Презентація сьомого обласного тому науково-документальної серії видання «Реабілітовані історією. Миколаївська область»

Презентація сьомого обласного тому науково-документальної серії видання «Реабілітовані історією. Миколаївська область»

11 грудня в Центральній міській бібліотеці ім. М.Л. Кропивницького відбулася презентація сьомого обласного тому науково-документальної серії видання «Реабілітовані історією.Миколаївська область». Книгу підготовлено до друку в рамках виконання заходів Комплексної програми увічнення пам’яті учасників антитерористичної операції, жертв воєн та політичних репресій у Миколаївській області на 2017-2020 роки фахівцями обласного центру пошукових досліджень та редакційно-видавничої діяльності.

Видання призначене для  ґрунтовного висвітлення трагічних подій в історії України, повернення незаслуженого забутих імен співвітчизників, знищених комуністичною карально-репресивною системою. Зважаючи на те, що у 2017-2018 роках відзначалися 80-ті роковини «Великого терору» 1937-1938 років, науковці обласного центру пошукових досліджень та редакційно-видавничої діяльності, загалом зберігаючи встановлені «Методичними рекомендаціями» структуру, багатоплановість та розмаїття подачі в даній книзі наукового матеріалу, основний акцент зробили на аналізі політичних репресій у зазначений період. Сьома книга «Реабілітовані історією. Миколаївська область» адресована науковцям, студентам, викладачам вузів, учителям та учням загальноосвітніх шкіл, краєзнавцям. Книга видана за кошти бюджету загальним накладом 1500 примірників. Весь наклад книги буде переданий до бібліотек, навчальних закладів, громадських установ і організацій для наукової роботи, а також для використання під час проведення заходів з військово-патріотичного виховання молоді.

Книга обсягом 664 сторінки складається з 5 розділів: 1. Політичні репресії. 2. Мовою архівних документів – 174 сторінки. 3. Фотодокументи з архівних фондів – 40 сторінок. Абсолютна більшість документів вперше введена в науковий обіг. 4. Спогади та біографічні нариси про репресованих. 5. Відомості про громадян, що зазнали політичних репресій.

Перший і п’ятий розділи містять праці миколаївських науковців: І.Є.Ніколаєва, Ю.В. Котляра, О.П. Тригуба, А.А.Погорєлова, С.С. Макарчука, С.М. Сліпущенко, київського дослідника О.Г. Бажана, харківського дослідника В.А. Золотарьова, а також статті миколаївських краєзнавців С.М. Березового і Ю.О. Зайцева, присвячені нашим землякам, що стали жертвами репресій 1 половини ХХ ст. Цінним доповненням до першого розділу стало дослідження відомого німецького науковця, професора Рурського університету м. Бохума Марка Юнге, що висвітлює процеси над «порушниками соціальної законності» у Миколаївській області в 1939-1941 роках. У ньому детально розкриті технологія, методи проведення репресій та механізм функціонування карально-репресивної системи. Другий і третій розділ включають фотокопії архівних документів. П’ятий розділ надає короткі відомості про жителів міста і області, які стали жертвами політичних репресій.

На заході виступив народний депутат України Кремінь Т.Д., який подякував редакційній колегії науково-документальної серії книг«Реабілітовані історією»за 25-річну напружену працю з відновлення історичної справедливості, вшанування пам’яті тих, хто боровся за свободу і незалежність України.

Про роботу над виданням розповіли миколаївські науковці І.Є. Ніколаєв та А.А. Погорєлов. Підвів підсумки дослідницької діяльності відповідальний секретар Миколаївської обласної редакційної колегії С.С. Макарчук.

На зустрічі були присутні миколаївський науковець Ю.В. Котляр, краєзнавець Ю.О. Зайцева, ректор ЧНУ ім. П. Могили Л.П. Клименко. Захід також відвідали представники Миколаївської облдержадміністрації, міської влади, інтелігенція міста, студентська і учнівська молодь.

Творчим сюрпризом під час презентації став музичний номер у виконанні талановитого скрипаля, студента Миколаївського Держаного вищого музичного училища Микити Віхорєва.