У рамках XII+I Відкритого театрального фестивалю «Homo Ludens», що триває у Миколаєві з 1 по 8 жовтня, у Центральній міській бібліотеці ім. М.Л. Кропивницького протягом всього тижня функціонує літературна сцена.
2 жовтня, зокрема, відбулась презентація наукових видань і драматургічних антологій Національного центру театрального мистецтва імені Леся Курбаса за участі Олександри Кравченко, наукової співробітниці центру й режисерки київського театру «Veritas».
Пані Олександра презентувала напрацювання Національного центру театрального мистецтва імені Леся Курбаса за 2022 рік. «Курбасівські читання» – одне з основних щорічних наукових видань закладу, що займається сучасним театрознавством. У книзі містяться актуальні статті театрознавців, журналістів, студентів і наукових співробітників. Олександра Кравченко під час зустрічі зазначила, що «Курбасівські читання. Курбас. Війна. Ідентичність» 2022 року особливо важливий.
«Бо війна, як нам відомо, розпочалася не у 2022 році. Це війна, що триває десятиліттями. Але з початком повномасштабного вторгнення по всій Україні почали активно говорити про відмову від колоніального спадку. Звісно, цей процес почався у 2014 році, але зараз він значно яскравіший та потужніший. Відмова від колоніальності стала для нас важливою темою. І це дуже важливо. Ми починаємо ще глибше говорити про свою ідентичність і шукати те, що у нас було відібрано й втрачено», – зауважила Олександра Кравченко.
Цей випуск «Курбасівських читань» присвячено 135-річчю від дня народження Леся Курбаса. У виданні також робиться акцент на внесок у розвиток всесвітнього мистецтва представників української культури, які наразі перебувають за кордоном. Зокрема, у статті Неди Нежданої описані подорожі українських драматургів, їх творчі зустрічі в різних країнах. Цей вісник є безкоштовним.
Друга книга, презентована Олександрою Кравченко, – збірка комічних п`єс «Ажіотаж», що мала вийти 25 лютого 2022 року. За очевидних обставин тоді це не вдалося зробити. Задача книжки, наголошує авторка, зібрати сучасні комедії різних жанрів. Там є фентезі, історична комедія, містика й соціально-побутова комедія.
І найважливіша книжка, що вийшла торік у Національному центрі театрального мистецтва ім. Леся Курбаса, – це третя частина зібрання актуальної сучасної драми «Неназвана війна». Перша мала назву «Майдан: до і після», наступна «Лабіринт із криги та вогню».
«…Усі три антології треба сприймати комплексно. Оскільки вони розповідають сконцентровано про ті події, які передували 2014 року і до сьогоднішнього дня»,- говорить режисерка.
Фестивальна програма «Homo Ludens»-2023 триває. Вже 3 жовтня, о 14:00, на літературній сцені у Центральній міській бібліотеці імені М.Л. Кропивницького гості фестивалю поспілкуються з генеральним продюсером Національного фестивалю театрів «Молоко» в Одесі, Миколаєві, Херсоні, експертом Українського культурного фонду, актором і волонтером Михайлом Журавлем. У виконанні автора продемонстується стенд-ап комедія, присвячена українським письменникам на війні, «Тихо начитаний».
Приємного спілкування!
![](https://cultura.mkrada.gov.ua/wp-content/uploads/2023/10/386202024_2377215289116370_5879860568954121115_n-1-450x675.jpg)
![](https://cultura.mkrada.gov.ua/wp-content/uploads/2023/10/386202149_2377214379116461_3186697074335814432_n-1-450x300.jpg)
![](https://cultura.mkrada.gov.ua/wp-content/uploads/2023/10/386235739_2377214189116480_2686431340851566143_n-1-450x300.jpg)
![](https://cultura.mkrada.gov.ua/wp-content/uploads/2023/10/386261484_2377215419116357_4048587843612769477_n-450x675.jpg)