28 березня ‒ День визволення Миколаєва від нацистських загарбників

МИ ПАМ’ЯТАЄМО

28 березня 2022-го року миколаївці відзначають 78 річницю визволення рідного міста від нацистських загарбників.

У березні 1944 року, коли війська 3-го Українського фронту вели бої у передмісті Миколаєва, за наказом командування фронту в тилу окупантів висадився загін морської піхоти на чолі зі старшим лейтенантом Костянтином Федоровичем Ольшанським. Десант мав завдати удару по гітлерівській обороні з тилу, відтягнути на себе частину ворожих сил і тим самим допомогти нашим військам прискорити звільнення міста.

У десантний загін увійшли 55 добровольців, 10 саперів і 2 зв’язківця. У ніч на 26 березня 1944 року загін десантників у складі 68 чоловік на семи рибальських човнах висадився в порту і зайняв оборону поблизу елеватора. Кровопролитний бій тривав дві доби, в результаті яких десантники відбили 18 ворожих атак, вбили і поранили більше 700 солдатів і офіцерів. Незважаючи на величезні втрати, воїни з честю виконали бойове завдання.

Коли 28 березня 1944 року війська 3-го Українського фронту увійшли до Миколаєва ‒ на місці бою десанту було знайдено 12 поранених обгорілих бійців. Інші воїни загинули, серед них був і командир загону ‒ старший лейтенант Костянтин Федорович Ольшанський.

Загиблі десантники були поховані 3 квітня 1944-го в центрі міста, в сквері на східній стороні площі Леніна (нині площа Соборна). За героїзм і відвагу всім 68 десантникам присвоєно звання Героя Радянського Союзу, більшій частині ‒ посмертно. У 1946 році на місці поховання був споруджений пам’ятник, у той же період був розбитий сквер, що отримав ім’я скверу Десантників. 27 березня 1974-го пройшло урочисте відкриття величного меморіалу і реконструйованого скверу. У центрі меморіальної площі була встановлена нова скульптурна група, поруч з пам’ятником горить Вічний Вогонь.

Всього за період окупації в Миколаєві та області від рук фашистів загинули 74662 мирних громадянина, 30699 військовополонених, 25 тисяч осіб були вивезені на примусові роботи до нацистської Німеччини.

Минуло 78 років, а наше місто знову охоплене полум’ям війни і стійко тримає оборону. Згідно з указом Президента України Володимира Зеленського від 25 березня 2022-го року за мужність і героїзм у боротьбі з ворогом Миколаїв удостоєний Почесної відзнаки «Місто-герой України». Це заслуга всіх жителів міста і області, хто часом ціною власного життя героїчно наближає таку бажану Перемогу!

Ми віримо, що Миколаїв вистоїть та продовжить жити, свято оберігаючи пам’ять про своїх героїв для майбутніх поколінь.

Джерело: