У 1994 році біля головного входу до старого громадського кладовища (Миколаївського некрополя), зі сторони Херсонського шосе, Обласним історико – просвітницьким товариством «Меморіал» було встановлено меморіальну дошку в пам’ять жертв політичних репресій.
Текст, викарбуваний на дошці, говорив: : «На цьому кладовищі у 30-х роках таємно поховані безневинні жертви більшовицького режиму. Вічна пам’ять!».
Місце розміщення меморіальної дошки було вибрано не випадково: саме тут на старому кладовищі (Миколаївському некрополі) знаходився сектор НКВД, де ховали розстріляних. Це підтвердилося не тільки архівними матеріалами, а й польовими дослідженнями, які провели у квітні 2006 року спеціальні державні підприємства «Меморіали України» за участю начальника відділу охорони культурної спадщини Бондаренко І.А. та члена робочої групи Миколаївської обласної міжвідомчої комісії Березного С.М. .
23 жовтня 2010 року відбулось урочисте відкриття меморіальної дошки з чорного лабрадориту вже з оновленим надписом. У 2013-2014 роках поряд з цією дошкою Громадською експертною радою «Захист прав людини» було встановлено ще дві плити з прізвищами 300 осіб із загиблих 8000 жертв політичних репресій.
У 2015 році усі три дошки, встановлені громадськими організаціями, були розбиті невідомими особами. Після чого відділом охорони культурної спадщини було проведено декілька консультацій з представниками ряду громадських організацій і Обласного центру пошукових досліджень та редакційно-видавничої діяльності Миколаївської ОДА щодо можливості відновлення меморіальної дошки.
Так як з часу руйнування дошок жодна з громадських організацій не виявила бажання взяти на себе їх відновлення, а до міського голови неодноразово надходили вимоги щодо їх відновлення, у бюджеті 2019 року управлінням з питань культури та охорони культурної спадщини були передбачені кошти на її виготовлення.
У травні цього року на засіданні консультативної ради з питань охорони культурної спадщини при управлінні з питань культури, національностей та релігій Миколаївської ОДА за зверненням відділу охорони культурної спадщини було розглянуто питання щодо доцільності відновлення меморіальної дошки та змісту її тексту.
За результатами – управління надало позитивний висновок щодо доцільності відновлення тільки меморіальної дошки з узагальненим текстом: «Тисячі мешканців Миколаївщини без вини були відправлені у 20-40-х роках ХХ століття у тюрми, табори і спецпоселення ГУЛАГу. Не всі повернулися живими додому. Поховання безвинних жертв більшовицького режиму є і на цьому кладовищі. Вшануймо пам’ять жертв масових політичних репресій».
Наразі тривають роботи в напрямку реалізації задуманого. А саме: станом на 20 серпня 2019 року отримано висновок управління культури, національностей та релігій Миколаївської ОДА щодо доцільності відновлення тільки дошки із загальним текстом; підготовлено проект рішення виконавчого комітету «Про вшанування пам’яті жертв політичних репресій»; проведено роботу з розробки ескізу меморіальної дошки.
Окрім цього, закінчується робота з оформлення договору на виготовлення та встановлення меморіальної дошки (виконавець – ТОВ «Приватбуд», кер. Коренда О.). Орієнтовна вартість робіт – 50,0 тис. грн..
Завершення робіт заплановано до 10 жовтня цього року.