У 1880 році Карл Монте, власник найстарішого в Миколаєві готелю «Золотий якір» на розі Адміральської і Різдвяної (сучасна вул. Лягіна), почав будівництво приватного театру. Автором проєкту будівництва став інженер-архітектор Теофіл Брусницький. Всього за рік, поряд з готелем, він звів розкішну еклектичну будівлю.
У січні 1882 р. місцеві газети зарясніли новиною про відкриття театру і незабаром він став центром культурного життя міста. Театр був розрахований на 1310 глядачів.
У 1894 р. Монте продав театр купцеві Якову Шефферу, який незабаром реконструював будівлю і обладнав його за останнім «писком моди». Постійної трупи у театру не було, але Шеффер був успішним антрепренером і регулярно запрошував знаменитостей. На сцені його театру виступали: Шаляпін, Маяковський, Карпенко-Карий, Комісаржевська, Мейєрхольд, Мамонт Дальський і багато інших. А в серпні 1896 р. в театрі відбувся перший в Миколаєві сеанс сінематографа.
Після революції для театру настали складні часи — він міняв назви, всі цінності і декорації нещадно розграбували.У 1926-му театр вдалося відродити, а через дев’ять років тут з’явилася постійна трупа.
Під час Другої Світової війни трупа та устаткування театру були евакуйовані на Урал, а будівля значно вигоріла зсередини та зруйновано її північно-західний кут. Після завершення війни споруду відремонтували, влаштувавши на головному (північному) фасаді традиційний для того часу масивний шестиколонний портик, який дисгармоніював з витонченими рисами будівлі. Тоді ж було змонтовано нову сцену з обертовим кругом, переобладнано закулісну частину та прибудовано третій ярус лож.
До 1994 р театр носив ім’я Чкалова, нині це Миколаївський академічний художній російський драматичний театр, а з недавнього часу ще й Музей театру.