжя-Посинюшшя», до якого увійшов матеріал на основі старовинних вишиваних зразків районів Миколаївщини та Кіровоградщини. У 2014-у році пані Жанна розробила ексклюзивну колекцію авторських вишиваних робіт «Символи та барви Трипільського степу».
З 2018-го року Жанна Семененко-Руських очолює Миколаївський обласний осередок Національної спілки майстрів народного мистецтва України. У цей період розпочалася реалізація двох нових творчих проєктів ‒ марафонів «Сорочку мати вишила мені» й «І на тім рушникові», до яких було залучено понад 100 вишивальниць-аматорок.
Авторські роботи пані Жанни експонуються на заходах міжнародного та всеукраїнського рівнів. Проте головним здобутком вишивальниці є виховання цілої плеяди талановитих учнів, які гідно продовжують творчий шлях майстрині.
Привітати Жанну Семенівну з відкриттям виставки прийшли друзі, колеги та поціновувачі творчості як з Миколаєва, так і області. Завітав підтримати знану первомайську вишивальницю і депутат Миколаївської обласної ради Володимир Вовк. На згадку про подію у творчому житті мисткині був вручений подарунок від майстринь асоціації «Арт-спокуса», що нагадуватиме про дружнє спілкування та теплу атмосферу заходу.
Усі бажаючі познайомитися з роботами Жанни Семененко-Руських можуть це зробити протягом двох тижнів за адресою: вул. Потьомкінська, 143-А.
Приємного перегляду!
![](https://cultura.mkrada.gov.ua/wp-content/uploads/2023/05/343561028_281815750842741_6910827578724919219_n-450x675.jpg)
![](https://cultura.mkrada.gov.ua/wp-content/uploads/2023/05/343574387_262852349637685_4330007497484037404_n-450x675.jpg)
![](https://cultura.mkrada.gov.ua/wp-content/uploads/2023/05/343580274_1382129869234022_4299554544308396868_n-450x675.jpg)
![](https://cultura.mkrada.gov.ua/wp-content/uploads/2023/05/343633336_914801226461038_2594849170024799141_n-450x675.jpg)
![](https://cultura.mkrada.gov.ua/wp-content/uploads/2023/05/343743209_1188558015156643_7333026199171137097_n-450x300.jpg)
![](https://cultura.mkrada.gov.ua/wp-content/uploads/2023/05/343757743_627968448898213_672740770536000214_n-450x300.jpg)
![](https://cultura.mkrada.gov.ua/wp-content/uploads/2023/05/344533787_1212626582951949_3941994052824276428_n-450x590.jpg)
![](https://cultura.mkrada.gov.ua/wp-content/uploads/2023/05/344544530_238344305549390_1477704199229757308_n-450x444.jpg)
![](https://cultura.mkrada.gov.ua/wp-content/uploads/2023/05/344754560_791540322565035_2081580705830100210_n-450x300.jpg)
![](https://cultura.mkrada.gov.ua/wp-content/uploads/2023/05/344795884_1198352717389811_2939130270845115889_n-450x300.jpg)
![](https://cultura.mkrada.gov.ua/wp-content/uploads/2023/05/344799529_776099254223538_1489810210836567892_n-450x300.jpg)
![](https://cultura.mkrada.gov.ua/wp-content/uploads/2023/05/344808541_212778144849846_4686775132886437228_n-450x300.jpg)
![](https://cultura.mkrada.gov.ua/wp-content/uploads/2023/05/345119913_271876718613471_7271005591717604782_n-450x300.jpg)
![](https://cultura.mkrada.gov.ua/wp-content/uploads/2023/05/345228831_551363190401938_8692624324284563719_n-450x300.jpg)
![](https://cultura.mkrada.gov.ua/wp-content/uploads/2023/05/345318023_639205514891011_8913114011303781965_n-450x359.jpg)
![](https://cultura.mkrada.gov.ua/wp-content/uploads/2023/05/yzobrazhenye_viber_2023-05-16_15-46-36-950-315x700.jpg)
![](https://cultura.mkrada.gov.ua/wp-content/uploads/2023/05/yzobrazhenye_viber_2023-05-16_15-46-37-698-450x232.jpg)
![](https://cultura.mkrada.gov.ua/wp-content/uploads/2023/05/yzobrazhenye_viber_2023-05-16_15-46-38-140-450x203.jpg)
![](https://cultura.mkrada.gov.ua/wp-content/uploads/2023/05/yzobrazhenye_viber_2023-05-16_15-46-39-523-450x222.jpg)
![](https://cultura.mkrada.gov.ua/wp-content/uploads/2023/05/yzobrazhenye_viber_2023-05-16_15-46-40-844-450x229.jpg)
![](https://cultura.mkrada.gov.ua/wp-content/uploads/2023/05/yzobrazhenye_viber_2023-05-16_15-46-42-329-450x203.jpg)