Меморіальна дошка народному художнику України Бережному Миколі Федоровичу (1938-2015)

Меморіальна дошка народному художнику України Бережному Миколі Федоровичу (1938-2015)
Микола Федорович Бережний народився 24 липня 1938 року в селі Матвєєв, Краснодарського краю, Росія. Творча діяльність митця почалась ще під час його навчання в Краснодарському художньо-педагогічному училищі. Тоді ж відбулась і його перша виставка (1955).
До Миколаєва Бережний переїздить у 1971 році, вже будучи членом Національної спілки художників України.
Матеріалом для відтворення вражень художника служили акварель, пастель, олія. Микола Бережний – автор індустріальних пейзажів Миколаївщини 70-80-х років ХХ ст. Крім промислових пейзажів аквареліст увіковічнив велич таврійських просторів, мозаїчність прибузьких та кримських краєвидів, тихе буття міських вулиць. Протягом багатьох років створювалися серії: «Тихі води», «Бузькі мотиви», «Корабельний край», «Грушівка». Численний цикл акварелей було створено митцем в різноманітних куточках нашої країни і країн СНД. Основними темами останніх років його життя стали пейзажі Побужжя, Криму, Чорного моря.
Бережний М.Ф. є родоначальником такого явища в Україні, як живописно-графічні пленери та творчі групи, а також засновником (1994) і багаторічним членом Всеукраїнського симпозіуму «Спокуса». Він брав участь у творчих поїздках до Югославії, Німеччини, Малі, був постійним учасником відомих міжнародних і всеукраїнських живописних симпозіумів.
Роботи художника знаходяться в багатьох українських та закордонних музеях і галереях.
Талант митця був оцінений ще за його життя на найвищих рівнях. У 1976 році йому присвоєно звання заслуженого діяча мистецтв України, а у 2008 році – народного художника України.
Серед нагород художника є також медаль за «Трудову доблесть» (1981), Почесна грамота Президії Верховної Ради України (1985), орден «Знак пошани» (1986), медаль Міністерства культури і освіти «За досягнення в розвитку культури і мистецтва» (2003), золота медаль Академії мистецтв України (2011). Він був лауреатом премії імені В. Вернадського (2005) та премії героя України Т.Яблонської (2011), стипендіатом Фонду інтелектуальної співпраці «Україна XXI століття» (2005).
Бережний М.Ф. був не тільки відомим художником, а й діячем, який багато зробив для розвитку образотворчого мистецтва на Миколаївщині, працюючи на посаді голови Миколаївської обласної організації Національної спілки художників України у період 1972-1991 років. Він обирався членом правління президії, секретарем Спілки художників України, а також членом правління Спілки художників СРСР.
Микола Федорович Бережний пішов з життя після важкої хвороби 24 березня 2015 року. Похований в м. Миколаєві.
07 вересня 2018 року на честь народного художника України Миколи Федоровича Бережного було урочисто відкрито меморіальну дошку, розміщену на стіні Будинку художника по проспекту Центральний, 96.
Автором меморіальної дошки, встановленої на виконання рішення виконавчого комітету Миколаївської міської ради від 13.07.2018 № 644, є син Миколи Федоровича – Дмитро Бережний.