16 травня у Центральній міській бібліотеці імені М. Л. Кропивницького розпочала роботу персональна виставка «Берегиня символів» вишивальниці Жанни Семененко-Руських, присвячена Всесвітньому дню вишиванки.
Це восьма виставка з творчого циклу «Берегині України», спрямованого ознайомити глядачів із творчістю жінок Міста-Героя Миколаєва. Його учасницями є майстрині ГО «Культурно-мистецька асоціація «Арт-спокуса».
Напередодні Всесвітнього дня вишиванки, що традиційно відзначається у третій четвер травня, учасниці проєкту запропонували миколаївцям зануритися у традиції давнини. Вишиванка завжди мала для наших пращурів сакральне значення, служила потужним оберегом, своєрідним кодом нації. І серед яскравої творчої когорти міста Миколаєва та області, що зберігає та примножує скарбницю вишивальницьких традицій, окреме почесне місце справедливо належить Жанні Семененко-Руських.
Для персональної виставки «Берегиня символів» майстриня підготувала експозицію, до якої увійшли вишиванки й рушники, створені як самою майстринею, так і її кращими ученицями. За основу авторських візерунків, що оздоблюють вироби, взято старовинні символи-обереги та методи їхнього компонування. Це надає роботам особливої винятковості, і кожен виріб стає по-своєму унікальним. На жіночих і чоловічних сорочках наче застигли найніжніші відтінки нашого південного степу та неба. Кожен стібок зроблено бездоганно, а у роботах «білим по білому» вимальовуються дивовижна філігранність і, водночас, простота. Сама майстриня каже, що зовнішній вигляд виробу ‒ то обличчя вишивальниці, а внутрішній ‒ її душа. Кожній жінці, яка сідає творити, радить поринути у вир кращих емоцій, а ще ‒ настійно рекомендувала відповідально ставитися до вишитої символіки, оскільки це сакральна інформація, що активно працює.
Жанна Семенівна родом із міста Первомайська Миколаївської області. Після закінчення у 1971-му році філологічного факультету Одеського державного університету ім. І. Мечнікова працювала кореспондентом, а згодом – завідувачкою відділу Первомайської газети «Прибузький вісник». У своїх публікаціях багато уваги приділяла культурі рідного краю, звичаям і обрядам. Це надихнуло жінку на заняття вишивкою, а також спонукало до дослідження автентичної орнаментики регіону Побужжя-Посинюшшя. Так було створено першу авторську колекцію рушників «Узори рідного краю». Протягом багаторічної дослідницької роботи майстриня розробила каталог-посібник «Мій вишиваний край Побужжя-Посинюшшя», до якого увійшов матеріал на основі старовинних вишиваних зразків районів Миколаївщини та Кіровоградщини. У 2014-у році пані Жанна розробила ексклюзивну колекцію авторських вишиваних робіт «Символи та барви Трипільського степу».
З 2018-го року Жанна Семененко-Руських очолює Миколаївський обласний осередок Національної спілки майстрів народного мистецтва України. У цей період розпочалася реалізація двох нових творчих проєктів ‒ марафонів «Сорочку мати вишила мені» й «І на тім рушникові», до яких було залучено понад 100 вишивальниць-аматорок.
Авторські роботи пані Жанни експонуються на заходах міжнародного та всеукраїнського рівнів. Проте головним здобутком вишивальниці є виховання цілої плеяди талановитих учнів, які гідно продовжують творчий шлях майстрині.
Привітати Жанну Семенівну з відкриттям виставки прийшли друзі, колеги та поціновувачі творчості як з Миколаєва, так і області. Завітав підтримати знану первомайську вишивальницю і депутат Миколаївської обласної ради Володимир Вовк. На згадку про подію у творчому житті мисткині був вручений подарунок від майстринь асоціації «Арт-спокуса», що нагадуватиме про дружнє спілкування та теплу атмосферу заходу.
Усі бажаючі познайомитися з роботами Жанни Семененко-Руських можуть це зробити протягом двох тижнів за адресою: вул. Потьомкінська, 143-А.
Приємного перегляду!