14 грудня Центральна міська бібліотека ім. М.Л.Кропивницького запросила поціновувачів театрального мистецтва на презентацію книги «Николай Троянов. Пересказанная жизнь». «2021-й у Миколаєві був оголошений Роком Миколи Троянова. І ми раді, що змогли таким чином долучитися до цього проєкту. Також радіємо з того, що першими презентуємо широкому загалу книгу, ідея написання якої народилася далеко за межами Миколаєва й України. Це й не дивно. Адже постать Миколи Троянова заслуговує на увагу театрознавців всього світу. Я особисто мала змогу спілкуватися з Миколою Олексійовичем, бачила його вистави. Це колосальна можливість торкнутися неймовірного досвіду. Знаєте, бувають люди, які світяться. Таким був Микола Олексійович Троянов», – зазначила директорка Центральної міської бібліотеки імені М.Л. Кропивницького, заслужена журналістка України Інга Хоржевська.
Книга, створена до ювілею Миколи Олексійовича Троянова, вийшла друком наприкінці листопада. Її авторка й упорядниця – театрознавиця, театральна оглядачка Олена Жатько. «Я з Миколою Олексійовичем була знайома. Щоправда не так довго, як більшість його учнів. Познайомилися ми наприкінці 2012-го року. Ймовірно, я найменше право маю називатися його ученицею, бо не була задіяна у його виставах. Але мені дуже поталанило бути присутньою на декількох зустрічах Миколи Олексійовича з акторами-аматорами. Втім нас пов`язувало дещо інше. Про це я намагалася написати в книзі. Звичайно це – література, театр. Той світ високого, дійсно ідеального мистецтва, який для мене відкрив Микола Олексійович. Мені здається, що краще за нього цього ніхто б не зробив. Тому, коли прийшов 2021-й рік і разом із ним ювілей, сторіччя Миколи Олексійовича, стало очевидним, що вкрай необхідно підготувати щось суттєве аби зберегти пам`ять про цю унікальну людину. Книга в житті Майстра – особлива категорія. Він їх порівнював з людьми, ставився до них з такою ж повагою. Ось так і народилася ідея написання книги»,- розповіла Олена Жатько. Робота над виданням тривала протягом поточного року. Розпочався процес із лютого, коли у Санкт-Петербурзі пані Олена зустрілася із Сергієм Рускіним, учнем Миколи Троянова, який сьогодні є провідним актором Санкт-Петербурзького академічного театру комедії ім. Миколи Акімова. Навесні Олена Жатько побувала з творчою експедицією на Батьківщині майстра – у Грузії. Згодом був цілий період спілкування з учнями. Повністю робота завершилась у вересні-жовтні. «Така особистість, як Микола Троянов, потребує систематичного вивчення. Тому що аматорське мистецтво, аматорський театр на Миколаївщині та на Півдні України – одне з важливих явищ. Микола Олексійович створив Народний театр у місті у 60-ті роки. Такий пласт для вивчення неможливо реалізувати однією книгою. Тому я сподіваюся, що ця книга стане першою, але далеко не останньою», – поділилася сподіваннями авторка. У книзі докладно описано про роботу заслуженого артиста Грузинської РСР у Миколаєві з переліком виконаних ним ролей. Вивченням творчого доробку Миколи Троянова у російській драмі Миколаєва займалася Марина Васильєва, актриса та історик театру.
Протягом вечора у атмосфері дружнього спілкування лунали теплі спогади про Наставника від його учнів. Своїми думками про роль особистості Миколи Троянова для культури Миколаєва поділилися ініціатор Року пам’яті Миколи Троянова в Миколаєві, актор і режисер Віктор Смірнов, а також актриса Марина Васильєва. Наприкінці зустрічі до уваги гостей був запропонований уривок із вистави за твором Миколи Троянова «Шутка Вольтера» від акторів Аматорського театру М.О. Троянова. Режисерка – Тетяна Герман, учениця й продовжувачка творчих ідей свого талановитого Наставника.
Микола Олексійович Троянов – приклад служіння Театру, улюбленій справі життя. Його творчий доробок дорогоцінним скарбом залишився у спадок нащадкам!