Дев’ять «іменних» дерев і культурне дозвілля миколаївців: єдиному в Україні Літературному скверу виповнюється 10 років

Дев’ять «іменних» дерев і культурне дозвілля миколаївців: єдиному в Україні Літературному скверу виповнюється 10 років

Традиція називати парки і сквери іменами письменників і поетів існує в багатьох країнах світу. Миколаїв не став винятком. Варто назвати добре відомі миколаївцям сквери імені Тараса Шевченка, Пушкіна. Мова піде про Літературний сквер, невеличку зелену зону, історія створення якої вже насичена цікавими фактами і подіями. 

Літературний сквер або сквер «Літератор» (за офіційними документами) розташований на прилеглій території Центральної міської бібліотеки ім. М.Л. Кропивницького по вулиці Потьомкінській, 143-А. Це історичний район міста, де на початку ХХ століття в Саду тверезості (в минулому парк Петровського, нині парк «Народний сад») відпочивали слобідські жителі, а для всіх охочих влаштовувалися відкриті публічні лекції.

У бібліотеки була давня заповітна мрія – упорядкувати зелену зону, що знаходиться поруч, аби також збирати друзів на літературні вечори просто неба та проводити інші культурні заходи. Ідея припала до душі миколаївським поетам і прозаїкам – членам обласних письменницьких організацій, зокрема НСПУ. У 2011-му році втілити ідею в життя допоміг благодійний фонд «МЕТА», який щорічно за участю департаменту ЖКГ Миколаївської міськради організовує в бібліотеці еколого-просвітницьку конференцію «Миколаївські міські екологічні читання «Збережемо для нащадків». Читання – екоподія, покликана сприяти реалізації міської екологічної політики, прищепленню культури,  обміну кращими практиками. Одним з таких прикладів і став Літературний сквер. Громадську ініціативу створення зеленої зони з «літературним» акцентом підтримала місцева влада. Управління екології Миколаївської міської ради взяло на себе процедуру офіційного оформлення Літературного скверу і в подальшому опікувалося благоустроєм зеленої зони спільно з фондом і бібліотекою.

Сквер повністю «належить» вулиці Потьомкінській. Він розбитий у жвавому місці, де завжди багато перехожих. Площа скверу невелика – всього 500 кв. м., однак навіть у такий невеликий простір можна втілити безліч задумів. Ландшафтні дизайнери вклали в проєкт ідею висадки відомими миколаївськими письменниками і поетами дев’яти «іменних» дерев, під тінню яких в спекотну пору року можна відпочити та поспілкуватися з авторами книг.

Акція урочистого закладення скверу відбулася 28 жовтня 2011-го року, в рамках IV Миколаївських міських екологічних читань «Збережемо для нащадків». Вона проходила у Рік поезії Еміля Январьова, літературна творчість якого назавжди увійшла до культурної спадщини нашого краю. Журналістка Людмила Костюк висадила на честь поета у сквері перший саджанець – горобину. У 2012-му році, під час Х виставки місцевих видавництв «Миколаївська книга», було продовжено благоустрій скверу, який прикрасили три дерева. Дуб висадив лауреат Національної премії України ім. Т.Г. Шевченка поет Дмитро Кремінь, черемху – улюбленець городян, поет В’ячеслав Качурін. Граб на честь поета Валерія Бойченка висадив відомий громадський і політичний діяч Тарас Кремінь.

Навесні 2013-го року акція деревонасадження на честь миколаївських майстрів поетичного слова і письменників продовжилась висадкою ще трьох саджанців. На прохання відомого дослідника історії Миколаєва, автора численних книг про місто, професора Юрія Крючкова іменну магнолію вченого висадив книговидавець Василь Торубара. Поет, головний редактор газети «Вечерний Николаев» Володимир Пучков висадив березу, популярний прозаїк Анатолій Маляров опустив у землю саджанець катальпи.

У 2017-му році проєкт реконструкції скверу був підтриманий миколаївцями за міською програмою «Громадський бюджет», і турботу за його благоустрій разом з благодійним фондом «МЕТА» та бібліотекою взяла на себе адміністрація Центрального району. За задумом ініціаторів, сквер мав стати комфортним куточком для культурного дозвілля миколаївців, читальним залом просто неба та місцем літературних подій. У центрі скверу, навколо іменних дерев розташували невеликий освітлений майданчик зі зручними лавками та зоною Wi-Fi, тротуарною плиткою виклали доріжки. Очікування виправдалися. Зелена зона стала улюбленим місцем зустрічей містян, побачень закоханих, сімейного відпочинку, поетичних читань, співів під гітару тощо. Навесні 2019-го року насадження доповнюються сакурою поетеси Катерини Голубкової, на честь книговидавця Валерія Карнауха миколаївці висадили ясен.

Просвітницьке життя скверу тільки починається, а «зелене» вже триває. Кожного року першою зацвітає розкішна магнолія Юрія Крючкова. Восени яскраво-червоним кольором горять китиці горобини Еміля Январьова. Черемха В’ячеслава Качуріна буяє пишним цвітом та дарує містянам смачні ягоди. Струнка береза символізує високий лад громадянської і любовної лірики Володимира Пучкова. Крона катальпи дарує прозаїку Анатолію Малярову натхнення, адже він щодня прогулюється Літературним сквером. Струнка сакура ототожнює гармонійний лад поетичного слова  Катерини Голубкової. Міцно вросло в землю коріння дуба Дмитра Креміня, граба ‒ Валерія Бойченка та ясена Валерія Карнауха. Деревам судилося довге життя в «зеленій» окрасі міста на Південному Бузі…

28 жовтня 2021-го року Літературному скверу нашого міста виповнюється 10 років. Дякуємо всім, хто доклав зусиль до втілення в життя ідеї цієї зеленої зони! Сквер справді можна назвати унікальним, адже подібного в інших регіонах країни немає. Його благоустрій продовжується. У подальшому саджанці відомих літераторів отримають нарешті «імена» – вони будуть підписані та прикрашені поетичними рядками. Зазеленіє оновлене трав’яне покриття, з’явиться інформаційний стенд з QR-кодом про історію скверу, щоб миколаївцям і гостям захотілося взяти в руки книгу, насолодитися спілкуванням з улюбленими авторами. Так, і не забути зробити фото на згадку, адже в майбутньому Літературний сквер обов’язково стане ще одним туристичним магнітом Миколаєва.