«Я сегодня в любви признаюсь вам…»: миколаївський поет В’ячеслав Качурін святкує 80-річний ювілей

«Я сегодня в любви признаюсь вам…»: миколаївський поет В’ячеслав Качурін святкує 80-річний ювілей

20 січня 2022-го року відомий миколаївський поет і бард В’ячеслав Тимофійович Качурін зустрічає своє 80-річчя.

Поезія – царина, яка напуває живильною водою багатьох спраглих. Так вийшло і в житті ювіляра: його біографією стали книги, а найдрібніші деталі життєвого літопису відбилися у любовній і громадській ліриці, патетиці й ніжних роздумах про вічні цінності буття.

Народжений в родині морського офіцера, у глибинці Росії, у Саратовській області, пан В’ячеслав крізь усе життя проносить любов до моря. Натхненний легендами про моря-океани, він і нині оспівує у своїх поезіях людей, які служать морській справі тут, у милому серцю Миколаєві. Фахову освіту В’ячеслав Качурін здобув у Миколаївському державному педагогічному інституті імені В.Г. Бєлінського, де у 60-ті роки навчався на фізико-математичному факультеті, по закінченню якого вчителював у сільських школах Крима та Миколаївської області. Яскравими сторінками біографії поета є кілька рейсів до Антарктиди, нелегка праця на китобійній флотилії, де навчав молодих моряків і майже десять років був директором вечірньої школи.

Але із молодих літ він захоплювався неповторним візерунком поезії, покладеної на музику. Перші публікації В. Качуріна з’явилися у 1965-му році. «Берег волны» – таку назву мала перша збірка пана В’ячеслава, яка побачила світ у 1974-му році. Автор присвятив її далеким арктичним просторам, де живуть королівські пінгвіни та загартовують характери справжні чоловіки. Своїм наставником у царині поезії В’ячеслав Тимофійович вважає Еміля Январьова.

В’ячеслав Качурін є членом Національної спілки письменників України, а з 2000-го по 2010-й роки очолював Миколаївську обласну організацію Спілки письменників України. Нині у творчому доробку поета – більше 20 збірок, найбільш відомими серед яких є «Открытый океан» (1979), «Дорога за город» (1990), «Волшебные рельсы» (1987) тощо. В’ячеслав Тимофійович залишається вірним морській тематиці і в одній із нових своїх книг – «Океан впадает в небо», що побачила світ у 2014-му році, розійшовшись великим тиражем. Вона увібрала кращі перлини лірики людини, закоханої у життя. У листопаді 2018-го року відбулася презентація іще однієї новинки від поета – збірки «Обстоятельства времени», що стала своєрідним творчим звітом В.Т. Качуріна в жанрі поезії. До книги увійшли перевірені часом твори, написані митцем у різні періоди життя.

В. Качурін також написав низку книг і для дітей: «Там, где полюс недалек» (1978), «Перо альбатроса»(1981), «Учебная тревога»(1984), «Волшебные рельсы» (1987), «Главный праздник» (1988), «Я буду космонавтом» (2005), «На грани яви и мечты» (2009).

Щирою відвертістю у творчості В’ячеслава Тимофійовича є любов до рідного Миколаєва, яку він оспівує у віршах «Дорога домой», «На берегу лимана», «Новый квартал», «Журавли» тощо. Його герої знайомі кожному миколаївцю – це люди, які живуть поруч, на сусідній вулиці чи дворі. Вони прості, на перший погляд непримітні, але відкриті у своїх почуттях, прагненнях і мріях…

Пан В’ячеслав завжди з увагою ставився до талановитих поетів-початківців. Саме тому він тривалий час очолював роботу літературного об’єднання «Стапель» при Чорноморському суднобудівному заводі, а у Миколаївському міському Будинку вчителя й понині працює керівником літературного гуртка. З 60-х років митець активно виступав із авторськими концертами перед студентами, школярами, військовими, на підприємствах і в організаціях. За довгі роки відбулося близько п’яти тисяч таких зустрічей і концертів. Україна, Казахстан і Північний Кавказ, Прибалтика, Урал і Поволжя, Франція та Іспанія, Вірменія – далеко не весь перелік творчих маршрутів поета.

І, звісно, літературна та суспільно-громадська діяльність нашого видатного земляка не залишилася непоміченою. В’ячеслав Тимофійович став лауреатом трьох престижних літературних премій, заснованих на честь трьох Миколаїв – Аркаса, Ушакова та Гумільова. У 2007-му році у номінації «Мистецтво» миколаївці обрали В’ячеслава Качуріна Городянином року, а у 2009-му він разом з композитором Євгеном Долговим випустив аудіодиск із авторськими піснями. 2011-го В’ячеславу Тимофійовичу присвоєно Почесне звання «Заслужений працівник культури України». У 2012-му році, до 70-річного ювілею, поет був удостоєний золотої медалі Спілки письменників України та Почесної відзнаки «За заслуги перед містом», яку вручив йому міський голова Володимир Чайка. У вересні 2012-го року В. Качурін очолив редакцію міжнародного інтернет-журналу «Миколаїв літературний», присвяченого творчості миколаївських літераторів. Публікації сайту привернули увагу читачів майже з 50-ти країн світу.

Сьогодні в числі друзів поета – професори й академіки, адмірали й капітани далекого плавання. Дмитро Кремінь свого часу писав: «…Неймовірно радісно усвідомлювати: життя триває, нові поезії творяться, книги виходять. У наш божевільний, огненний час лише поезія та епіка не дає людям озлобитись до краю. Це мені нагадує дарунок із зони вічної мерзлоти, коли на трасі Байкало-Амурської магістралі наші (з Качуріним) вірші слухали зі сльозами на очах…».

А душа В’ячеслава Тимофійовича Качуріна й нині сповнена романтикою і любов’ю до життя, які він із небувалим натхненням дарує поціновувачам своєї поезії, що лине із самого серця…

Тож, зі святом, дорогий поете! Міцного Вам здоров’я, натхнення і легкого пера! Нехай Ваша творчість ще довго, милуючи слух земляків, підносить їх над буденністю і прославляє рідне місто далеко за його межами!

Джерела:

«В.Качурін. Полное собрание починений». Інтернет-журнал «Миколаїв літературний».(http://litnik.org/index.php/spetsialnye-vypuski-zhurnala/yubilej-poeta-vyacheslava-kachurina)

«В.Т.Качурін». Центральна міська бібліотека для дітей імені Ш.Кобера і В.Хоменка.( http://kinder.mksat.net/nik_pisateli/kachurin.php)

«Качурін В’ячеслав Тимофійович». Науково-педагогічна бібліотека. (https://library.mk.ua/litnik/kachurin-v-yacheslav-tymofijovych/)

«Качурін В’ячеслав Тимофійович». Миколаївська обласна бібліотека ім. В.О. Лягіна.(http://www.laginlib.org.ua/moya-mykolayivshhyna/literaturna-mykolayivshhyna/mykolayivski-pysmennyky-dityam/kachurin-v-yacheslav-tymofijovych/)

Світлини з мережі Internet.