На вулиці Адміральській ріг вулиці Соборної військовим губернатором, головним командиром Чорноморського флоту і портів Миколою Аркасом був споруджений будинок. В 40-і роки ХХ сторіччя він був зруйнований, а леви, які стояли біля його входу, отримали «нову прописку» – Каштановий сквер. На сьогодні, саме місце, де знаходився будинок родини Аркасів, включено до державного переліку пам’яток історії місцевого значення. Такий же статус мають леви в Каштановому сквері та будинок №13 на вулиці Нікольській, в якому народився Микола Миколайович Аркас.
Враховуючи важливу роль в історії міста та держави членів родини Аркасів, а особливо історика, етнографа та композитора Миколи Аркаса-молодшого, за ініціативи відновленої миколаївської організації «Просвіта» та Миколаївського відділення Фонду культури 27 жовтня 1992 року на місці цього будинку був встановлений пам’ятний знак. Автором цього знаку став миколаївський скульптор Василь Федорук. На пам’ятному знаку, який виготовлений з листової міді,було зазначено: «На цьому місці стояв будинок, у якому жив і працював Микола Миколайович Аркас (1853-1909) – український композитор, історик, просвітитель, автор «Історії України-Русі», опери «Катерина», засновник Миколаївської «Просвіти», а також розміщений барельєф Миколи Аркаса та нотний стан.
Після ряду крадіжок кольорового металу, з якого виготовлений пам’ятний знак, протокольним дорученням апаратної наради від 14.08.2001 № 30 було дане завдання за 20 днів відновити пам’ятний знак.
Значною перепоною на цьому шляху стало те, що автор пам’ятного знаку, на той час вже декілька років жив у США, а у комбінаті, який виготовляв знак, не збереглось жодних його креслень, матриць тощо. Крім того, жоден з фахівців, які могли б відновити знак в первісному матеріалі, не погодився на такі стислі терміни.
Тому, було вирішено: виготовити тимчасові барельєф і нотний стан та розглянути у подальшому питання встановлення пам’ятника Аркасу з граніту або мармуру.
Але, після встановлення елементів, втрачених внаслідок крадіжок, у подальшому і громадськістю, і владою порушувалось питання постійного ремонту цих елементів, виконаних з недовговічних матеріалів, а не питання спорудження пам’ятника М.М. Аркасу.
За 17 років брак коштів не дав змогу реалізувати цей задум за кошти міського бюджету, а добра традиція колишніх століть – споруджувати пам’ятники видатним особам за благодійні кошти городян чи організацій, обійшла пам’ять Миколи Миколайовича стороною.
В 2018 році, з огляду на значне погіршення технічного стану барельєфу та враховуючі, що вже неодноразово проводився його ремонт, вивчалися різні пропозиції щодо проведення ремонтних робіт. На початок липня були визначені найбільш сприятливі з цих пропозицій. Після визначення виконавця до управління культури, національностей та релігій Миколаївської облдержадміністрації направлено листа для отримання дозволу на виконання робіт. За наявності цього дозволу роботи по ремонту пам’ятного знаку будуть розпочаті.