10 грудня у Центральній міській бібліотеці для дітей імені Ш.Кобера і В.Хоменка відбувся унікальний захід – презентація книги «Райдуга казкових гам» від переможців літературного конкурсу «На казкових вітрилах». Усе почалося навесні 2021-го року, коли авторка ідеї проєкту, миколаївська письменниця Інеса Завялова, запропонувала користувачам дитячих бібліотек міста Миколаєва, учням 3-7 класів від 9-13 років, написати власну казку. Ініціаторка конкурсу зізналася, що ідею їй запропонували самі юні читачі. Під час спілкування з казкаркою діти цікавились: «Як створити казкову історію самим?» Тож, конкурсним перегонам передували заняття з «казкарства» у гуртку «Юні казкарі», участь у яких взяли відвідувачі Центральної міської бібліотеки для дітей ім. Ш. Кобера і В. Хоменка та бібліотеки для дітей № 6. Саме там найдопитливіші пізнавали закони написання казок . Результатом творчого процесу стали 35 конкурсних робіт. Цікавим фактом є те, що участь у заході взяли не лише миколаївські юні письменники, а й хлопці та дівчата з Донецької області та міста Кропивницький. Інеса Завялова зазначає, що відтепер вона точно знає, що цікавить юне покоління чарівників: мандрівки, фантастичні пригоди та чудернацькі перевтілення. Урочисте нагородження переможців відбулося 1 червня 2021-го року. До конкурсу потрапило 35 робіт – найкращі авторські літературні казки різних жанрів, серед яких було визначено переможців. Отже, сходинки п’єдесталу пошани Дитячого літературного конкурсу «На казкових вітрилах» розподілилися наступним чином:
1 місце – Анастасія Лейфура «Хитрий вогник», «Як Вітерець Струму допомагав» (4-Альфа клас, ММК ім. Чайки, м. Миколаїв);
2 місце – Марія Онощенко «На вулиці Казковій» (7-А клас, ЗОШ №6, м. Миколаїв);
3 місце – Єва Почивалова «Таємнича знахідка – Загублене місто» (4-В клас, ЗОШ №39, м. Миколаїв);
Анастасія Коссе «Солодка вдячність» (4-Б клас, ЗОШ №57, м.Миколаїв).
Після конкурсу організатори вирішили створити дитячу книгу оригінальних авторських літературних казок, написаних школярами. До збірки увійшли казки, авторами яких стали переможці Дитячого літературного конкурсу «На казкових вітрилах». І ось, нарешті, презентація! Формат заходу вперше передбачав участь дітей, письменниці та бібліотекарів. На зустрічі були присутні учні Миколаївської ЗОШ №6 та Муніципального колегіуму імені ім. В. Д. Чайки.
Цей проєкт, реалізований за кошти «Громадського бюджету», відбувся за сприяння управління з питань культури та охорони культурної спадщини Миколаївської міської ради, за тісним співробітництвом працівників Центральної міської бібліотеки для дітей ім. Ш. Кобера і В. Хоменка, бібліотеки для дітей №6 та авторки ідеї «На казкових вітрилах» Інеси Завялової.
Сама пані Інеса зазначає: «Унікальність проєкту полягає в тому, що подібного не було ні в Миколаєві, ні в Україні! Ніхто ще не проводив дитячий конкурс, фіналом якого є випуск дитячої книги».
На презентації присутні познайомилися з авторами збірки, привітали переможців, зачитували уривки з їхніх творів, дивилися святкову програму. Героям свята танцювальний номер «Йди за мрією» подарувала учасниця хореографічної студії «Пірует» Миколаївського міського Будинку вчителя (керівник студії Марина Чумак), а композицію «Марш олов’яних солдатиків» продемонстрували учасники колективу спортивної хореографії «Аzure» Будинку дитячої та юнацької творчості Заводського району (керівник Віра Ласейчук).
Інеса Завялова розповіла про цікаву історію створення-народження книги, її оформлення. До речі, діти вступили також і у ролі ілюстраторів. Редактори та коректори не втручалися в сюжетну канву та стилістику дитячих робіт, максимально зберегли форму та зміст казок, вносилися правки тільки в орфографії, синтаксису та пунктуації. Письменниця зазначила, що діти фантазують нестандартно, кожна казка по-своєму гарно створена, має право бути найкращою. У них є таємниці, дива, чудеса та мрії, які згодом стають реаліями наших днів – про це стверджують самі школярі.
Книга «Райдуга казкових гам» побачила світ у Видавництві Швець В. М., 100 примірників, а також офіційно внесена до реєстру книжкового фонду.
Надалі проєкт має продовжитись і, як зазначила директорка Центральної міської бібліотеки для дітей імені Ш.Кобера та В.Хоменка Таїсія Белібова, у задумі – зібрати кращі твори вже сімейної творчості.
Вітаємо всіх учасників з таким вагомим досягненням! Нехай дитяча творчість втілюється в найкращих проєктах, які будуть мати вдалу реалізацію!