Вже більше трьох місяців точаться воєнні дії на території України. За цей час заклади культури міста Миколаєва швидко переорієнтували роботу й налагодили свій «культурний фронт».
Так, в рамках онлайн-марафону «Культурний фронт. День..», починаючи з 36-го дня війни, щодня, без вихідних, на своїх сторінках у Фейсбук управління з питань культури та Міський методичний центр клубної роботи представляють творчість аматорських колективів і майстрів образотворчого та декоративно-ужиткового мистецтва.
«Хроніки війни. Миколаїв» ‒ таку назву має інформаційний проєкт, започаткований колективом Центральної міської бібліотеки імені М. Л. Кропивницького. Щодня бібліотекарі відстежують всі доступні відкриті джерела ‒ сайти інтернет-видань, ФБ-сторінки, Телеграм-канали, офіційні сайти й сторінки, де пишуть про російсько-українську війну.
Незважаючи на те, що Миколаїв від самого початку військової агресії рф опинився і до тепер залишається в прифронтовій зоні, вже наприкінці першого місяця війни ЦМБ ім. М.Л. Кропивницького та її філіями було прийнято рішення хоча б частково відновити обслуговування читачів. У години між сигналами тривоги бібліотекарі видають книжки, проводять невеличкі заходи, надають волонтерську допомогу, наводять лад у книжковому фонді. У ці складні часи бібліотекарі намагаються допомагати вчителям і школярам у навчанні, організовуючи пізнавальні майстер-класи, інтерактивні пісенні та поетичні гуртівки. Так, б/ф №18 відновила бібліотечний проєкт «Медіавіконце», який став гармонійним доповненням до процесу дистанційного навчання школярів. Завідувачка філії Лілія Полковниченко проводить онлайн-заняття для учнів Миколаївського ліцею імені Олега Ольжича, більшість з яких були вимушені покинути рідні домівки і перебувають наразі у різних регіонах України та за її кордонами. Низка філій: б/ф №3, №4, №11, №12 разом з іншими закладами культури, освіти та соціальної інфраструктури із середини квітня стали учасниками гуманітарного проєкту з безкоштовної роздачі городянам хліба. Він реалізовується Миколаївським хлібзаводом №1 за підтримки Всесвітньої продовольчої програми ООН у координації з ГО «Тарілка». Щодня бібліотечні фахівці роздають близько 2000 буханців хліба. Волонтерство посіло своє гідне місце серед інших нагальних напрямків діяльності бібліотек. Майже кожен працівник та заклад стали надавачами добровільної безкоштовної допомоги жителям міста, ЗСУ, ТрО. Ще на початку війни працівниками філії №10 в Широкій Балці разом з активними містянами було створено волонтерський пункт допомоги військовим, що згодом перетворився на центр волонтерської підтримки мирних жителів. Із того часу до невеличкої бібліотеки щодня, без вихідних, доставляють продукти харчування, питну воду, ліки, засоби особистої гігієни і речі, яких потребують миколаївці. Бібліотека співпрацює з БО МБФ (Volunteer UA), БО Катаріс, гуманітарним штабом Народного депутата України Олександра Гайду, місцевими депутатами. Серед партнерів бібліотеки – депутат Вінницької міської ради Андрій Дручинський, волонтери з Волині: Віталій Базельчук і Петро Сорока, а також миколаївці, які, опинившись в інших містах країни, не припиняють надавати допомогу рідному місту. Щоденно працює на волонтерському пункті мікрорайону Тернівка завідувачка б/ф №16 Тетяна Скуратова. Вона чергує в укритті, розносить по домівках гуманітарну допомогу, консультує відвідувачів.
Бібліотеки інформують містян про пункти гуманітарної допомоги, порядок отримання статусу ВПО, правила евакуації з міста, пункти видачі води та з інших соціально-значущих питань.
ЦМБ ім. М.Л. Кропивницького у квітні у співпраці з благодійним фондом МЕТА поновила в онлайн-форматі проєкт «English Access Microscholarship Program» за підтримки Посольства США в Україні, спрямований на допомогу молоді віком від 13 до 16 років у вивченні англійської мови.
Центральна міська бібліотека для дітей у Миколаєві із 25 лютого працює в цілодобовому режимі. У закладі обладнали бомбосховище. Укриття може вмістити до 180 людей одночасно. Для охочих відкрили книгосховище. І там тепер люди не лише перечікують повітряну загрозу, а ще й знайомляться з літературою. Підбірка літератури в бомбосховищі розрахована на різний смак і вік читачів, хоча бібліотекарі відзначають, що від початку війни запити і вподобання читачів кардинально змінилися. Уподобані книги відвідувачі дочитують вдома. Попри військові дії у бібліотеці видають книжки і за телефоном. Достатньо зателефонувати до бібліотеки й черговий працівник збере необхідні видання. Таким чином працюють сьогодні всі 10 філій дитячої бібліотеки, приділяючи значну частину сил і часу допомозі військовим та волонтерам. Співробітниці бібліотеки в Корабельному районі плетуть маскувальні сітки у вільний від обслуговування читачів час. А з Намиву та мікрорайону Соляні протягом двох місяців роздають хліб за міською програмою. Збирають бібліотекарі разом з мешканцями навколишніх будинків і гуманітарну допомогу, що йде на потреби ЗСУ та тероборони.
У ці складні часи натхненно працюють на імідж України як культурної держави з величезним творчим потенціалом викладачі й учні закладів естетичного виховання. Серед яскравих подій: виступ у концерті Вікторії Заботіної, учениці Дитячої музичної школи №1 ім. М.А. Римського-Корсакова у Роттердамі (Нідерланди); перемога учениці Дитячої музичної школи №5 Поліни Валешинської у Міжнародному двотуровому конкурсі «Talents of world 2022 Ukraine in my heart» (Словевнія, Братислава); перемога Катерини Барикіної, учениці Дитячої музичної школи № 6 у І Міжнародному фестивалі мистецтв «Love my talent-2022» (Туреччина). Саме за юними музикантами з Миколаєва залишилася перемога у Міжнародному двотуровому багатожанровому фестивалі-конкурсі «Зірковий драйв» (Болгарія) та призове ІІІ місце Міжнародного фестивалю мистецтв «STARS OF CROATIA» (Україна-Хорватія). Найвищі нагороди здобули юні художники Дитячої художньої школи на конкурсі малюнків серед учнівської молоді, що пройшов нещодавно на базі Миколаївського будівельного коледжу Київського національного університету будівництва і архітектури.
Із перших днів війни працівники клубних закладів міста долучаються до суспільно корисних робіт, приділяючи водночас велику увагу як підтримці населення мікрорайонів, так і культурній діяльності. На сторінках Фейсбук у групах щодня публікуються твори місцевих авторів, уривки із записів концертних програм, фрагменти онлайн-занять та репетицій, різноманітні інтерактивні заходи: пісні та вірші з нагоди Шевченківських днів та до Дня визволення Миколаєва від нацистських загарбників (Малокорениський БК), фоточелендж «Все буде Україна» до Всесвітнього дня вишиванки (Великокорениський БК), онлайн-марафон «Дотягнись до мрії» (Тернівський БК). Кульбакінський БК ініціював челендж «Зроби оберіг для наших захисників». Жовті та сині стрічки, виготовлені учасниками, містили побажання миру і якнайшвидшого повернення захисників додому, живими і здоровими.
Допомагають учасникам аматорських художніх творчих колективів палаців і будинків культури відволікатися від війни, тримати позитивний душевний тонус і не лише зберігати, а й нарощувати рівень професійної майстерності, онлайн-заняття і участь у дистанційних творчих змаганнях усіх рівнів. Гран-прі, перші премії та перші місця здобули юні і дорослі аматори під час воєнного періоду у численних дистанційних фестивалях і конкурсах міжнародного та всеукраїнського рівня. Зокрема, Міжнародного благодійного онлайн фестивалю-конкурсу «Україна в серці», Національного дистанційного конкурсу вокального мистецтва «Талановита країна без війни», Всеукраїнського багатожанрового фестивалю талантів «Все буде Україна», VI Міжнародного багатожанрового фестивалю мистецтв «Біла акація», Міжнародного багатожанрового фестивалю-конкурсу мистецтв «FEST MUSIC 2022».
Гідно представляють протягом березня-травня свою творчість клубні формування будинків культури у конкурсних та фестивальних заходах, що організовує Миколаївський обласний центр народної творчості та культурно-освітньої роботи. А це: обласна онлайн-виставка народної творчості «Миколаївщина Великодня», пісенний дистанційний марафон «Співограй», обласний огляд виконавців на народних інструментах «Volta», ХІХ конкурс фольклорно-інструментальної музики та народного співу імені Миколи Аркаса.
Разом і творчо – до Перемоги! Під таким гаслом тримають культурний фронт всі заклади культури міста. Учасники аматорського театру «Апельсин» Кульбакінського будинку культури взяли участь у проєкті «Миколаїв. Ми з України!», створений спільно з акторами театру «ЧасSpeak» та режисерами Миколаївщини.
Вихованець зразкової вокальної студії «Талант» ММПК «Молодіжний» Ренат Каражей, став переможцем у Національному дистанційному конкурсі вокального мистецтва (м.Харків), виконавши пісню «Особливий», автором якої є керівниця студії Катерина Лелека. У квітні ансамбль Муніципального театру-студії естрадної пісні для дітей, юнацтва та молоді виборов Гран-прі Міжнародного благодійного конкурсу-фестивалю патріотичної пісні та художнього слова «Моя країна ‒ Україна». У онлайн-форматі миколаївські вокалісти виконали пісню «Україна», написану нашою землячкою, відомою українською композиторкою Тетяною Яровою. Ансамбль Муніципального театру-студії тоді ж отримав спеціальний приз від народної артистки України Лідії Михайленко в номінації «За краще виконання народної пісні».
Міський огляд дитячих вокальних колективів «Запали свою зірку», ініціатором якого свого часу став Великокорениський будинок культури, цього року набув статусу конкурсу, став відкритим і відбудеться дистанційно. Тож, незважаючи на тимчасові негаразди умов воєнного часу, у Миколаєві будуть визначені найталановитіші серед юних вокалістів. Заявки на участь у ньому тривають до 10 червня.
Наснаги у цей непростий час жителям Миколаєва додають виходи в ефір улюбленого радіо «Рідна вулиця», яке відновило процес мовлення по вулиці Соборній. 23 квітня об 11:00 пролунали перші мелодії проєкту «З нами ‒ весна!», ініційованого управлінням з питань культури.
Миколаївський зоопарк мужньо і стійко дає відсіч всім викликам воєнного часу. Ціною неймовірних зусиль на сьогодні збережено і колекцію тварин, і склад наукових працівників, спеціалістів та фахівців, спроможних забезпечувати всі її потреби. Працівники Миколаївського зоопарку потурбувалися й про червонокнижних птахів, покинутих людьми з початком війни. Ініційована зоопарком акція «Купи квиток у зоопарк онлайн» дозволила закладу за 3 місяці не лише повноцінно утримувати мешканців зоопарку, а й внести до бюджету міста 12 млн. грн. податкових зборів.
Працівники закладів культури самовіддано утримують свій фронт. Заради миру! Заради Перемоги!