Цього року Миколаїв відзначатиме 25-річчя від дня затвердження герба міста. У зв’язку з такою знаковою подією управління з питань культури та охорони культурної спадщини ММР оголосило 2022-й Роком головних символів міста. Знаки-символи людських поселень в усі часи були уособленням глибоких традицій пращурів, їхніх культурних надбань і одночасно – гордістю для нащадків, потужними основами для формування моралі майбутніх поколінь.
Герб
За всю історію Миколаєва існувало 4 варіанти головного геральдичного символу міста. Перший герб був затверджений 7 жовтня 1803-го року і у подальшому його вигляд змінювався у 1883-му, 1969-му і, нарешті, у 1997-му.
Історія зображення, яке сьогодні ми бачимо на символі міста, занурює сучасників у другу половину ХІХ століття, коли геральдична служба значно вдосконалювала правила створення міських і губернських гербів. Нововведення були враховані у варіанті, затвердженому 16 березня 1883-го року: на ньому відображався зв’язок міста з суднобудуванням та флотом, про що свідчить зображений на гербі корабель у вигляді золотого човна. Митра на фоні двох перехрещених посохів символізувала сподівання жителів на захист покровителя міста – Святого Миколая Чудотворця. Наявність на гербі двох перехрещених посохів може означати стабільність, рівновагу. Вежова тризуба корона вказує на повітовий статус міста, золоті якорі свідчать, що Миколаїв – місто портове, а червона стрічка символізує державну підтримку всіх починань містян.
Історичні архіви зафіксували дату «26 вересня 1997-го року», коли рішенням міської ради був затверджений герб сучасного Миколаєва. Основою стало зображення 1883-го року, але без знаку Херсонської губернії, до складу якої свого часу входив і Миколаїв. Цій урочистій події передували декілька етапів відбору: конкурс Миколаївського міськвиконкому на кращий проєкт міського герба, копітка праця художників і науковців, проведення двох виставок конкурсних проєктів і дискусія в місцевій пресі.
Прапор
Прапор сучасного Миколаєва був затверджений рішенням міської ради від 2 липня 1999-го року. У його основу покладено історичний дореволюційний варіант, який демонструє прямокутне полотнище білого кольору з двома горизонтальними лазуровими хвилястими лініями, що символізують Буг та Інгул, при злитті яких було засновано місто. На їхньому фоні, у центрі полотнища, зображений герб міста. Відношення ширини прапора до його довжини 2:3. Білий колір прапора символізує мир та добробут жителів міста, чистоту їхніх помислів. 10 вересня 1999-го року, у день 210-річчя Миколаєва, прапор було освячено і піднято над міськвиконкомом.
Гімн
«Там, де Буг з Інгулом здавна поріднились,
Де лиману хвилі, степу вільний край,
Місто Миколаїв народилось
Кораблем пливе у синю даль…»
Головний пісенний твір Миколаєва затверджений у 2004-му році. Це результат авторської колективної роботи у складі: А.А. Сироти (керівник), Т.С. Сидоренко-Малюкової, Ю.Б. Лачинова, М.І. Николайчука, Д.Д. Кременя, В.Ю.Пучкова, О.В. Болдусєва. Гімн Миколаєва також є офіційним символом міста як адміністративної одиниці місцевого самоврядування і може виконуватися у оркестровому, хоровому, оркестрово-хоровому або вокальному варіантах. При цьому можуть використовуватися засоби звуко- та відеозапису.
Із нагоди ювілейної дати, протягом 2022-го року у Миколаєві відбудуться різноманітні мистецькі заходи, соціокультурні та просвітницькі акції, під час яких усі охочі дізнаються ще більше цікавих фактів з його історії. Так, 20 травня вперше пролунають фанфари міського багатожанрового конкурсу «Місто нашої любові», де свої таланти презентуватимуть кращі миколаївські творчі колективи. Цьогоріч по-особливому пройде і День прапора Миколаєва. Також дружна творча миколаївська громада проявить свої вокальні таланти у флешмобі вже з виконання гімну Миколаєва. А у вересні, до Дня міста, на юних миколаївців чекають пізнавальні заняття й зустрічі, присвячені міській символіці.
2022-й тільки стартував, а візерунок заходів із нагоди ювілейної дати створюється спільними зусиллями вже зараз. Тож, слідкуйте за нашими афішами та подальшими публікаціями!
Джерело: Миколаївська міська рада