Наприкінці минулого тижня у Тернівському будинку культури численні мешканці та гості мікрорайону зібралися на святкування болгарського Нового року «Сурва».
На початку заходу завідувачка бібліотеки-філії №11 Центральної міської бібліотеки ім. М.Л. Кропивницького Централізованої бібліотечної системи для дорослих міста Миколаєва Тетяна Скуратова запропонувала цікаву та пізнавальну презентацію, присвячену болгарським традиціям.
«Сурва, Сурва година, весела година!» – такими словами у болгар починається перший день нового календарного року (за старим стилем). Називають його по-різному – «василевден», «сурваки» або просто «сурва».
Цікавим є походження і самого слова «сурва». Версії різні. Одні дослідники стверджують, що в давньо-болгарській міфології існував Бог Сонця – Сурва, а інші вважають, що «сурва» походить з болгарського слова «суров», що означає «сирий» або «живий».
Суть обряду полягає в тому, що з 13 на 14 січня хлопчики від 4 до 12 років ходили по домівках і співали новорічні пісні. А вже зранку торкались усіх «сурваніцами» – паличками, зробленими з акації. Цей обрядовий елемент є символом Древа Життя, міцності та довголіття.
Учасники свята мали змогу насолодитись українськими та болгарськими піснями, віршами та запальними танцями, а також зануритися у болгарські традиції разом із ансамблем народного танцю «Хоро» (керівниця Світлана Уманець) та дитячим фольклорним колективом «Барвінок» (керівниця Ірина Квітка).
Щирими оплесками глядачі підтримали і виступ художньої керівниці закладу Ганни Вавілової, яка виконала болгарську пісню «България».
Також до святкування приєднався болгарський фольклорний ансамбль «Глорія» Дитячої школи мистецтв №1 (керівниця Ірина Чернова), який виконав болгарську пісню «Катерина моме» та творчий колектив болгарської школи ім. Тодора Мінкова під керівництвом Людмили Коч.
Бажаємо вдалого року, сповненого щастя, миру та спокою!
![](https://cultura.mkrada.gov.ua/wp-content/uploads/2024/01/418473034_697874979151356_2722485696201477648_n-450x393.jpg)
![](https://cultura.mkrada.gov.ua/wp-content/uploads/2024/01/418560637_697874895818031_498869331811514933_n-450x459.jpg)
![](https://cultura.mkrada.gov.ua/wp-content/uploads/2024/01/419051814_697874902484697_4883882140663655352_n-450x405.jpg)
![](https://cultura.mkrada.gov.ua/wp-content/uploads/2024/01/418972535_697874815818039_4101241903965938545_n-450x339.jpg)
![](https://cultura.mkrada.gov.ua/wp-content/uploads/2024/01/419188533_697874842484703_2096638998094910871_n-450x338.jpg)
![](https://cultura.mkrada.gov.ua/wp-content/uploads/2024/01/419208429_697874705818050_7588755001545751084_n-450x474.jpg)
![](https://cultura.mkrada.gov.ua/wp-content/uploads/2024/01/419218358_697874805818040_104606733229620845_n-450x338.jpg)
![](https://cultura.mkrada.gov.ua/wp-content/uploads/2024/01/419378886_697874859151368_5499947502205964648_n-450x409.jpg)
![](https://cultura.mkrada.gov.ua/wp-content/uploads/2024/01/image0-450x311.jpeg)