1 липня в Україні відзначається День архітектури. Ми живемо в країні, де люди пишаються багатою культурною спадщиною та захоплюючими архітектурними шедеврами. Лише у Миколаєві 139 будівель мають статус пам’ятки культурної спадщини місцевого чи національного значення. 128 з них занесені до Державного реєстру нерухомих пам’яток України.
Наше місто виділяється яскравою мозаїкою одразу кількох архітектурних стилів. Дивовижна еклектика робить його особливо привабливим для поціновувачів зодчества. Серед історичних пам’яток архітектурного Миколаєва нагадаємо про найбільш яскраві.
Класицизм, відомий своїми гармонійними пропорціями та витонченими деталями, представлений у Миколаєві в багатьох будівлях. Одна з них ‒ Старофлотські казарми, фасад яких оформлений у стилі доби класицизму: з великими колонами, барельєфами та чіткими лініями.
Псевдоготику уособлює Римо-католицький костел ‒ справжня окраса міста. Високі стрімкі вежі, вітражі та зламані арки ‒ лише деякі з елементів, що роблять цю споруду практично унікальною для Миколаєва.
Один із найвидатніших прикладів неокласицизму у Миколаєві ‒ Будинок комерційного чоловічого училища. Розташований у центрі міста, він вражає своєю грандіозністю та елегантністю. Тут втілено класичні архітектурні принципи у високих колонах та розкішній фасадній оздобі.
Найбільш відомим прикладом романтичного модерну у Миколаєві є Трамвайна підстанція. Вона вирізняється з поміж інших своєю гармонійною симетрією та округлими лініями. Це не просто практична споруда, а справжній шедевр архітектури.
Один із найчарівніших періодів в історії архітектури ‒ Ренесанс ‒ знайшов своє відображення у Миколаєві у вигляді Громадської бібліотеки. Історична будівля привертає увагу своєю грандіозністю та витонченими деталями.
Водолікарня доктора Кенігсберга є прикладом будівлі, в якій поєднано елементи мавританського стилю з іншими архітектурними впливами. Цей стиль відзначається використанням мотивів зі східних країн, зокрема Мавританії, Марокко та Іспанії. Будівля має незвичайну форму та декоративне оздоблення. Вона цікава своїми витонченими геометричними лініями, багатими орнаментами та розписами, що надають їй екзотичного шарму.
Ще одна з відомих споруд нашого міста ‒ Шуховська вежа‒ водонапірна башта, виконана за проєктом інженера Володимира Шухова і вперше в світі встановлена та використана в системі міського водопостачання. Ця унікальна гіперболоїдна конструкція була споруджена у 1906-1907 роках завдяки підтримці впливового підприємця та промислового магната Іоакима Каннегісера. Водонапірна башта прославилася своєю незвичайною формою та інженерним розрахунком. Споруда пережила чимало випробувань, зокрема, була підірвана нацистськими окупантами у 1944 році, але була успішно відновлена після визволення Миколаєва. Зараз башта вважається об’єктом культурної спадщини місцевого значення, який має статус пам’ятки історії.
На жаль, внаслідок повномасштабної війни 24 пам’ятки культурної спадщини Миколаєва зазнали руйнувань різного ступеня. Проте місто живе й впевнено наближає жаданий час Перемоги, коли все спаплюжене війною відбудується, підніметься з руїн та зробить привабливішим наше славне Місто-Герой! Так і буде! Разом ‒ до Перемоги!
Зі святом!