Вайншток Роман Якович народився 20 березня 1932 року в місті Миколаєві, в сім’ї залізничника. Під час німецько-радянської війни був у евакуації. Протягом 1958 – 1960 років навчався в Ленінградському інституті живопису, скульптури та архітектури імені Іллі Рєпіна. Навчання не завершив через брак коштів.
Роман Якович був всебічно обдарованою людиною: крім живопису писав вірші, захоплювався музикою, різьбленням по дереву, виготовленням скульптурних композицій. Внутрішня свобода і щедра душа підштовхнули митця до несподіваного кроку – створення студії образотворчого мистецтва для дітей і дорослих. Він керував нею понад 30 років.
Роман Вайншток працював у галузях станкового живопису (створював жанрові композиції, натюрморти, пейзажі, портрети), графіки (широко представив композиції за мотивами староєврейської історії), скульптури (дерев’яні скульптури та рельєфи). Працював олією, темперою, аквареллю, тушшю.
Митець використовував мотиви міфів і легенд, біблійні та фантастичні сюжети, героїчний епос Стародавнього Сходу.
Серед робіт:
- портрети Л. Євдокименкової (1978), О. Шеїна (1986);
- «Краєвид із соняшниками та будинками» (1970);
- «Весна. Квітучі дерева» (1972);
- «Портрет Олі Бірман» (1980-ті)[1];
- «20 століття. Реакція у дії» (1988).
Художник створив серію портретів сучасників, образів східного типу. 119 робіт Майстра зберігаються в Миколаївському художньому музеї; багато полотен прикрашають приватні колекції в Україні й за кордоном.
6 червня 2010 року, у межах святкування 20-річчя Миколаївського товариства єврейської культури, на будинку за адресою: вул. Аркасівська, 66-А, відбулося відкриття меморіальної дошки Вайнштоку Роману Яковичу. Проєкт реалізовано за рахунок благодійних внесків, у створенні дошки брав участь заслужений художник України Юрій Макушин.