Оберегові писанки, кулони «здоров’я» та кольоровий розмай виставки «Берегиня традицій»: цікаві подробиці творчого тижня у бібліотеці імені Марка Кропивницького

Оберегові писанки, кулони «здоров’я» та кольоровий розмай виставки «Берегиня традицій»: цікаві подробиці творчого тижня у бібліотеці імені Марка Кропивницького

Останній тиждень березня добігає кінця. Попри страшні подихи війни, миколаївці все ж поступово повертаються до нормального життя. Яскравим доказом того є неабияка зацікавленість до творчого процесу учасників заходів, що останніми днями відбулися у Центральній міській бібліотеці імені М.Л.Кропивницького за підтримки Культурно-мистецької асоціації «Арт-спокуса».

29 березня у бібліотеці відбувся майстер-клас із виготовлення традиційного символу продовження життя «Оберегова писанка». До творчого процесу, який очолила заслужена майстриня народної творчості України Тетяна Ульянкіна, долучились учні Миколаївської гімназії №52 та досвідчені майстрині з Миколаєва й області. Писанкарство настільки захопило і дорослих, і юних, що більшість з них висловили бажання ще й вдома повторити магічний процес створення великоднього дива. Ідеї для своєї творчості учасники віднайшли на тематичній книжковій виставці, що підготували фахівці бібліотеки. Аби поповнити різноманіття книжок зі старовинного мистецтва писанкарства, майстриня подарувала читачам бібліотеки каталог зі своєї персональної виставки «Писанки Тетяни Ульянкіної».

30 березня увага учасників майстер-класу, в якому взяли участь представниці мобільного простору психологічної допомоги жінкам «Вільна», була прикута до народної символіки. За допомогою майстрині Олени Поліщук учасниці мистецької зустрічі створювали для себе кулон, який випромінюватиме енергію «здоров’я» й захищатиме його володарку у будь-яких життєвих ситуаціях. В українській «обереговій» символіці глечик є символом єднання чоловічої та жіночої енергії, а ще він дарує людям сімейний  достаток, благополуччя й міцне здоров’я. Справа виявилась копіткою, адже вимагала від жінок зосередженості й точності. Кожна крапка, квітка, трикутник, коло, рисочка, грона й навіть обраний колір несли певну інформацію. Кінцевим результатом всі учасниці майстер-класу були надзвичайно задоволені й понесли додому власноруч створені обереги.

А 31 березня розпочала роботу персональна виставка «Берегиня традицій» художниці Лесі Сайковської. Експозиція робіт мисткині продовжує творчий цикл «Берегині України», де свою творчість вже продемонстрували 5 майстринь «Арт-спокуси». Це спільний проєкт представниць асоціації та фахівців бібліотеки, що має на меті ознайомити широкий загал з творчістю жінок Міста-Героя Миколаєва, головною місією яких є збереження та відродження основоположних цінностей життя.

Для персональної виставки Леся Сайковська підготувала 25 творчих робіт: декоративні панно з петриківського й таврійського розписів, мальованки і тарілі. Двоюрідна тітка художниці ‒ Олена Коркішко, відома миколаївська майстриня з петриківського розпису, яка також була присутня на заході, прищепила Лесі любов до народної творчості, і тим самим визначила долю племінниці. Навчання у Дитячій художній школі, Миколаївській філії Київського Національного університету культури і мистецтв за спеціальністю «Художник-майстер, викладач декоративно-ужиткового та образотворчого мистецтва» лише відточували її талант і майстерність. Понад 25 років Леся Сайковська працює в позашкільній освіті, передаючи свої знання та вміння дітям. З 2017 року обіймає посаду завідувачки організаційно-масового відділу Миколаївської міської станції юних техніків та одночасно є керівницею гуртка декоративно-ужиткового мистецтва. Мисткиня проводить захоплюючі майстер-класи для дітей і дорослих, навчаючи їх основам українського художнього розпису. «Петриківкою» пані Леся захоплюється вже понад 20 років, протягом двох останніх ‒ опановує таврійський розпис Миколаївщини. За цей період майстриня створила понад 50 декоративних панно та безліч розписних виробів: таці, тарілі, мальованки, скриньки, жіночі прикраси, іграшки тощо. Кращі роботи майстрині зберігаються у фондах обласних музеїв. Безмежну любов до українських традицій і талант пані Леся передала своїй доньці Тетяні. Три покоління майстринь творчої родини Коркішко-Сайковських популяризують мистецтво рідного міста та області на всеукраїнському та міжнародному рівнях.

Насолодитися роботами талановитої художниці можна до 23 квітня за адресою: вул. Потьомкінська, 143-А.

Ласкаво просимо!

Зображення запису – робота Лесі Сайковської “Надвечір’я”, петриківський розпис, ДВП, акрил.

ЛЕСЯ САЙКОВСЬКА ТА ВАЛЕНТИНА КРИВЦОВА, ГОЛОВА ГО “АРТ-СПОКУСА”
ТВОРЧА РОДИНА КОРКІШКО-САЙКОВСЬКИХ
ЛЕСЯ САЙКОВСЬКА СЕРЕД ДРУЗІВ І КОЛЕЖАНОК