Меморіальна дошка художнику та педагогу Вайнштоку Роману Яковичу (1932-1988)

Меморіальна дошка художнику та педагогу  Вайнштоку Роману Яковичу (1932-1988)

Вайншток Роман Якович народився 20 березня 1932 року в місті Миколаєві, в сім’ї залізничника. Під час німецько-радянської війни був у евакуації. Протягом 1958 – 1960 років навчався в Ленінградському інституті живопису, скульптури та архітектури імені Іллі Рєпіна. Навчання не завершив через брак коштів.

Роман Якович був всебічно обдарованою людиною: крім живопису писав вірші, захоплювався музикою, різьбленням по дереву, виготовленням скульптурних композицій. Внутрішня свобода і щедра душа підштовхнули митця до несподіваного кроку – створення студії образотворчого мистецтва для дітей і дорослих. Він керував нею понад 30 років.

Роман Вайншток працював у галузях станкового живопису (створював жанрові композиціїнатюрмортипейзажіпортрети), графіки (широко представив композиції за мотивами староєврейської історії), скульптури (дерев’яні скульптури та рельєфи). Працював олієютемпероюаквареллютушшю.

Митець використовував мотиви міфів і легенд, біблійні та фантастичні сюжети, героїчний епос Стародавнього Сходу.

Серед робіт:

  • портрети  Л. Євдокименкової (1978), О. Шеїна (1986);
  • «Краєвид із соняшниками та будинками» (1970);
  • «Весна. Квітучі дерева» (1972);
  • «Портрет Олі Бірман» (1980-ті)[1];
  • «20 століття. Реакція у дії» (1988).

Художник створив серію портретів сучасників, образів східного типу. 119 робіт Майстра зберігаються в Миколаївському художньому музеї; багато полотен прикрашають приватні колекції в Україні й за кордоном.

6 червня 2010 року, у межах святкування 20-річчя Миколаївського товариства єврейської культури, на будинку за адресою: вул. Аркасівська, 66, відбулося відкриття меморіальної дошки Вайнштоку Роману Яковичу. Проєкт реалізовано за рахунок благодійних внесків, у створенні дошки брав участь заслужений художник України Юрій Макушин.