Дитяче містечко «Казка» вперше відчинило двері відвідувачам у 1982 році в центрі Миколаєва як невеличкий парк культури та відпочинку, затиснутий з усіх боків будівлями та дорогами. За понад 40 років існування заклад змінив і свій статус (з відділу Палацу суднобудівників Чорноморського суднобудівного заводу на комунальну установу міської громади), і формат роботи. За цей час підходи до визначення головних напрямів роботи були різними. Сьогодні пріоритетами є безпека та зменшення навантаження на кошти міської громади.
Кожна весна в бюджетній установі Миколаївської міської ради «Культурно-ігровий комплекс «Дитяче містечко «Казка» проявляє як поточні завдання, що поступово вирішуються навіть в умовах воєнного стану, так і нові, які підкидає саме життя. Після кожної зими об’єкти комплексу потребують ремонтних та відновлювальних робіт. Це звичайна специфіка відкритих просторів, парків і скверів.
Відновлення потребує часу та ресурсів: фінансових і людських. А для вуличних об’єктів – значно більше, ніж для захищених стінами від природних явищ та великої кількості відвідувачів. Щорічна потреба в підготовці до нового сезону парку такого типу складає десятки мільйонів гривень. Зелені насадження, паркани, басейни та фонтани, архітектурні об’єкти – все це потребує постійної підтримки. На жаль, починаючи з часів пандемії, коли містечко було зачинене майже протягом року, «Казка» не мала коштів навіть на поточні ремонти об’єктів та території.
Багато років тому почалася поступова руйнація залізобетонних конструкцій одної з вхідних груп до парку. Спроби відремонтувати ускладнювалися наявністю поруч старих дерев, що не можна видаляти, але які руйнували конструкцію величезними гілками зверху та корінням знизу. В умовах сьогодення єдиним варіантом організації вільного та безпечного входу з боку Обласного палацу культури був демонтаж аварійних стовбців, що тримали залізобетонні арки. Наразі вхід ремонтується та буде відновлено «рідний» кований паркан, тимчасово прибраний для створення нового покриття з тротуарної плитки.
Такий результат не є кінцевим. Врешті на цьому місті з’явиться сучасний «казковий» вхід до містечка. Задум буде втілений, як тільки з’являться необхідні ресурси за участю й позабюджетних донорів у тому числі.
Усіма улюблений артоб’єкт «Потяг» потребує щорічних відновлювальних робіт, а саме – оновлення покриття, для якого потрібна спеціальна «корабельна» фарба. Капітальне оновлення об’єкту було здійснене ще в 2016 році Миколаївським тепловозоремонтним заводом, а за п’ять років потяг був пофарбований власними силами містечка та прикрашений декоративними дитячими малюнками.
Споруда «Водойом» (каскадний басейн) також щороку потребує ретельних робіт із заміни елементів мозаїчного покриття, відновлення зеленої зони та ремонту насосної станції. Капітальні ремонтні роботи на вищезазначеному об’єкті були проведені підрядною організацією ТОВ «Антарес-Буд» (завершені у 2019 році). У 2024 році «Казка» звернулася до підрядника з проханням відновити пошкоджену мозаїку в чашах «Водойому», відповідно до гарантійного терміну після здачі об’єкту в експлуатацію. «Антарес-Буд» відновив мозаїку, але після зими 2024-2025, станом на сьогоднішній день, вона знову потребує ремонту.
Проблемним є покриття дна басейну споруди «Корабель», де спостерігається відшарування елементів смальтової мозаїки, також проявлені тріщини в основі під мозаїчним шаром та по самій мозаїці п’єдесталу корабля. Роботи з капітального ремонту споруди «Корабель» з басейном та благоустроєм прилеглої території завершені ТОВ «Антарес-Буд» у 2020 році. Сьогодні керівництвом ДМ «Казка» зроблена експертиза та вимагається від підрядника виконання гарантійних ремонтних робіт стосовно цього об’єкта: готується подання позову до господарчого суду щодо зобов’язання відновлення пошкоджених елементів басейну за власний рахунок будівельної організації.
В аварійному стані тривалий час перебуває об’єкт «Фортеця цегляна». Ще у 2016 році був розроблений проєкт з експертним звітом щодо капітального ремонту вищезазначеної споруди, але кошти не були виділені. На сьогодні доступ до фортеці обмежений. Є небезпека перебування й на прилеглій до об’єкта території.
Амфітеатр потребує наступних відновлювальних робіт: поточний ремонт арок, розташованих по периметру території, та оновлення покриття лавок чи заміна їх. Також є потреба оновити й художні барельєфи. Відновлення такого роду об’єктів потребує зазвичай значних коштів з урахуванням творчої складової мистецьких робіт.
Зелена зона містечка вже радує відвідувачів першоцвітами. Дерева вкриті бруньками та квітами, але є хвойні рослини, які не пережили зиму чи постраждали внаслідок якості поливної води. Наразі вирішується питання з оновлення озеленення території парку, висадження нових кущів та дерев.
Варто зауважити, що бюджет міста значно зменшився за роки повномасштабного вторгнення, а ціни на послуги та енергоносії вагомо зросли. До прикладу, бюджет галузі «Культура» в 2025 бюджетному році зменшено майже на чверть (порівняно з 2023 р.). Тому всі пріоритетні завдання на ремонти та відновлення об’єктів містечко разом з управлінням з питань культури та охорони культурної спадщини ММР планує з урахуванням наявних ресурсів. Як фінансових, так і людських.