«Хроніки Миколаєва – 2022»: у бібліотеці імені Марка Кропивницького презентували фотоальбом про події в нашому місті у перший рік повномасштабного вторгнення

«Хроніки Миколаєва – 2022»: у бібліотеці імені Марка Кропивницького презентували фотоальбом про події в нашому місті у перший рік повномасштабного вторгнення

15 квітня в Центральній міській бібліотеці імені М.Л. Кропивницького відбулася презентація фотоальбому «Хроніки Миколаєва – 2022». Книга містить 389 світлин і є результатом спільних зусиль миколаївців, які залишалися в місті й фіксували все, що відбувалося в перший рік повномасштабного вторгнення РФ в Україну.

Ідею створити документальну розповідь у свілинах про Миколаїв, що став форпостом Півдня України в 2022 році, запропонував Юрій Любаров. «Історію пишуть переможці. Ми з вами вже написали свою історію. Те, що ми з вами живі, наше місто живе, працює попри всі негаразди, це і є наша з вами спільна перемога… Будуть люди, буде життя… Дякую всім авторам, бібліотекарям за вашу зацікавленість! Дякую, що ми разом!» – зазначив автор задуму.

Дійсно, «Хроніки Миколаєва – 2022» – це результат кропіткої роботи цілої команди однодумців, до складу якої увійшли професійні фотографи: Світлана Коваль, Сергій Кононенко, Макс «Макарена», Дмитро Скороходов. В альбомі використані фотографії й В. Федченка, Г. Григоряна, а також з відкритих інтернет-джерел. Консультантом виступив Сергій Карцев. Над макетом працювали Ганна Уліна та Павло Усік. Коректура – Ольги Ворошилової. Книга побачила світ у видавництві ФОП Швець.

Тексти до фотоальбому підготувала Інга Хоржевська. У роботі допоміг фактографічний масив, зібраний фахівцями Центральної міської бібліотеки ім. М.Л. Кропивницького в межах інформаційного проєкту «Хроніки війни. Миколаїв». Бібліотекарі здійснювали щоденний моніторинг доступних відкритих інтернет-джерел та фіксували все, що відбувалося тоді в місті.

«Світлини зібрані не за датами чи за важливістю подій. На сторінках фотоальбому – живі, непідробні почуття, емоції, враження від страшної реальності війни… Книга не зроблена на замовлення. Це наш авторський продукт», – зауважила пані Інга.

Окрім фотографій альбом містить календар, з якого можна дізнатися, що саме певного дня сталося в Миколаєві з 24 лютого по 31 грудня 2022 року, які заходи вживали військово-цивільна адміністрація, міська влада, комунальні служби, як працювали магазини, громадський транспорт, медичні установи, чим займалися волонтерські центри тощо.

Робота над виданням тривала близько 10 місяців. У альбомі 180 сторінок, а перший тираж – 250 екземплярів.

Під час заходу в бібліотечній актовій залі відчувався величезний дух єднання, адже в кожного з присутніх була своя, жива історія, що незагоєною раною болить. У зустрічі взяли участь представники органів місцевого самоврядування, комунальних і рятувальних служб, поліції, а також підприємств, закладів охорони здоров’я, освіти і культури, що постраждали внаслідок російської агресії. Тут не було зайвих. З величезною увагою присутні вдивлялися в світлини на екрані, де наче застигли кадри з життя кожного. Автори ділилися спогадами про бажання зафільмувати, як мінялося обличчя рідного міста у ті буремні дні. І свідомість знову вкотре аналізувала, що з нами всіма зробила ця клята війна.

Емоційною окрасою спілкування став музичний номер від Дмитра Скороходова, співавтора альбому, хедлайнера клубу «Рок-Хата», команда якого у перший рік війни здобула Почесне звання «Зірка культури міста Миколаїв». З самого початку повномасштабного вторгнення «Рок-Хата» на чолі з Віктором Жевнером працювала в бомбосховищі, на тривалий час перетворившись чи не на єдине місце в Миколаєві, де наживо відбувалися концерти. Під час заходу за активну життєву позицію, вагомі творчі досягнення, організацію благодійних концертів під час дії воєнного стану, за самовідданість і професіоналізм у висвітленні та фотофіксації сьогодення Миколаєва Дмитро Скороходов був нагороджений Почесною грамотою від управління з питань культури та охорони культурної спадщини ММР.

Фінальний акорд презентації зробили учасники рок-гурту «Крила», керівники Олександр Плюснін та Олег Дайнеко. Музиканти запросили всіх присутніх заспівати пісню «Ой у лузі червона калина», яка, по суті, під час війни стала для українців другим гімном. До речі, «Крила» заслужено отримали звання «Зірка культури міста Миколаїв» у 2023 році. З початку повномасштабного вторгнення хлопці продовжили працювати і давати благодійні концерти як на підтримку ЗСУ, так і для містян, які залишились у незламному місті-Герої.

Усі охочі переглянути фотоальбом «Хроніки Миколаєва – 2022» можуть це зробити у центральних бібліотеках, що знаходяться у Миколаєві. Видання поповнило бібліотечні фонди як подарунок від авторської групи.

Історія створюється нашими сучасниками. Нехай усі подробиці, так ретельно зібрані очевидцями цих буремних воєнних подій, стануть свідченнями для нащадків. Щоб ніколи не повторилося! Щоб пам’ятали, якою ціною здобутий такий бажаний мир у рідному місті та країні.