Меморіальна дошка народному художнику України Ряснянському Михайлу Олексійовичу (1926 – 2003)

Меморіальна дошка народному художнику України Ряснянському Михайлу Олексійовичу (1926 – 2003)
Український живописець і графік, народний художник України Ряснянський Михайло Олексійович народився 17 травня 1926 року в сім’ї таганрозького столяра (Ростовська область, Росія).
У 1943 році Михайло, додавши до своїх сімнадцяти ще один рік, прийшов добровольцем до військкомату. З вересня 1943 до квітня 1944 року брав участь у бойових діях у званні рядового 305-го стрілецького полку 108-ї гвардійської стрілецької дивізії. Після важкого поранення 7 місяців боєць перебував у шпиталі, після чого був звільнений в запас у зв’язку з важкою травмою.
Творчі здібності та любов до малювання у Михайла проявились ще в дитинстві. У 1947 році він закінчив Ростовське художнє училище, а в 1956 році – із відзнакою, факультет живопису Київського Художнього Інституту.
М. Ряснянський – графік, майстер станкового живопису, автор жанрових робіт, картин на історичну тематику, майстер пейзажу та портрету. Його манера письма відзначалась академічністю і тяжінням до створення образів людей – символів епохи. Він був улюбленим учнем Тетяни Яблонської та Сергія Григор’єва, чиї прізвища та рекомендації говорять про талант митця гучніше, ніж будь-які критики.
З 1948 року художник брав участь у республіканських, всесоюзних, зарубіжних виставках. В 1957 році був прийнятий до Спілки художників СРСР.
Викладав у Кишинівському художньому училищі та Київському художньому інституті, а в 1970 році переїхав до міста Миколаїв.
Разом з Миколою Бережним Михайло Ряснянський стояв у самих витоків становлення Миколаївської обласної організації Національної спілки художників України, де і закладались основи своєрідної художньої аури Миколаєва.
З того часу і до останніх днів життя Будинок художників став для митця рідною домівкою та творчою майстернею.
Зважаючи на бойову героїчну юність, не дивно, що військова тематика була однією з головних у творчості Михайла Ряснянського. Мистецьким подвигом художника вважається створення цілої галереї живописних портретів воїнів – фронтовиків 108-ї гвардійської дивізії, які звільняли місто Миколаїв. Портретна галерея передана в дар Миколаївській гімназії №2 .
Роботи майстра представлені в Національному художньому музеї України, Миколаївському обласному художньому музеї ім. В.В. Верещагіна, в інших музейних та приватних колекціях в Україні та за її межами.
У 1976 році М. Ряснянський, першим з миколаївських художників, був удостоєний звання «Заслужений художник УРСР», а у 2001 рокуці він став народним художником України.
Ряснянський – творець двох шкіл живопису: у Кишиневі й у Миколаєві. Протягом десяти років активної роботи в Кишиневі, куди Ряснянський був направлений по закінченні навчання в 1957 році, він заснував не тільки художню школу, а й факультет в університеті. У Миколаєві він уперше в країні створив на той час такий прецедент, коли видавався документ про закінчення курсу навчання при творчій майстерні художника. М. Ряснянський виховав понад сто учнів, серед них – відомі митці.
Крім активної творчої діяльності художник вів велику громадську роботу: був членом правління Миколаївської обласної організації Спілки художників України, головою художньої ради, членом правління міськкому ветеранів війни і праці, президентом обласного спортклубу «Ринг», членом правління товариства «Меморіал».
Михайло Олексійович нагороджений орденом Вітчизняної війни II ступеня, медалями: «За відвагу», «За перемогу над Німеччиною», «Ветеран праці», ювілейними медалями, Почесною грамотою ЦК Комсомолу МРСР (1957), Почесною грамотою Президії Верховної Ради УРСР (1986).
У Центральному державному архіві музею літератури та мистецтв ще за життя Михайла Олексійовича був створений його особистий фонд 1307, опис 1, інвентарний № 3184, до якого художник передав свої матеріали (виступи, роздуми, мемуари тощо).
В своїх спогадах Михайло Олексійович писав: «Десь п’ять років тому дістали мене болячки. Знову ходжу з палкою, знову болить серце. Але працюю ще більше. Часу залишилось мало». Через два роки, у 2003, художника не стало. Похований Михайло Ряснянський в м. Миколаєві.
07.09.2018 відбулось урочисте відкриття меморіальної дошки на честь народного художника України Михайла Олексійовича Ряснянського.
Автором меморіальної дошки, що була виготовлена та встановлена на фасаді Будинку художника за адресою: проспект Центральний, 96 згідно із рішенням виконавчого комітету Миколаївської міської ради від 13.07.2018 № 643, є син художника В’ячеслав Ряснянський.