Меморіальний комплекс на честь 68-ми десантників-ольшанців

Меморіальний комплекс на честь 68-ми десантників-ольшанців
В центрі Миколаєва, між вулицями  СоборноюНабережною  і  Адміральською знаходиться меморіально-парковий комплекс – сквер імені 68-ми десантників.  Названий він так на честь учасників десанту морських піхотинців під командуванням старшого лейтенанта Костянтина Федоровича  Ольшанського, який висадився в морському порту Миколаєва  в ніч з 25-го на 26 березня 1944 року і вів кровопролитні, виснажливі бої цілих дві доби — аж до визволення міста. Десант мав з тилу завдати удару по гітлерівській обороні, відтягнути на себе частину ворожих сил і тим самим допомогти наступаючим військам прискорити звільнення міста. Не зважаючи на величезні втрати, воїни з честю виконали бойове завдання, відбивши 18 атак, знищивши більше 700 ворожих солдат і офіцерів. За попередніми даними, коли 28 березня 1944 року війська 3-го Українського фронту увійшли до Миколаєва – на місці бою десанту було знайдено лише 12 поранених, обгорілих бійців, всі інші – 56 воїнів – загинули. Серед них був і командир загону, старший лейтенант Костянтин Ольшанський.
Загиблі десантники були поховані 3 квітня 1944 в центрі Миколаєва, у сквері на східній стороні Соборної площі. За героїзм і відвагу всім учасникам десанту було присвоєно звання Героя Радянського Союзу, більшій частині з яких – посмертно.

 

У 1946 році на місці поховання з бетону було споруджено пам’ятник, і розбито сквер, що отримав ім’я Десантників. Авторами тодішнього варіанту меморіалу стали – скульптор О.М.Ізмалков та архітектори І.І.Пейсахіс і О.К.Марочинський.
Реконструкцію скверу до 30-річчя визволення Миколаєва від фашистських загарбників доручили подружжю архітекторів Ользі і Вадиму Поповим. Відтоді, згідно з їх проектом головними складовими комплексу стали меморіальна площа з груповим бронзовим пам’ятником, Вічним вогнем та військовим кладовищем, де поховані загиблі герої-десантники. Композиція пам’ятника являє собою скульптуру з 7-ми фігур: бойового командира, який має портретну схожість з Костянтином Ольшанським, 3-х матросів, 2-х саперів і рибалки-провідника. Авторами вона задумана як динамічна, адже передає фрагмент бою десантників. Скульптуру встановлено на гранітний постамент, на лицьовому боці якого розміщено бронзову меморіальну дошку з текстом.
Реконструйований меморіально-парковий комплекс було урочисто відкрито 27 березня 1974 року.
Сьогодні сквер імені 68-ми десантників є по-справжньому знаковим і пам’ятним місцем для миколаївців усіх поколінь. 

Дякуємо О.Сайковському за надане фото