18-й рік поспіль в квітневі дні, напередодні Всесвітнього дня книги і авторського права, який 23 квітня відзначає світова спільнота, миколаївці стануть учасниками однієї з найважливіших культурних подій міста – щорічної виставки місцевих видавництв «Миколаївська книга».
У цьому році в зв’язку з введенням в країні обмежувальних карантинних заходів XVIIІ виставка місцевих видавництв «Миколаївська книга-2020» проходить з 21 по 30 квітня у віртуальному форматі.
Основним організатором книжкового форуму є Центральна міська бібліотека ім. М.Л. Кропивницького за підтримки управління інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю Миколаївської облдержадміністрації та управління з питань культури та охорони культурної спадщини Миколаївської міської ради.
Основний контент цьогорічної виставки розміщено на сайті бібліотеки (www.niklib.com/home.ua).
Миколаївцям запропоновано онлайн-знайомство з книжковими новинками 2019-2020 років, що вийшли друком у місцевих видавництвах та видавничих центрах закладів освіти Миколаєва, у вигляді серії коротких відеооглядів книг, буктрейлерів, інтерв’ю з видавцями. Для широкого перегляду підготовлено ретроспекцію відеоматеріалів виставки минулих років, куди увійшли телесюжети про виставку, аудіо- та відеозаписи творчих вечорів, презентацій книг, зустрічей з авторами тощо.
У відеосюжеті «Віртуальна екскурсія виставкою місцевих видавництв «Миколаївська книга-2020» увазі миколаївців представлено книги краєзнавчої тематики, дитячі книжки, літературно-художні твори, публіцистику, наукові видання. Це книги улюблених авторів, що вже припали до душі містянам та нових авторів, знайомство з творчістю яких ще попереду. Відеосюжет складається з трьох частин: перша частина присвячена огляду видань, що презентовано на виставці, діяльності видавців Ірини Гудим і Віктора Швеця та видавництва «Іліон» (директор Ганна Румянцева). У другій частині висвітлено діяльність видавничих центрів МОІППО, НУК ім. адмірала Макарова. Частина третя відеосюжету «Віртуальна екскурсія виставкою місцевих видавництв «Миколаївська книга-2020. Закінчення» – це огляд книг, що були надруковані видавцями Василем Торубарою, Львом Трасповим, Павлом Шамраєм, книг, виданих у межах міської комплексної програми «Культура» та поданих на конкурс «Краща миколаївська книга», а також представлено суспільно-політичний журнал «Імена».
На виставці «Миколаївська книга» 2020 року презентовано понад 100 нових книг миколаївських видавництв, видавничих центрів. За минулий 2019 рік на Миколаївщині видано 193 найменувань книг і брошур загальним накладом 42,4 тисяч примірників. Варто зазначити, що за міською комплексною програмою «Культура» у 2019 році до бібліотек міста надійшло 28 назв книг на суму 274 850 грн.
До уваги миколаївців на сайті бібліотеки розміщено також інтернет-рев’ю «Книги-переможці ХIV обласного конкурсу «Краща Миколаївська книга», яке стало наступним розділом віртуальної виставки (www.niklib.com/home.ua).
Цього року в рамках реалізації обласної Програми підтримки вітчизняного книговидання, книгорозповсюдження та популяризації української книги на ХIV обласний конкурс «Краща Миколаївська книга-2019» було подано 53 книги місцевих авторів, що були видані протягом 2019 року в 7-ми миколаївських видавництвах та видавничих центрах. Конкурс «Краща миколаївська книга» відбувався за шістьма номінаціями. Переможцем в номінації «Краще історико-краєзнавче видання» стала книга «Истории без ретуши: Из блокнота краеведа» кандидата історичних наук Євгена Горбурова.», (видавництво «Іліон»). Нагороду в номінації «Краще навчальне видання та підручники» здобув навчальний посібник колективу авторів: Ганни Михайлович, Кирила Горбенка, Олександра Смирнова, Оксани Господаренко, Володимира Кузовкова «Історія Степового Побужжя: від найдавніших часів до кінця ХVIII століття», (видавець Ірина Гудим). Переможцем в номінації «Краще прозаїчне видання» стала книга Наталії Христової «Николаевские мадонны», (видавець Ірина Гудим). В номінації «Краща поетична збірка» переможцем визнано книгу вибраного Світлани Іщенко «Дерева злетіли парами», (видавець Віктор Швець). Нагороду в номінації «Краще видання для дітей та юнацтва» здобула книга Ірини Грунської «Однажды в Николаеве», (видавництво «Іліон»). «Кращим літературним дебютом» 2019 року стала книга Андрія Воробця «Заметки на полях войны», (видавець Ірина Гудим). Вітаємо переможців! Фахівцями ЦМБ ім. М.Л. Кропивницького та бібліотек-філіалів підготовлено буктрейлери про книги-переможці конкурсу, з якими можна ознайомитись на сайті бібліотеки.
До програми віртуальної виставки увійшов крім того і відеоогляд книг за 2019 рік, виданих у межах міської комплексної програми «Культура» на 2016-2019 рр. за підтримки управління з питань культури та охорони культурної спадщини Миколаївської міської ради.
Відеоархів «За сторінками минулих виставок» представлено кількома компонентами. Фотофільм «Миттєвості «Миколаївської книги» містить світлини 2006-2019 рр. з фотоархіву Центральної міської бібліотеки ім. М.Л. Кропивницького м. Миколаєва. Сюжет авторського випуску телепрограми «Я тут живу» заслуженої журналістки України, голови громадської ради бібліотеки Інги Хоржевської, присвячений VIII виставці місцевих видавництв «Миколаївська книга» (20-23 квітня 2010), дасть можливість поринути у культурне життя Миколаєва 2010 року. У відеопроєкті ЦМБ ім. М.Л. Кропивницького м. Миколаєва «Побажай Миколаївській книзі!» своїми думками про значення книги, краєзнавчих видань, видавничої справи та читання взагалі діляться відомі миколаївські діячі культури, поети, письменники, журналісти, вчені, педагоги, краєзнавці, громадські експерти тощо. З архівом аудіозаписів творчих подій, що відбувалися в бібліотеці Миколаївці зможуть ознайомитись на аудіоблозі «Звуковий силует Миколаєва» (https://bit.ly/2RxHXCN).
Центральна міська бібліотека ім. М.Л. Кропивницького підготувала для миколаївців змістовну «антивірусну» віртуальну екскурсію «Миколаївською книгою», яка зможе урізноманітнити життя на карантині. Дивіться, слухайте, читайте! Наполегливо і сумлінно тримайтесь курсу #ЗалишайсяВдома! #не_один_на_карантині #Твоябібліотекапоруч #Миколаївськакнига! #ЧитайМиколаїв!