«Я вибачаюся, який зараз час?» – погодьтесь, доволі поширена в ужитку фраза. Супроводжувальний вислів «Велике дякую!» не менш часто використовується у нашому повсякденному побуті. Що ж тут не так?
Почнемо з вибачення. Як же правильно: вибачте, вибачаюся чи приношу вибачення? Вибачаюсь – це слово означає вибачаю себе. Все залежить від отих «сь» чи «ся», що колись означало себе. Наприклад, розчісувати себе – розчісуватись, прикрашати себе – прикрашатися, вибачати себе – вибачатися. Щодо «приносити вибачення», то принести можна, наприклад, валізку. А вибачення в українській просять.
Тож, правильно вживати такі етикетні формули вибачення: пробачте, вибачте, прошу пробачення, прошу вибачення, перепрошую, даруйте.
А запитати про час можна таким чином: «котра година?» чи «о котрій годині?». В українській мові години слід вказувати порядковим числівником, що відповідає на питання котра?
Щодо варіантів формул подяки, то вони можуть бути наступними:
- дякую!
- щиро / щиросердно дякую!
- красно / красненько дякую!
- уклінно дякую!
І запам’ятайте, прикметник «велике» з дієсловом «дякую» в українській мові не поєднуються!
Тож правильно буде сказати: «Даруйте, котра зараз година?». Отримавши відповідь, подякуйте.
Поважаймо своїх співрозмовників, вживаючи правильні етикетні формули рідної мови!
Друзі, переглядайте наші слайди, запам՛ятовуйте правильні варіанти та прокачуйте свою українську!
Бажаємо успіху!
![](https://cultura.mkrada.gov.ua/wp-content/uploads/2024/07/zobrazhennya_viber_2024-07-11_11-44-39-963-450x571.jpg)
![](https://cultura.mkrada.gov.ua/wp-content/uploads/2024/07/zobrazhennya_viber_2024-07-11_11-44-40-018-450x574.jpg)
![](https://cultura.mkrada.gov.ua/wp-content/uploads/2024/07/zobrazhennya_viber_2024-07-11_11-44-42-963-450x578.jpg)