«Тижні добрих справ»: миколаївці долучилися до міжнародного благодійного марафону

«Тижні добрих справ»: миколаївці долучилися до міжнародного благодійного марафону

03 квітня в Центральній міській бібліотеці імені М.Л. Кропивницького зібралися учасники щорічного благодійного марафону «Тижні добрих справ».

Представники миколаївської виконавчої влади, очільники підрозділів, керівники та члени благодійних організацій, волонтерських рухів та студентська молодь відверто й щиро говорили про допомогу ближньому з перших днів повномасштабного вторгнення й понині.

Міжнародний проєкт «Тижні добрих справ» зародився в Ізраїлі і вже понад 15 років об’єднує людей у всьому світі. Форум сприяє розвитку ефективної взаємодії між громадськими організаціями, бізнесом та владою. За час реалізації до нього долучилося більше 56 тис. людей, за останній час кількість охочих поповнити ряди лише збільшується. Один зі слоганів проєкту – «Хто, як не ми? Коли, як не зараз?».

В Одесі «Тижні добрих справ» проходять щороку, презентуючи багато цікавих заходів, гуманітарних проєктів та ініціатив. У Миколаєві організатори збирають благодійників також не вперше. Старт було покладено ще до повномасштабного вторгнення, але цього разу кількість охочих значно збільшилася.

Під час дискусійної панелі спікери презентували результати титанічної праці, під час якої допомогу отримали тисячі постраждалих від бойових дій, обстрілів, руйнування житла, підтоплення тощо.

«Ми разом! І в тому наша сила! Дружна родина працівників закладів культури міста Миколаєва протягнула руку допомоги всім нужденним з перших днів війни. Дві міські бібліотечні мережі відразу перетворилися на гуманітарні центри, де люди могли отримати їжу й прихисток. І це далеко не все! Будинки і палаци культури стали осередками допомоги, особливо у віддалених районах. Я дякую всім нашим колегам, які, часом під обстрілами, ділилися теплом своїх сердець. Війна, на жаль, продовжується. Хоча, впевнений, що й по її закінченні ми не припинемо допомагати один одному. Так, як робили це завжди…», – зазначив у своєму виступі начальник управління з питань культури та охорони культурної спадщини ММР Юрій Любаров.

Дійсно, з перших днів повномасштабного вторгнення в будинках культури, бібліотеках і закладах початкової мистецької освіти Миколаєва почала працювати велика мережа гуманітарних пунктів. У деяких з них влаштували бомбосховища.

Протягом 2022 року заклади культури стали учасниками міського проєкту з безкоштовної роздачі містянам хліба та консервів.

З початку вторгнення й понині працівники мережі є активними волонтерами у різних напрямах: плетінні маскувальних сіток, зборі та передачі теплих речей і взуття, роботі на складах гуманітарної допомоги тощо. Співробітники неодноразово ставали донорами крові, переказували власні кошти на потреби ЗСУ.

Активним партнером ЦМБ ім. М.Л. Кропивницького у волонтерській роботі є ГО «Культурно-мистецька асоціація «Арт-спокуса». Результатом творчої співпраці є численні художні виставки, що мають патріотичний та арттерапевтичний зміст. Щотижня відбуваються творчі майстерки, в т.ч. з виготовлення оберегів для воїнів ЗСУ, в межах Всеукраїнського проєкту для дівчат та жінок «Вільна».

Протягом 2022-2024 рр. бібліотеки інформували містян про пункти гуманітарної допомоги, порядок отримання статусу «ВПО», правила евакуації з міста, пункти видачі води тощо. У більшості бібліотек організована діяльність з онлайн-реєстрації на гуманітарну допомогу постраждалим під час війни від благодійних фондів.

Великокорениський БК долучився до координації з евакуації, здійсненої БО «Миколаївський центр соціальної реабілітації «Відновлення», завдяки чому за час з початку повномасштабного вторгнення з Миколаївської та Херсонської областей було евакуйовано близько 2 тисяч жінок і дітей.

Протягом 2022-24 рр. творчими колективами регулярно проводяться культурно-мистецькі, тематичні і розважальні заходи сімей ВПО та мешканців евакуаційних центрів, військовослужбовців, працівників, волонтерів Центру аварійно-рятувальної служби Миколаївської обласної організації Товариства Червоного Хреста України.

У 2023 році ММПКтаУП було організовано і проведено цикл новорічних розважально-ігрових програм «Вогник добра» для вихованців Центру дитячої ортопедії та реабілітації  «Мрія», благодійні весільні церемонії для волонтерів і військовослужбовців ЗСУ.

ВикладачіДитячої художньої школи м. Миколаєвапровели майстер-класи для дітей-переселенців.

Талановиті вихованці міських закладів культури та шкіл естетичного виховання за кордоном також активно долучаються до виступів у концертних програмах зі збору коштів для ЗСУ. За ініціативи представників ММПК «Молодіжний» німецьке місто Бедбург стало містом-партнером, і 2 листопада 2022 року був підписаний Меморандум про співпрацю. У цей період також було започатковано Благодійний фонд співпраці і допомоги Städtepartnerschaftaverein Bedburg.

Учасники колективів ММПК «Молодіжний» разом із батьками збирали речі для передачі у населені пункти, що постраждали після трагедії на Каховській ГЕС.

У мережі закладів культури реалізуються проєкти з психологічної допомоги, покликані допомогти перед усім соціально незахищеним категоріям, заняття з інтегративної арттерапії з дітьми дошкільного та шкільного віку, для осіб зі статусом «ВПО» та постраждалих від війни.

Відкрились нові локації просторів для дітей та підлітків «Спільно» від Дитячого фонду ООН у Центральній міській бібліотеці імені Марка Кропивницького та на базі дитячої бібліотеки-філіалу №6. Тут для дітей організовано майстер-класи та вистави, також є різноманітні книжки та розвивальні ігри, можна отримати психологічну та медичну допомогу і консультацію для внутрішніх переселенців щодо доступу до соціальних послуг.  

У містечку «Казка» відкрився дитячий простір завдяки співпраці з Ресурсним центром громадських ініціатив, СОС Дитячі Містечка Україна та Агенцією розвитку Миколаєва.

Протягом травня-серпня 2023 року ММЦ та КР спільно з бібліотеками міста реалізовано культурно-освітній проєкт «Кольорові тижні з рідною мовою». 10-тижневий цикл заходів через активні форми культурного дозвілля допомагав миколаївцям усіх вікових категорій в опануванні знаннями української мови та навичками вільного мовлення.

У травні 2024 р. в Дитячому містечку «Казка» дорослі й дітлахи взяли участь у пізнавально-ігровій квест-лотереї «ЄВРОмандри», яку методичний центр провів спільно з закладами культури. 

19 листопада 2024р., у тисячний день повномасштабного вторгнення, презентовано електронну збірку «Поезія, що лікує». Цей онлайн-проєкт народився в перший рік війни на підтримку творчості любителів поезії аматорських об’єднань клубних закладів культури.